تجمع در پارک جیرال: تداوم بازداشت و بلاتکلیفی ۸ فعال ترک در زندان اردبیل

سه شنبه, ۶ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، مجتبی پروین، مصطفی پروین، بهمن خیرجو، مرتضی پروین، سبحان بخشی و میثم جولانی، ۸ فعال ترک (آذربایجانی) بازداشت شده در جریان تجمع در پارک جیرال اردبیل با گذشت ۲۷ روز به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه موقت زندان این شهر در بازداشت بسر می‌برند. پرویز سیابی گرجان، محمد جولانی، سجاد جولانی، حسین بالاخانی و  حامد حیدری باریس نیز همراه این شهروندان بازداشت و پیشتر با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. این افراد در تاریخ ۸ مهرماه پس از تجمع در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی بازداشت و مدتی بعد به زندان منتقل شدند. تجمع این شهروندان در پی فراخوان قبلی و در واکنش به تحولات منطقه صورت گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۴ آبان‌ماه ۱۳۹۹، باگذشت ۲۷ روز از بازداشت عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، مجتبی پروین، مصطفی پروین، بهمن خیرجو، مرتضی پروین، سبحان بخشی و میثم جولانی، ۸ فعال ترک (آذربایجانی) کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه موقت زندان اردبیل در بازداشت بسر می‌برند.

تداوم بازداشت این شهروندان در حالی است که خانواده این افراد روز شنبه ۳ آبان‌ماه پس از مراجعه به دادسرای اردبیل پاسخ قانع کننده‌ای از مسئولان دریافت نکرده‌اند. گفته می‌شود که باوحود صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، پرونده آنان به وزارت اطلاعات ارجاع داده شده و تصمیم نهایی به این نهاد واگذار شده است.

یک منبع مطلع از شرایط این شهروندان در این خصوص به هرانا گفت: “قاضی بابک نونهال رئیس شعبه ۱۰ بازرسی دادسرای بهشتی اردبیل از ۴ روز قبل به مرخصی رفته و در عمل کسی جوابگوی خانواده بازداشت‌شدگان نیست”.

این افراد پیشتر در تاریخ ۲۹ مهرماه  از زندان اردبیل به بازداشتگاه موقت این زندان منتقل شدند.

روز سه‌شنبه ۸ مهرماه با عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمند، سجاد جولانی، حسین بالاخانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، محمد جولانی، حامد حیدری باریس، بهمن خیرجو، مرتضی پروین، پرویز سیابی گرجان، سبحان بخشی و میثم جولانی پس از تجمع در پارک جیرال اردبیل توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. این شهروندان روز چهارشنبه در شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به ریاست قاضی بابک نونهال تفهیم اتهام شده و نهایتا پس از صدور قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای هر یک از آنها به زندان اردبیل منتقل شدند.

از میان این شهروندان سجاد جولانی و محمد جولانی در تاریخ ۲۸ مهرماه با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان این شهر آزاد شدند. پیشتر نیز حامد حیدری باریس، پرویز سیابی گرجان، حسین بالاخانی به ترتیب در تاریخ ۱۲، ۱۴ و ۲۷ مهرماه امسال با تودیع قرار از زندان اردبیل آزاد شدند.

اتهامات مطروحه علیه این شهروندان توهین به رهبری، اخلال در نظم و آسایش عمومی، تمرد از مامورین دولتی و اقدام علیه امنیت ملی از طریق مشارکت در ایجاد تجمع عنوان شده است.

ماموران نیروی انتظامی با شلیک گاز اشک آور و ضرب و شتم این شهروندان قصد بر هم زدن تجمع را داشتند. در این میان  عسگر اکبرزاده از ناحیه گوش و چشم آسیب دیده است. همچنین دستان حسین بالاخانی و بینی سجاد جولانی ضربه جدی دیده و احتمالا شکسته شده است. پرویز سیابی نیز دچار شکستگی در ناحیه دست و آثار کبودی در کمر و بازوها شده است.

گفته می‌شود سید عبدالله طباطبایی، دادستان اردبیل که پس از رویت آثار ضرب و جرح روی بدن این شهروندان حاضر به ثبت آثار ضرب و جرح و صورتجلسه از طریق پزشک قانونی نشده است و بازداشت شدگان خطاب به وی و بازپرس پرونده اتهامات انتسابی در پرونده را فرار به جلو و پوششی برای خشونت و اقدام غیرقانونی مأمورین عنوان کرده‌اند.

در ادامه اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان و سایر مناطق ترک نشین طی روزهای چهارشنبه ۹ مهرماه تا روزهای یکشنبه ۱۳ و ۲۷ مهرماه تعداد پرشماری بازداشت شدند. هرانا پیشتر در گزارشی هویت ۸۱ تن از بازداشت شدگان در شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه، مشکین شهر، رشت، پارس آباد مغان، هادی شهر، جلفا، کلیبر و زنجان را احراز کرد.. این بازداشت‌ها در خیابان، محل کار یا منازل این افراد صورت گرفته و خشونت زیادی در زمان بازداشت این افراد توسط نیروهای انتظامی-امنیتی اعمال شده است که در مواردی به شکستگی دست یا بینی منجر شده است.

تیرماه امسال نیز در جریان تجمعاتی مشابه در شهرهای تهران و تبریز شماری از شهروندان بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار آزاد شدند.

از میان این افراد عسگر اکبرزاده، مجتبی پروین، مهدی هوشمند، مرتضی پروین، محمد جولانی، سجاد جولانی و میثم جولانی پیش از این نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود سابقه احضار، بازداشت و یا محکومیت دارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.