دادگاه تجدیدنظر حکم حبس متهمان “بیانیه ۷۷ نفر” را تایید کرد

سه شنبه, 29ام مهر, 1399
اندازه قلم متن

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر حکم حبس شش نفر از امضاکنندگان “بیانیه ۷۷ نفر” به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” را تایید کرد. این افراد با صدور بیانیه‌ای برخورد خشن نیروهای انتظامی با معترضان آبان ۹۸ را محکوم کرده بودند.

    
Iran Justiz (Mehr)

خبر تایید حکم حبس شش نفر از امضا کنندگان “بیانیه ۷۷ نفر” توسط حجت کرمانی، وکیل علی شکوری‌راد رسانه‌ای شده است. حجت کرمانی گفته است که حکم یک سال حبس علی شکوری‌راد به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید شده است.

در اعتراض به مقابله خشن نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان به گران شدن بهای بنزین در آبان ماه سال ۱۳۹۸ دو بیانیه منتشر شده بود. تایید حکم حبس شکوری‌راد به علت انتشار “بیانیه حزب اتحاد ملت ایران اسلامی” صادر شده است.

حجت کرمانی، همچنین خبر تایید حکم یک سال حبس برای صدیقه وسمقی، محسن آرمین، محمدحسین کروبی، قربان بهزادیان‌نژاد را نیز به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق امضای “بیانیه ۷۷ نفر” را رسانه‌ای کرده است.

افزون بر آن گفته شده است که حکم حبس و مجازات مهدی محمودیان که در دادگاه بدوی صادر شده بود در دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شده است.

مهدی محمودیان به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور” به چهار سال حبس تعزیری، ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب، ۲ سال منع خروج از کشور و ۴ ماه خدمات عمومی” محکوم شده بود. مجازاتی که اکنون شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر نیز آن را تایید کرده است.

“حمایت از آشوبگران”

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه امضای بیانیه یاد شده را “حمایت از آشوبگران” خوانده بود. در پی آن، دادگاه بدوی برای شش نفر از امضا کنندگان آن بیانیه حکم حبس صادر کرده بود.

هشت نفر از ۱۴ متهم این پرونده تبرئه شده‌اند.

وزارت اطلاعات و همچنین سازمان اطلاعات سپاه  ۱۵ نفر از امضا کنندگان این بیانیه را در ابتدای تیرماه سال جاری به دادگاه احضار کرده بود.

صدور حکم دادگاه بدوی در خصوص محکومیت شش نفر از امضا کنندگان بیانیه یاد شده روز اول شهریور توسط حجت کرمانی، وکیل علی‌شکوری‌راد رسانه‌‌ای شده بود.

پس از آن، ده‌ها فعال و کنشگر سیاسی با انتشار بیانیه‌ای به صدور حکم زندان برای منتقدان مقابله خشونت‌آمیز نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان آبان‌ماه ۹۸ اعتراض کرده بودند.

در این بیانیه نسبت به صدور احکام زندان برای امضاکنندگان آن بیانیه ابراز تاسف شده بود.

در “بیانیه ۷۷ نفر” از قوه قضاییه درخواست شده بود علیه “آمران و عاملان” سرکوب معترضان بدون تعلل اقدام شود.

بنا بر گزارش منتشر شده از سوی خبرگزاری رویترز، در اعتراضات آبان‌ماه سال ۹۸ حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان جان باختند. این در حالی است که هنوز آمار رسمی قربانیان سرکوب خشن معترضان آبان ۹۸ از سوی نهادهای دولتی اعلام نشده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.