مرزبانان ایران کولبری را که ‘سیگار حمل می‌کرد’ کشتند

دوشنبه, ۲۸ام مهر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

امین شمس کولبر ۲۱ ساله در کنار فرزندش

امین شمس کولبر ۲۱ ساله در کنار فرزندش

نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشر گزارش داده‌اند امین شمس کولبر ۲۱ ساله در مرز چالدران به دست مرزبانان ایرانی کشته شده است. در ویدیویی که وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو شب گذشته منتشر کرد حاضران می‌گویند او در نزدیکی پاسگاه مرزی ایران هدف “سه گلوله” قرار گرفته است.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، که با خانواده این کولبر صحبت کرده، به بی بی سی فارسی گفت “او یک فرزند داشت و اهل روستای ملاحسن شهرستان ماکو بود”.

او سیگار حمل می‎کرده در ویدیو نیز تاکید می‌شود که بار او ” ۲۰ باکس سیگار” بود.

کولبران در مناطق مرزی، کالاهای خارجی را روی دوش خود قرار داده و یا با استفاده از اسب و قاطر از مسیرهای کوهستانی صعب‌العبور می‌گذرانند و آن را در شهر یا روستای مرزی به صاحبان کالا تحویل می‌دهند.

کشته شدن ۴۲ کولبر ظرف ۷ ماه

در سال‌های گذشته شمار کولبرانی که در مرزهای ایران کشته و زخمی‌ شدند افزایش یافته است.

ارسلان یاراحمدی، سردبیر وبسایت سازمان حقوق بشری هه‌نگاو به بی بی سی فارسی گفت “تنها در مهرماه سه کولبر کشته شده و ۱۲ کولبر دیگر زخمی شدند. تمام این ۱۵ نفر بر اثر شلیک مستقیم جان خود را از دست داده‌اند”.

ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۹ تا کنون سه کولبر با شلیک مستقیم نظامیان ایرانی کشته و ۱۲ کولبر دیگر زخمی شدند
توضیح تصویر،

ابتدای مهرماه سال ۱۳۹۹ تا کنون سه کولبر با شلیک مستقیم نظامیان ایرانی کشته و ۱۲ کولبر دیگر زخمی شدند

به گفته آقای یاراحمدی، از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا امروز ۴۲ کولبر و کاسبکار در مرزهای ایران کشته شده‌اند.

در سال‌های گذشته مقام‌های دولت حسن روحانی اعلام کردند با تغییر قوانین، دیگر کسب و کاری به نام کولبری را به رسمیت نمی‌شناسند. این موضع‌گیری دولت برخورد با کولبران را تشدید کرد.

علاوه بر این، گزارش‌های نهادهای حقوق بشری نشان می‌دهد “از سال‌ ۲۰۱۶ و پس از آنکه سپاه پاسداران کنترل مرزهای ایران را در استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه به دست گرفت، تلفات کولبران افزایش یافت”.

تا پیش از این، نیروی انتظامی کنترل مرزهای مناطق کردنشین ایران را بر عهده داشتند.

تیراندازی مستقیم، انفجار مین، سقوط از کوه و بهمن و سرمازدگی از جمله اتفاقاتی بوده که به مرگ یا معلولیت کولبران انجامیده است.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.