“آمریکا موشک‌های ارسالی ایران به ونزوئلا را نابود خواهد کرد”

سه شنبه, ۶ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا به شبکه فاکس نیوز گفت آمریکا محموله‌ احتمالی موشک‌های ایران به ونزوئلا را نابود خواهد کرد. آمریکا پیش از این هم محموله نفتی ایران به ونزوئلا را توقیف کرده است.    

default

آمریکا روز یکشنبه ۵ آبان (۲۵ اکتبر) هشدار داد محموله احتمالی موشک‌های دوربرد ایرانی برای رژیم مادورو را نابود خواهد کرد.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا به شبکه “فاکس نیوز” گفت آمریکا جلوی ارسال موشک‌های ایران به ونزوئلا را خواهد گرفت و محموله‌های احتمالی موشکی ایران برای مادور را نابود خواهد کرد.

آبرامز اظهار داشت انتقال موشک‌های دوربرد از ایران به ونزوئلا برای آمریکا قابل قبول و مجاز نیست. او تاکید کرد که ایالات متحده برای متوقف کردن انتقال موشک‌های دوربرد به ونزوئلا تلاش خواهد کرد و اگر این موشک‌ها به ونزوئلا برسند در آنجا نابود می‌شوند.

شبکه فاکس نیوز نوشته است مقامات آمریکایی اطلاعات بیشتری در مورد قریب‌الوقوع بودن ارسال چنین محموله‌هایی نداده‌اند اما یادآور شدند. ایران و ونزوئلا توافق‌هایی برای معاملات تسلیحاتی کرده‌اند.

آبرامز همچنین گفت ایران قصد خود را برای فروش اسلحه اعلام کرده و ونزوئلا هم هدف آشکاری برای خرید تسلیحات دارد.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، قبلا در جلسه هیأت دولت که به صورت مستقیم از تلویزیون ونزوئلا پخش می‌شد، به ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع خود گفت: «پادرینو، چه ایده خوبی که با ایران صحبت کنیم و ببینیم چه موشک‌های میان‌برد و دوربردی دارند و با توجه به روابط عالی ما با ایران این امکان را بررسی کنیم.»

به گفته آبرامز ونزوئلا برای خرید بنزین از ایران با شمش طلایی پرداخت می‌کند که ده‌ها هزار دلار ارزش دارد.

هفته گذشته تحریم سازمان ملل برای خرید و فروش سلاح‌های متعارف توسط ایران به پایان رسید. دولت ترامپ تلاش کرد شورای امنیت سازمان ملل را برای تمدید این تحریم متقاعد کند اما موفق نشد.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا در ادامه مصاحبه خود با فاکس نیوز گفت ایران موشک‌هایی را به حوثی‌ها ارسال کرده است و ونزوئلا هم خریدار بعدی است.

مقامات آمریکایی بیم دارند که با برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران اکنون موشک‌های ایرانی نیز روانه ونزوئلا شود.

به گفته آبرامز تحویل تسلیحات ایرانی به رژیم مادورو موجب بی‌ثباتی در آمریکای جنوبی و کارائیب می‌شود و برای همسایگان ونزوئلا از جمله برزیل و کلمبیا خطرناک است.

آبرامز قبلا هم  بعد از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران گفته بود آمریکا به همه سازندگان جنگ‌افزار و تجار اسلحه در جهان هشدار می‌دهد که در صورت معامله با ایران، مشمول تحریم‌های آمریکا خواهند شد.

همکاری‌های ایران و ونزوئلا در عرصه انرژی

همکاری‌های ایران و ونزوئلا در عرصه انرژی

اما جمهوری اسلامی ایران خود از طرف آمریکا مورد تحریم قرار گرفته و به این جهت مقامات ایرانی توجهی به تهدید‌های آمریکا نکردند و بنزین و اقلام مورد نیاز ونزوئلا را  تحویل داده‌اند.

دراین راستا ایران تا کنون سه بار به ونزوئلا بنزین تحویل داده است. اخیرا تانکر فاکسون که حامل سوخت ارسالی ایران به ونزوئلا بود برای تخلیه محموله خود در شرق ونزوئلا پهلو گرفت. پیش از آن نیز دو نفتکش فارست و فورچون محموله‌های خود را به بنادر غربی و شمالی ونزوئلا منتقل کرده بودند.

صنایع نفت و انرژی ایران و ونزوئلا شامل تحریم‌های آمریکا می‌شود. به‌رغم این تحریم‌ها، این دو کشور عضو اوپک به همکاری و دادوستد در زمینه سوخت و انرژی ادامه می‌دهند.

آمریکا در ماه ژوئیه محموله چند تانکر ایرانی عازم ونزوئلا را به علت نقض تحریم‌ها ضبط کرد.

خبرگزاری رویترز در آن زمان از حراج محموله سوختی این تانکرها خبر داده بود. در گزارش رویترز آمده بود که عایدی ناشی از فروش این سوخت، به صندوق کمک به خانواده قربانیان حملات تروریستی واریز خواهد شد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.