نمایندگان مجلس فرانسه در دفاع از نسرین ستوده با سفیر ایران در پاریس ملاقات می‌کنند

سه شنبه, 1ام مهر, 1399
اندازه قلم متن
ناصر اعتمادی
"آن ژونتت" رئیس گروه دوستی ایران و فرانسه در مجلس ملی این کشور.
“آن ژونتت” رئیس گروه دوستی ایران و فرانسه در مجلس ملی این کشور. © .

نمایندگان عضو گروه دوستی ایران و فرانسه در مجلس ملی فرانسه با انتشار بیانیه ای در حمایت از خانم نسرین ستوده حقوقدان زندانی در ایران اعلام کردند که امروز سه شنبه بیست و دوم سپتامبر با سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس، بهرام قاسمی، ملاقات و نگرانی خود را نسبت به سرنوشت این حقوقدان زندانی در ایران اعلام می کنند.

نمایندگان مجلس فرانسه در بیانیه خود یادآور شده اند که خانم نسرین ستوده  برندۀ جایزۀ ساخاروف از سوی پارلمان اروپا که به مدافعان آزادی اندیشه اهداء می شود اکنون بعد از سی و نُه روز اعتصاب غذا در وضعیت نگران‌کننده بستری شده است. آنان محکومیت خانم ستوده را به زندان اقدامی سیاسی دانسته‌ و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط وی شدند.

هفته نامۀ “کوریر انترناسیونال” نیز در آخرین شمارۀ خود با اشاره به بستری شدن نسرین ستوده پس از چهل روز اعتصاب غذا در زندان اوین از او به عنوان قدرتمندترین صدای مخالفان جمهوری اسلامی ایران یاد کرده و افزوده است که به گفته همسر وی، رضا خندان، خانم ستوده از نارسایی های قلبی و تنفسی رنج می برد و در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان طالقانی بستری است بی آنکه خانوادۀ وی از وضعیت جسمانی او اطلاع روشنی داشته باشند یا بتوانند با او ملاقات کنند.

نسرین ستوده به دلیل قبول وکالت یک زن جوان که به حجاب اجباری در ایران اعتراض کرده بود به اتهام های گوناگون از جمله اقدام علیه امنیت ملی به سی و سه سال زندان محکوم شد که دوازده سال آن باید اجرا شود. نسرین ستوده از بیش چهل روز پیش در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی در ایران به ویژه در دورۀ شیوع کرونا در زندان ها دست به اعتصاب غذا زده است.

پیش از این دو زندانی به نام های مژگان کاوسی و رضوانۀ خان‌بیگی در نامه ای به رئیس قوۀ قضائیه جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی، هشدار داده بودند که “نظر به سن خانم ستوده و مدت زمان اعتصاب غذای وی وضعیت جسمانی او لحظه به لحظه وخیم تر می شود و زندگی او را به خطر می اندازد.”

دیروز دوشنبه بیست و یک سپتامبر “انجمن قلم آمریکا” همزمان با هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان ملل نشست ویژه ای با عنوان “نسرین ستوده نلسون ماندلای ایران” برگزار کرد.
از: ار اف ای

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.