جهش «نجومی» قیمت کالاهای بهداشتی خارجی: خمیردندان ۵۰۰ هزار تومان

یکشنبه, ۲۷ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

بررسی‌های ایران‌اینترنشنال تایید می‌کند قیمت نخ و خمیر دندان خارجی با رشد قیمت دلار در بازار ایران، بسته به نوع کالا، تا ۲۰۰ و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

هفته گذشته علی شریعتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، گفته بود قیمت خمیردندان‌های خارجی «نجومی» شده است.

شریعتی به پایگاه خبری «تجارت‌ نیوز» گفت: «حتی بعضی از خمیردندان‌های خارجی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.»

او دلیل این مساله را بسته بودن ثبت سفارش این کالا عنوان کرد و گفت «ممکن است تعدادی از خمیردندان‌های در بازار تاریخ مصرف گذشته باشند.»

شریعتی اضافه کرد: «یک خمیردندان خوب بین ۶ تا ۱۰ دلار هزینه دارد؛ بنا بر این اگر هزینه حمل و نقل و سود خرده‌فروشی را در نظر بگیریم قیمت یک خمیردندان حدود نیم‌میلیون تومان آب می‌خورد.»

قیمت هر واحد دلار آمریکا در بازار ایران اکنون به ۳۲ هزار تومان رسیده است.

از سوی دیگر، گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی است نخ دندان خارجی نیز در بازار کمیاب شده و نخ‌دندان‌های موجود کم‌کیفیت یا حتی تاریخ مصرف گذشته هستند.

برخی شهروندان می‌گویند «نخ‌ دندان‌‌های موجود ایرانی یا زود پاره می‌شود یا میان دندان‌ها گیر می‌کند.»

خبرگزاری رسمی دولت ایران نیز روز ۱۶ مهرماه طی گزارشی افزایش قیمت کالاهای بهداشتی همزمان با سرمای هوا و بحران کرونا را تایید کرد.

در همین زمینه نگاهی به وبسایت‌‌های فروش آنلاین کالا از جمله «دیجی‌کالا» نیز تایید می‌کند برخی مدل‌های خمیردندان از جمله سنسوداین «۴۹۶ هزار تومان» و «۳۹۷ هزارتومان» قیمت‌گذاری شده است؛‌ با این حال نمونه‌های مشابه این برند و همچنین کالاهای داخلی که اصالت و کیفیت آن مشخص نیست با قیمت‌های پایین‌تر و در حدود شش هزار تومان نیز دیده می‌شود.

دیجی‌کالا قیمت برخی نخ‌دندان‌های خارجی از جمله برندهای «گام» و «مینت» را هم با قیمت‌های بالای ۲۰۰ هزار تومان نشان می‌دهد. نمونه‌های ارزان این کالا دست‌کم پنج‌هزار و ۶۵۰ تومان نمایش داده می‌شود.

با این حال بختیار علم‌بیگی، رییس هیات‌ مدیره انجمن صنایع شوینده،‌ بهداشتی و آرایشی کمبود خمیردندان در بازار را رد کرده و افزایش قیمت آن از سوی تولیدکنندگان را نیز «غیرقانونی» عنوان می‌کند.

افزایش قیمت خمیر و نخ دندان هم‌زمان با بالا رفتن قیمت سایر کالاها صورت می‌گیرد؛ آخرین گزارش مرکز آمار ایران نشان داد نرخ تورم سالانه کشور در شهریورماه امسال به بیش از ۳۴ درصد رسید.

گلایه کاربران در توییتر

افزایش قیمت و کمیاب شدن خمیر دندان با واکنش‌هایی در توییتر نیز مواجه شده است.

کاربری نتیجه جست‌وجوی خمیردندان سنسوداین را در توییترش منتشر کرده که نشان می‌دهد قیمت آن هفته گذشته ۲۸۰ هزار تومان بوده است.

کاربری دیگرنیز به انتقاد از این موضوع پرداخته و نوشته: «چطور پس از ۴۱ سال کشوری که پیش از انقلاب اولین کارخانه تولید مواد بهداشتی را در خاورمیانه داشت، حالا به وارد کننده آن تبدیل شده است. چگونه اینقدر راحت صحبت از تولید موشک می‌کنند، ولی در ساخت خمیردندان مانده‌اند.»

برخی کاربران نیز به «لاکچری» شدن این کالا در سفره معیشتی مردم اشاره کرده و عدم توان خرید آن از سوی کارگران با حقوق پایین را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

اخیرا بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور تایید کرد خط فقر در جامعه برای خانوار چهار نفره ۱۰میلیون تومان شده است.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.