عفو بین‌الملل: جان مسعود مصاحب، شهروند اتریشی-ایرانی در خطر است

جمعه, 16ام آبان, 1399
اندازه قلم متن

عفو بین‌الملل نامه‌ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد جان مسعود مصاحب، شهروند اتریشی-آلمانی که در ایران زندانی است، در خطر است. مسعود مصاحب به چندین بیماری شدید مبتلاست.

    مسعود مصاحب

مسعود مصاحب

عفو بین‌الملل در نامه سرگشاده خود خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی که روز پنجشنبه ۵ نوامبر (۱۵ آبان) منتشر شد، هشدار داد که جان مسعود مصاحب ۷۳ ساله، با تابعیت دوگانه اتریشی و ایرانی در خطر است. مصاحب دبیرکل انجمن اتریش و ایران بوده است.

در این نامه آمده است که مسعود مصاحب در محاکمه‌ای به کلی غیرعادلانه در ایران به اتهام “نقض امنیت ملی” به ۲۲ سال حبس محکوم شده که از این میزان باید ده سال آن را در زندان به سر ببرد.

این نامه می‌افزاید که آقای مصاحب از بیماری شدید قلب و عروق در رنج است و علاوه بر آن دچار بیماری دیابت نیز هست و در صورتی که به ویروس کووید۱۹ نیز مبتلا گردد، آنگاه با توجه به سن زندانی، خطر مرگ جان او را به طور جدی تهدید می‌کند.

بر اساس نامه عفو بین‌الملل، به رغم توصیه پزشک زندان برای درمان بیماری قلب، مقامات زندان اما از اعزام او به بیمارستان خودداری ورزیده‌اند.

عفو بین‌الملل می‌نویسد که مسعود مصاحب در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹ در هتلی در تهران نخست به مدت سه روز بازداشت می‌شود. او در مدت بازداشت مورد بازجویی همراه با شکنجه توأم با بی‌خوابی قرار می‌گیرد بی‌آنکه از کمک وکیل مدافع برخوردار باشد. او سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل می‌شود.

مقامات جمهوری اسلامی بارها به مقامات اتریش وعده آزادی او را داده بودند، اما به آن عمل نکردند. پس از آن اعلام کردند که آقای مصاحب اعترافاتی در برابر دوربین کرده است، این درحالی است که تا دوم اکتبر ۲۰۱۹ او هیچ گونه دسترسی به وکیل مدافع نداشته است.

مسعود مصاحب بالاخره در ۲۷ آوریل ۲۰۲۰ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام “جاسوسی برای آلمان” و “همکاری با یک دولت متخاصم”، که منظور اسرائیل بوده است، و “دریافت پول غیرقانونی” از هر دو کشور، به ۲۲ سال زندان محکوم می‌شود.

مسعود مصاحب اما تمام این اتهامات را رد کرده است. او در این دادگاه کاملا غیرعادلانه به رئیس دادگاه گفت که تمام این به اصطلاح “اعترافات” تحت شکنجه گرفته شده است و هیچ یک واقعیت ندارد.

طبق قوانین جمهوری اسلامی محکومانی که با چندین اتهام روبرو هستند، تنها مجازات یکی از اتهام‌ها را که بالاترین محکومیت را درپی داشته سپری خواهند کرد. براین اساس مسعود مصاحب از مجموع ۲۲ سال محکومیت زندان خود، تنها ۱۰ را در زندان به سر خواهند برد.

عفو بین‌الملل در نامه خود به رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، خواستار آزادی مسعود مصاحب و تشکیل یک دادگاه عادلانه بر پایه معیارهای قضایی بین‌المللی شده است.

علاوه بر آن عفو بین‌الملل خواستار آزادی آقای مصاحب به منظور درمان پزشکی در خارج از زندان است، به ویژه که در وضعیت وخیم زندان‌ها خطر ابتلای او به ویروس کووید۱۹ وجود دارد.

عفو بین‌الملل همچنین تأکید دارد که آقای مصاحب باید بتواند به وکیل مدافع منتخب خود، اعضای خانواده و نیز مقامات اتریشی دسترسی داشته باشد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.