ابوالفضل قدیانی می‌گوید رهبر ایران مسئول اعدام نوید افکاری است

سه شنبه, 25ام شهریور, 1399
اندازه قلم متن

از راست ابوالفضل قدیانی، نوید افکاری و علی خامنه‌ای

از راست ابوالفضل قدیانی، نوید افکاری و آیت‌الله خامنه‌ای

ابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که به انتقادهای صریح از بالاترین مقام جمهوری اسلامی ایران مشهور است، اعدام نوید افکاری را “ورق سیاه” دیگری بر پرونده رهبر ایران خواند.

او در یادداشتی کوتاه که در سایت زیتون و تلگرام سحام‌نیوز منتشر شده، نوشت: “اعدام غیرقانونی، انتقام‌جویانه و ظالمانه نوید افکاری، جنایتی است مسلم و به شدت محکوم می‌باشد. این اعدام ورق سیاهی بر پرونده سیاه‌تر از سیاه خودکامه امروز ایران علی خامنه‌ای و عمال سرکوبگرش [است].”

اعدام “ناگهانی” نوید افکاری سنگری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی “بدون اطلاع خانواده” باعث واکنش‌های بگسترده‌ جهانی شد که تا کنون کم‌سابقه بوده است.

اتحادیه اروپا و کانادا این اعدام را محکوم کرده‌اند اما از گروه‌های سیاسی و ورزشی داخل ایران کم‌تر اعتراضی شنیده شده است.

در مقابل شماری از نمایندگان مجلس از اعدام دفاع کرده و آن را “قصاص” به درخواست خانواده مقتول خوانده‌اند نه یک اعدام سیاسی.

آقای قدیانی بر خلاف بسیاری از هم‌گروه‌های سیاسی خود، به جای ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه به طور مستقیم از بالاترین مقام حکومتی در ایران انتقاد کرده و گفته است که “مسئول اصلی این جنایت علی خامنه‌ای است که باید پاسخگو باشد.”

به اعتقاد آقای قدیانی، حکومت ایران “نگران” قیام مردمی است و با این اقدامات می‌خواهد ترس ایجاد کند: “این جنایت و جنایاتی نظیر این برای بقای این قدرت فاسد جهنمی است که خصلت خود ویرانگری آن تشدید شده و زوال مشروعیتش عیان گشته است. بر همگان آشکار است نظام تمامیت‌خواه جمهوری اسلامی با تشبث به استراتژی رسوای نصر بالرعب می‌کوشد مردم را مرعوب و منفعل کند اما مرعوب واقعی اعدام کنندگانند که از وحشت قیام مردم علیه خود قدرت تعقل و تفکر را از دست داده‌اند.”

تصویری از مقابل خانه نوید افکاری بعد از مرگش. دوبنده کشتی او را هم کنار تصویرش آویزان کرده‌اند
توضیح تصویر،تصویری از مقابل خانه نوید افکاری بعد از مرگش. دوبنده کشتی او را هم کنار تصویرش آویزان کرده‌اند

ابوالفضل قدیانی از چهره‌های سیاسی اصلی منتقد در جریان اعتراضات موسوم به جنبش سبز در سال ۱۳۸۸، دو سال پیش به دلیل انتقادهایش از حکومت به سه سال زندان محکوم شد که بخشی از حکم او دستور رونویسی از یکی از کتاب‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای بود.

مصطفی تاجزاده، هم حزبی سابق آقای قدیانی هم امروز در یادداشتی در روزنامه اعتماد خطاب به ابراهیم رئیسی از او خواسته که “یک تیم ویژه و بی‌طرف” به صورت فوری تعیین کند تا به گفته او شبهات حقوقی اعدام نوید افکاری بررسی شود و به اطلاع مردم برسد.

او با اشاره به “نقض‌های حقوقی” پرونده نوید افکاری، درباره ابهامات چند ساعت پیش از اعدام او نوشت: “آقای نوید افکاری شب قبل از اعدام با خانواده خود تماس گرفت و صحبت کرد. حتی فایل صحبت‌های او موجود است و همین نشان می‌دهد شرایط تا آن زمان عادی بود. آخرین تماس او ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه شب بود. اینکه از آن ساعت تا بامداد چه اتفاقی افتاد و چگونه شرایط اعدام او مهیا شد، نمی‌دانیم. “

در مقابل این اعتراض‌ها، شماری از نمایندگان مجلس از اعدام نوید افکاری دفاع کرده‌اند. از جمله حسن نوروزی، عضو کمیسیون قضایی مجلس که هدف معترضان را ضربه به نظام عنوان کرده و گفته است: “نوید افکاری نتوانسته رضایت اولیای دم را جلب کند و اعدام شده و سیاسی قلمداد کردن اعدام وی توسط برخی از جریانات با هدف خدشه به نظام انجام می‌شود.”

احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز هم با اشاره به اینکه کشتی‌گیر ایرانی شاکی خصوصی داشته، می‌گوید: “کسانی که در صدد هستند اعدام وی را تحت تأثیر برخی سیاسی‌کاری‌ها جلوه دهند درواقع به دنبال فضاسازی علیه این اقدام هستند.”

نوید افکاری به اتهام قتل مامور حراست شرکت آب شیراز و محاربه در جریان اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ در این شهر به دو بار اعدام محکوم شده بود.

خانواده، وکیل و مدافعان حقوق بشر در ایران می‌گویند او قاتل واقعی نبود و تحت فشار “بازجویی و شکنجه” به همراه دو برادرش مجبور شدند علیه یکدیگر اعتراف کنند تا جایی که یکی از برادران در زندان دست به خودکشی زد. اما دستگاه قضایی اصرار دارد که او به جرم خود اعتراف کرده و با “اصرار خانواده مقتول” اعدام شده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.