بریتانیا تلویحاً به تهران هشدار داد که گفتگو برای پرداختن ۴٠٠ میلیون پوند به ایران را متوقف می‌کند

جمعه, 9ام آبان, 1399
اندازه قلم متن

دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا.

دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا. Reuters

وزارت امور خارجۀ بریتانیا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن را احضار کرد و نارضایتی خود را نسبت به “سرنوشت غیرقابل قبول” نازنین زاغری-رتکلیف اعلام نمود که قرار است با طرح اتهامات جدید از نو محاکمه شده و احتمالاً به زندان بازگردد.

دومینیک راب، وزیر امور خارجۀ بریتانیا، با اظهار این مطلب افزود که دولت بریتانیا از طریق سفارتش در تهران و با احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن صریحاً رفتار حکومت ایران را با شهروند بریتانیایی-ایرانی، نازنین زاغری-رتکلیف، غیرموّجه و غیرقابل قبول خوانده است.

دومینیک راب سپس به مقامات تهران هشدار داده که بریتانیا مایل است مناسبات خود را با تهران بهبود ببخشد، اما، اگر قرار است نازنین زاغری-رتکلیف از نو به زندان بازگردد این اقدام همه مذاکرات و گفتگوهای میان دو کشور و مبانی آنها را تغییر می دهد. دومینیک راب توضیحی در بارۀ مبانی مذاکرات جاری میان دو کشور نداد. ولی در روزهای گذشته ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری گفت که اقدام مقامات تهران واکنشی است به تعلیق شش ماهۀ مذاکرات لندن و تهران بر سر پرداخت ۴٠٠ میلیون پوند به ایران توسط دولت انگلستان. این مبلغ مربوط به پیش پرداخت قرارداد نظامی است که در زمان حکومت شاه از جانب ایران به صنایع نظامی دولت انگلستان پرداخت شده است.

مدیر وزارت امور خارجۀ انگلستان دیروز پنجشنبه بیست و نهم اکتبر با احضار حمید بعیدی نژاد، سفیر تهران در لندن، نگرانی عمیق انگلستان را نسبت به وضعیت نازنین زاغری-رتکلیف به اطلاع وی رساند.

بعد از سپری کردن بیش از چهار سال زندان، مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده اند که خانم زاغری به اتهامات جدید از نو محاکمه می شود.

همسر خانم زاغری، ریچارد رتکلیف، سه شنبه گذشته گفت که به همسرش گفته اند که در روز حضور در دادگاه ساک خود را به همراه بیاورد، چون قرار است از نو به زندان برود.

نازنین زاغری-رتکلیف که در سال ٢٠١۶ در تهران به همراه کودک خردسالش دستگیر شد متهم به تلاش برای سرنگون کردن رژیم جمهوری اسلامی است.  

از: ار اف ای

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.