یک زندانی در زندان سنندج اعدام شد

پنجشنبه, 1ام آبان, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – صبح چهارشنبه ۳۰ مهرماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل حین سرقت مسلحانه بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، در زندان سنندج به اجرا درآمد. این زندانی روز یکشنبه ۲۷ مهرماه جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان سنندج منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۷ صبح چهارشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی در زندان سنندج به اجرا در آمد.

هویت این زندانی «شهرام تخشا، حدودا ۳۰ ساله، مجرد و اهل کرمانشاه» توسط هرانا احراز شده است.

شهرام تخشا حدود سه سال پیش همراه با برادرش شهریار تخشا به اتهام سرقت مسلحانه بازداشت شدند. دادگاه نهایتا شهرام تخشا را به اتهام قتل حین سرقت مسلحانه به اعدام و ۱۵ سال حبس و برادرش شهریار تخشا را به ۴۰ سال حبس محکوم کرد. این حکم پس از مدتی در دیوان عالی کشور تایید شد. شهرام تخشا از تاریخ ۱۷ دیماه ۹۶ زندان سنندج بسر می‌برد.

هرانا روز یکشنبه ۲۷ مهرماه، در گزارشی از انتقال این زندانی جهت اجرای حکم به یکی از سلول‌های انفرادی زندان سنندج خبر داده بود.

یک منبع مطلع از وضعیت آقای تخشا پیشتر به هرانا گفت: «شهرام تخشا در زمان بازداشت با شلیک گلوله حین درگیری زخمی شد و از آن زمان تاکنون بدون رسیدگی پزشکی در زندان بسر می‌برد و صبح روز چهارشنبه لنگ لنگان به سلول انفرادی منتقل شد.»

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.