عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت سمانه نوروز مرادی در زندان اوین

شنبه, 19ام مهر, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی در بند زنان زندان اوین علیرغم ابتلا به کیست مویی و بروز عفونت از رسیدگی پزشکی محروم است. پزشک بهداری زندان نظر به عمل جراحی وی در خارج زندان داده و از خود سلب مسئولیت کرده است. وی همچنین مبتلا به بیماری لوپوس مفصلی و عفونت در سینه است. از همین رو پزشکان پیشتر دستور تخلیه سینه وی را داده‌اند اما هیچ یک از این مشکلات پزشکی تاکنون مورد رسیدگی قرار نگرفته اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سمانه نوروز مرادی، زندانی سیاسی در زندان اوین علیرغم ابتلا به کیست مویی و بروز عفونت از رسیدگی پزشکی محروم است.

روز چهارشنبه ۱۶ مهرماه، خانم نوروز مرادی به دلیل درد و عفونت در ناحیه ران پا به بهداری زندان اوین منتقل شد. پزشک بهداری زندان نیز با مشاهده پیشرفت کیست نظر به عمل جراحی خارج از زندان داده و گفته است در این خصوص کاری از وی ساخته نیست.

یک منبع مطلع از شرایط خانم نوروزی در این خصوص به هرانا گفت: “سمانه نوروز مرادی از مدتی قبل از برگشت مو به زیر پوست ران پا شکایت داشت تا نهایتا چهارشنبه ۱۶ مهر با بروز عفونت و شدیدتر شدن درد به بهداری زندان منتقل شد. پزشک پس از معاینه او گفته است که نیاز به عمل جراحی با لیزر برای سوزاندن مو داری و در صورت وخیم‌تر شدن، عفونت می‌تواند وارد خونت شود. او همچنین گفته است من به رئیس زندان اطلاع می‌دهم که وضعیت جسمی تو از تخصص من خارج است و باید در خارج از زندان مورد رسیدگی قرار گیرد”.

سمانه نوروز مرادی همچنین مبتلا به بیماری لوپوس مفصلی و عفونت در سینه است و پزشکان پیشتر دستور تخلیه سینه او را داده بودند اما این امر تاکنون عملی نشده است.

هرانا پیشتر در گزارشی از شرایط پیشرفت بیماری لوپوس مفصلی خانم نوروز مرادی خبر داده بود.

لازم به یادآوری اسا سمانه نوروز مرادی شهریورماه ۹۷ به اتهام هواداری یکی از گروه‌های مخالف نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از دو هفته با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شد. خانم نوروز مرادی سپس توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۵ سال آن قابلیت اجرایی داشت. این حکم نهایتاً به دلیل عدم اعتراض و تسلیم به رای به ۳ سال و ۹ ماه حبس کاهش پیدا کرد.

این زندانی سیاسی ۳۴ ساله در تاریخ ۴ اردیبهشت ۹۸ پس از احضار به دادسرا مجددا بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد. خانم نوروز مرادی در پرونده‌ای که نوروز امسال در دوره اعزام وی به مرخصی برای او گشوده شد، به “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام” متهم شده است.

هرانا پیشتر در تاریخ ۱۵ تیرماه امسال در گزارشی به شرح وضعیت بند زنان زندان اوین، معرفی زندانیان ساکن این بند و ارائه نقشه طبقات مختلف این بند جهت آشنایی بیشتر با این محل پرداخت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.