محسن مین‌باشی، جوان اسفراینی، با تیراندازی پلیس به «قتل رسید»

دوشنبه, ۵ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

در پی انتشار ویدیوی درگیری و گزارش مرگ یک شهروند ۳۷ ساله در اسفراین به دلیل تیراندازی و ضرب و جرح از سوی ماموران پلیس،‌ دادستان نظامی خراسان شمالی از طرح شکایت خانواده قربانی و تشکیل پرونده خبر داد.

مجتبی زارع،‌ دادستان نظامی خراسان شمالی، روز یکشنبه چهارم آبان‌ماه ضمن تایید این حادثه گفت: «روز گذشته،‌ اولیای دم این جوان با حضور در دادسرای نظامی خراسان شمالی شکایتی با عنوان تیراندازی منجر به قتل مطرح کردند.»

شهروندی که در این حادثه جان خود را از دست داده محسن مین‌باشی نام داشته و ۳۷ ساله بوده است.

دادستان نظامی خراسان شمالی اشاره کرد پزشکی قانونی و ضابطان قضایی در حال بررسی محل درگیری،‌ فیلم‌های دوربین مداربسته،‌ اظهارات شهود و نحوه مرگ این شهروند جوان هستند.

روز شنبه ویدیویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد چند مامور انتظامی در یکی از خیابان‌های اسفراین، در حالی که یک شهروند روی زمین است،‌ او را کتک می‌زنند. فردی در این ویدیو دو بار تکرار می‌کند که پلیس این شهروند را هدف گلوله خود قرار داده است.

به گفته دادستان نظامی خراسان شمالی، مشخصات ماموران دخیل در ماجرا استعلام شده است.

این حادثه پس از آن روی می‌دهد که در مشهد نیز یک مامور انتظامی مهرداد سپهری،‌ جوان اهل این شهرستان،‌ را حین دستگیری مورد آزار و شکنجه با شوکر و اسپری فلفل قرار داد و بعد اعلام شد که این بازداشت‌شده هنگام انتقال جان باخته است.

خانواده سپهری گفته است او قبل از انتقال به بیمارستان،‌ ۴۵ دقیقه با شوکر و گاز فلفل مورد ضرب و جرح پلیس قرار گرفته بود.

همزمان با هفته نیروی انتظامی و سالگرد اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۱۳۹۸ که منجر به کشته‌شدن صدها شهروند و بازداشت بیش از ۱۰ هزار معترض شد، کشته شدن این دو شهروند در اسفراین و مشهد در رسانه‌های اجتماعی با واکنش گسترده مواجه شده است.

کاربران توییتر با داغ‌ کردن هشتگ‌هایی، قتل شهروندان از سوی پلیس و همچنین پیش از آن آزار جنسی دختر آبادانی از سوی مامور حراست پالایشگاه را با شکنجه و مرگ جورج فلوید،‌ آمریکایی آفریقایی‌تبار،‌ از سوی مامور پلیس در مینه‌سوتا مقایسه می‌کنند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.