جمهوری اسلامی حکومت جنایت و اعدام: انتقال ۵ زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان ارومیه؛ اقدام به خودکشی یک تن پیش از اجرای حکم

چهارشنبه, ۷ام آبان, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – صبح امروز چهارشنبه ۷ آبان‌ماه، دستکم ۵ زندانی در زندان ارومیه که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند. یکی از این زندانیان ساعتی قبل با بریدن رگ خود در سلول انفرادی اقدام به خودکشی کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز چهارشنبه ۷ آبان‌ماه ۱۳۹۹، دستکم ۵ زندانی محکوم به اعدام جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شدند.

هویت این زندانیان “علی ملکی، مرتضی حیدری، یاسین پورمحمدی، موسی رحمانی و زینال (نام خانوادگی نامشخص) از بند ۱_۲ زندان ارومیه توسط هرانا احراز شده است.

علی ملکی، یکی از زندانیان منتقل شده، ساعتی قبل با بریدن رگ خود در سلول انفرادی اقدام به خودکشی کرد. تا زمان تنظیم این گزارش از وضعیت این زندانی پس از اقدام به خودکشی اطلاعی به دست نیامده است.

از میان این افراد، علی ملکی و دو زندانی منتقل شده دیگر حدود پنج سال پیش به اتهام “قتل” پنج نفر در یک پرونده مشترک بازداشت و به اعدام در ملا عام محکوم شده‌اند. موسی رحمانی و مرتضی حیدری نیز پیشتر در دو پرونده جداگانه به اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده‌اند.

گفته می‌شود به خانواده این زندانیان ملاقات آخر داده شده و در صورت عدم جلب رضایت و یا اخذ مهلت از اولیای دم احتمال می‌رود که حکم اعدام آنها سحرگاه فردا اجرا شود.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۱۰ اکتبر ۲۰۱۹ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۵۶ شهروند اعدام شدند و ۹۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش ۷۷ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.