احضار سفیر ایران در دانمارک در ارتباط با ‘دخالت شرعی در طلاق زنان’

پنجشنبه, 17ام مهر, 1399
اندازه قلم متن

افسانه نادی پور، سفیر ایران در دانمارک

افسانه نادی‌پور، سفیر ایران در دانمارک

وزارت خارجه دانمارک سفیر ایران را در ارتباط با گزارش‌هایی مبنی بر اقدام سفارت ایران در تحت فشار گذاشتن زنان برای طلاق‎‌ به شیوه شرعی احضار کرد.

یپه کوفود، وزیر خارجه دانمارک گفت کشورش به هیچ وجه نمی‌پذیرد که “یک سفارتخانه در مواردی که مغایر قانون دانمارک و مغایر ارزش‌های اساسی دموکراسی است، دخالت کند.”

به گزارش رسانه‌های دانمارک، افسانه نادی‌پور، سفیر ایران در کپنهاگ امروز چهارشنبه ۷ اکتبر به وزارت خارجه دانمارک احضار شده تا با مدیر سیاسی وزارتخانه دیدار کند.

پیشتر رسانه‌های دانمارک گزارش داده بودند که زنان مسلمان مجبور می‌شوند که بر اساس شرایطی که روحانیون مذهبی و امامان مساجد در طلاق‌نامه تعیین می‌کنند از همسرانشان جدا شوند. بر اساس این گزارش‌ها در یکی از موارد امام مسجد به عنوان یکی از شروط طلاق شرعی به یک زن گفته است که اگر دوباره ازدواج کند حق نگهداری فرزندانش را از دست می‌‎دهد.

وزیر خارجه دانمارک گفته: “من گزارش‌هایی را که می‌گوید سفارت ایران با زنانی که اینجا زندگی می‌کنند تماس می‌گیرد تا آنها را برای تایید مذهبی طلاقشان در دانمارک تحت فشار بگذارد، بسیار جدی می‌گیرم.”

آقای کوفود گفته به همین دلیل “به سرعت و آشکارا” به این موضوع واکنش نشان داده است.

مقام‌های ایران به این گزارش‌ها و احضار سفیر جمهوری اسلامی در دانمارک واکنشی رسمی نشان نداده‌اند.

در پی انتشار گزارش‌ها درباره دخالت امامان مساجد در تحمیل طلاق‌نامه‌های شرعی به زنان، دولت دانمارک اعلام کرده است که قصد دارد تا سه سال زندان برای مجازات چنین اقداماتی در نظر بگیرد.

در واقع دلت دانمارک می‌خواهد طرحی را پیشنهاد دهد که مجازات خشونت را به “خشونت‌های روانی” شامل محدودیت‌های اجتماعی، طلاق‌‌های شرعی و دیگر اقداماتی گسترش دهد که ممکن است مانع شهروندان برای استفاده از حق طلاق شود.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.