تایید ابتلای فرهاد میثمی به کرونا در زندان رجایی شهر کرج

دوشنبه, 14ام مهر, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – تست کرونای فرهاد میثمی، فعال مدنی زندانی در زندان رجایی شهر کرج مثبت اعلام شد و گفته شده فردا به یکی از سلول‌های انفرادی بند امن این زندان منتقل خواهد شد. روز پنج‌شنبه ۱۰ مهرماه نیز فرهاد فهندژ، شهروند بهایی زندانی ۶۱ ساله نیز در پی مثبت اعلام شدن تست کرونا به بند امن این زندان منتقل شد. هرانا پیشتر در گزارشات مختلف از ابتلای ده‌ها زندانی ازجمله ۴۵ زندانی سنی مذهب در زندان زندان رجایی شهر کرج خبر داد و نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۴ مهرماه ۱۳۹۹، تست کرونای فرهاد میثمی، فعال مدنی زندانی در فرعی سالن امنیتی ۱۰ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج مثبت اعلام شد.

گفته شده که آقای میثمی فردا به یکی از سلول‌های انفرادی بند امن این زندان منتقل خواهد شد. به جز آقای میثمی، پیمان عارفی، زندانی سیاسی نیز در این بند حضور دارد. مهدی مسکین نواز، دیگر زندانی سیاسی که پیش از این در این بند حضور داشت روز گذشته به دلایل نامعلوم به به سلول انفرادی منتقل شده است. از این دو زندانی سیاسی نیز یک رو پس از آقای میثمی تست کرونا گرفته شده و در انتظار اعلام جواب آن هستند.

پیشتر روز پنج‌شنبه ۱۰ مهرماه نیز فرهاد فهندژ، شهروند بهایی زندانی در فرعی سالن امنیتی ۱۰ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج در پی مثبت اعلام شدن تست کرونا به یکی از سلول‌های انفرادی بند امن این زندان منتقل شد. آقای فهندژ مبتلا به بیماری‌های گوارشی است و از بیماری قلبی نیز رنج می‌برد. این امر در کنار ابتلای وی به کرونا باعث افزایش نگرانی نزدیکان آقای فهندژ در خصوص وضعیت سلامت ایشان شده است.

روز جمعه ۱۱ مهرماه ۱۳۹۹، یک زندانی متهم به قتل به نام  ذوق علی عباسی در پی ابتلا به بیماری کرونا در این زندان جان خود را از دست داد.

هرانا پیشتر در گزارشات مختلف از ابتلای ده‌ها زندانی ازجمله ۴۵ زندانی سنی مذهب در زندان زندان رجایی شهر کرج خبر داد و نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده بود.

به این ترتیب ۲۳ زندانی سیاسی محبوس در این زندان و ۷۵ زندانی محبوس در سالن ۱۲ که در محیطی مشترک به سر می‌برند در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

در این زندان شماری از زندانیان سیاسی دیگر از جمله، آرش صادقی مبتلا به نوع بدخیم سرطان استخوان به نام کندروسارکوما و افشین بایمانی و ابوالقاسم فولادوند مبتلا به بیماری قلبی مدت محکومیت خود را سپری می‌کنند؛ همین امر جان آنان را در صورت ابتلا به بیماری کرونا بیش از دیگران در معرض خطر قرار خواهد داد.

پیشتر یک منبع مطلع از شرایط این زندانیان در این خصوص به هرانا گفت: “زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر از تاریخ ۲ اسفندماه ۹۸ تا خردادماه امسال به دلیل کرونا امکان ملاقات نداشتند. زندانیان سیاسی محبوس در سالن ۱۰ بند ۴ کماکان برای حفاظت از خانواده‌ها حاضر به ملاقات نیستند. اما متاسفانه پس از خردادماه ملاقات‌ها برقرار شد و احتمالا این ویروس از طریق ملاقات شرعی برخی زندانیان به سالن ۱۱ وارد شده است. به علاوه اینکه بعضی از زندانیان حاضر به رعایت پروتکل های بهداشتی نیستند و مسئولین زندان هم سخت گیری و نظارتی بر این مسئله ندارند!”

سازمان عفو بین‌الملل چندی پیش اعلام کرد نسخه‌هایی از چهار نامه را رویت کرده که از طرف مقامات سازمان زندان‌ها که زیر نظر قوۀ قضانیه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ خطر را درباره کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است. وزارت بهداشت این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندان‌های ایران همچنان در مقابل شیوع بیماری‌های واگیردار به شکلی فاجعه‌باری فاقد تجهیزات الزامی است.

این درحالی است که اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها، فروردین امسال در خصوص حفظ سلامت زندانیان مدعی شد که “ایران باید به عنوان مبتکر حمایت از حقوق زندانیان در دنیا شناخته شود”.

هرانا مردادماه امسال در گزارشی با عنوان “بحران کرونا؛ گزارشی جامع از وضعیت زندان رجایی شهر کرج و جدیدترین لیست زندانیان سیاسی” به وضعیت زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان رجایی شهر کرج پرداخت و نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده بود.

فرهاد میثمی، در تاریخ ۹ مرداد ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی از بابت “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس، به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۱ سال حبس و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها، مطبوعات و خروج از کشور محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در پرونده ایشان، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود. آقای میثمی در تاریخ ۱۸ آبان ۹۸، به صورت ناگهانی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.