موج جدیدی از بازداشت گسترده فعالان مدنی در آبان

پنجشنبه, 1ام آبان, 1399
اندازه قلم متن

حساب توییتر سایت بیدارزنی در توییت‌هایی بازداشت گسترده فعالان مدنی در شهرهای ایران در «پیشا آبان» را نشان‌دهنده «سیاست همیشگی تزریق رعب و وحشت در جامعه و بهره‌مندی از اختناق ناشی از آن»خواند.

در این گزارش آمده است در روز ۲۵ مهر  حنیف شادلو، فعال اجتماعی در تهران،  سمیه کارگر دانش‌آموخته‌ رشته‌ فلسفه‌ دانشگاه تبریز و ساکن تهران، مهران رئوف فعال کارگری در تهران، بهاره سلیمانی شهروند ساکن کرج، ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله‌ ساکن تهران، بازداشت شده‌اند.

شبنم آشوری، الوار قلی‌وند، ندا پیرخضریان، لقمان پیرخضریان، آرش جوهری و اندیشه صدری، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی نیز از دو هفته پیش در بازداشت به‌سر می‌برند.

 این حساب توییتری با اشاره به این بازداشت‌ها و همچنین صدور حکم‌های زندان برای دیگر فعالان مدنی نوشت که جمهوری اسلامی «زندان و صدور احکام قضایی را به تنها دورنمای موجود، بدل کرده است. وضعیتی نام‌آشنا که سرکوب را رمز تداوم قدرت خود می‌داند.»

هم‌زمان با بازداشت برخی از فعالان مدنی در روز ۲۵ مهر گزارش‌های دیگری نیز درباره تفتیش خانه برخی از فعالان مدنی و احضار آنان منتشر شده بود.

از جمله ماموران امنیتی وسایل و کتاب‌های نفیسه ملک جو، بازیگر تئاتر و فعال اجتماعی ضبط کرده و از او خواسته‌اند که خود را به یک نهاد امنیتی معرفی کند.

در همین حال کانال شوراهای صنفی دانشجویان خبر داده بود که نیمه شب ۲۵ مهرماه ماموران امنیتی با حضور در خانه الهام صمیمی، فعال دانشجویی و دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، کتاب‌ها، لوازم شخصی و وسایل الکترونیکی از جمله موبایل و لپ‌تاپ وی و دیگر افراد ساکن در خانه را ضبط کرده‌اند.

در آبان‌ماه سال گذشته بی‌سابقه‌ترین اعتراضات علیه حکومت جمهوری اسلامی در طول ۴۰ سال گذشته رخ داد و به گزارش خبرگزاری رویترز ۱۵۰۰ نفر در این اعتراضات کشته شدند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.