‘موج سوم’ کرونا در ایران؛ ‘ثبت نام’ و ‘مذاکرات’ برای خرید واکسن

دوشنبه, ۳۱ام شهریور, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

بازار تجریش در شمال تهران

بازار تجریش در شمال تهران؛ مقامات بهداشتی تهران می‌گویند که طبق آمارهای اخیر تهران از نظر شیوع کرونا “شرایط کاملاً قرمزی دارد”

همزمان با افزایش شیوع کرونا در ایران و بالارفتن آمار رسمی مبتلایان و قربانیان در شبانه روز گذشته، سخنگوی وزارت بهداشت ایران از اقدامات انجام شده برای پیش خرید واکسن کرونا از چندین منبع مختلف از جمله دانشگاه آکسفورد، چین و مذاکراتی در کشور هند خبر داد.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران در پاسخ به سوال خبرگزاری ایسنا از “ثبت نام ایران برای پیش خرید واکسن کرونا” خبر داد. او پیش‌بینی کرد که دستکم تا شش ماه آینده از دسترسی به واکسن خبری نخواهد بود و پس از آن هم در مرحله اول برای افراد آسیب پذیر خواهد بود.

خانم لاری روز دوشنبه ۳۱ شهریور، ۲۱ سپتامبر توضیح داد که در حالیکه در ایران هم تلاش‌هایی برای ساخت واکسن کرونا انجام می‌شود اما وزارت بهداشت در “مجمعی به نام کووکس که به گفته خانم لاری ۱۸۰ کشور جهان در آن ثبت نام کرده اند و ۱۸ سازمان و شرکت فعال در زمینه تولید واکسن در آن مشارکت دارند، ثبت نام کرده است.”

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت که پرداخت ۱۵ درصد پیش پرداخت برای واکسن شرط ثبت نام بوده و اگر هم این شرکت‌ها موفق نشوند پیش پرداخت پس داده نمی‌شود.

به گفته خانم لاری در آخرین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران قرار شده است که این ۱۵ درصد پرداخت شود.

به گفته این مقام وزرات بهداشت ایران برای خرید واکسن از آکسفورد، چند شرکت چینی و شرکت‌های معتبر دیگر ثبت نام کرده است و همینطور وزارت بهداشت با یک “فرد ایرانی الاصل” در هند برای خرید واکسن کرونا وارد مذاکره شده است.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ایران در شبانه روز منتهی به دوشنبه ۳۱ شهریور، ۱۷۷ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان باختند و دستکم۳۳۴۱ مورد بیمار مبتلا به کرونا شناسایی شده است.

خانم لاری در گزارش آمار رسمی کرونا گفت که از ۳۳۴۱ بیمار جدید شناسایی شده ۱۴۹۴ نفر بستری هستند.

بر اساس آمار رسمی ۴۲۵ هزار و ۴۸۱ نفر مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شده اند و مجموع جان باختگان در اثر این بیماری به ۲۴ هزار و ۴۷۸ نفر رسید.

‘کمبود ” واکسن آنفولانزا به دلیلی تحریم‌ها و مشکلات ارزی

در همین حال خانم لاری درباره کمبود واکسن آنفولانزا به دلیل مشکلات ناشی از “تحریم ها و مشکلات ارزی که سبب بروز مشکل در تامین واکسن آنفلوآنزا شده است” خبر داد.

او گفت که قرار بوده که” ۲.۵ میلیون دوز واکسن آنفولانزا در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد اما در حال حاضر ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفولانزا در اختیار معاونت بهداشتی قرار گرفته است که این میزان نیز با اولویت خانم های باردار در مناطق روستایی تزریق خواهد شد.”

خانم لاری همچنین افزود که “قرار بوده حدود ۱۲ میلیون دوز واکسن آنفولانزا با ارز دولتی خریداری شود و حدود ۴۲ هزار تومان قیمت داشته باشد و اگر تقاضا بیشتر باشد، ممکن است با ارز نیمایی خریداری شود که قیمت آن در بازار بیشتر خواهد بود.”

در روزهای اخیر گزارش‌ها حاکی از نایابی واکسن آنفولانزا در مناطق مختلف ایران است.

خانم لاری گفت که با استفاده از کد ملی سعی میکنند که مانع سواستفاده دلالان شوند اما افزود: “نباید تقاضای زیادی برای استفاده از واکسن آنفولانزا به مردم القا کرد. زیرا در ایده آل‌ترین حالت، واکسن آنفلوآنزا بین ۳۰ تا ۶۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند.”

خانم لاری، همچنین گفت که با آغاز موج سوم بیماری کووید ۱۹، بیشترین موارد منجر به فوت در افراد بالای ۷۰ سال بوده است و درباره اینکه بازگشایی مدارس چقدر در درصد ابتلای کودکان به کرونا موثر بوده یا خیر افزود: “فعلا نمی توان چیزی گفت و باید سه تا چهار هفته صبر کرد. البته باید در مورد حضور دانش آموزان نیز آمار دقیق داشته باشیم.”

همزمان آیت الله خامنه ای رهبر ایران هم در سخنرانی ویدئویی خود به مناسبت سالگرد جنگ در ایران از مردم خواست که “کرونا را دست کم نگیرند.”

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران گفت: “کرونا را دست‌کم نگیرید. روزی ۱۵۰ هموطن از دست بروند، چیز کوچکی است؟ برخی ارزیابی درستی ندارند. فرض کنید روزی یک هواپیمای ۱۳۰ نفره سقوط کند و همه سرنشینان آن بمیرند، این چیز کمی است؟ ما مردم باید به وظایف خود در زمینه مقابله با کرونا عمل کنیم.”

دو روز پیش علیرضا زالی، رییس ستاد کرونا استان تهران، گفت که این شهر “وارد موج سوم کرونا شده” و “اگر مداخلات جدی صورت نگیرد هفته‌های سختی را خواهیم داشت”.

او در نامه‌ای به وزیر بهداشت ایران خواستار “بازگشت محدودیت‌های کرونایی به ویژه بحث دورکاری در استان تهران” شده بود.

پیشتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که “دیگر رنگ‌بندی” مناطق کشور برای تعیین میزان ابتلا به کرونا “معنایی ندارد” و “نارنجی و زرد نداریم، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد”.

کارشناسان عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین نبود قوانین و مقررات سختگیرانه را یکی از عوامل گسترش کرونا می‌دانند.

بر اساس آمار جهانی، شمار مبتلایان به بیماری کووید۱۹ تاکنون به ۳۱ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۳۴۷ نفر رسیده و مرگ ۹۶۵ هزار و ۷۱ نفر نیز در اثر این بیماری در سراسر جهان تایید شده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.