وزارت بهداشت: کادر درمان خسته شده اند؛ دانشگاه های علوم پزشکی خواستار تعطیلی دو هفته ای شهرهای بزرگ هستند

دوشنبه, 19ام آبان, 1399
اندازه قلم متن

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه افزایش بروز موارد بستری و فوت ناشی از کرونا منجر به خستگی کادر بهداشت و درمان شده است، گفت: موضوع تعطیلی دو هفته ای از سوی بسیاری از روسای دانشگاه های علوم پزشکی مطرح شده و ستاد ملی در این زمینه باید تصمیم گیری کند.

دکتر سیما سادات لاری در گفت و گو با ایسنا، درباره نظر وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا در زمینه پیشنهادات مطرح شده مبنی بر تعطیلی دو هفته ای پایتخت، گفت: در حال حاضر تصمیمی در زمینه تعطیلی دو هفته‌ای تهران از طرف ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته نشده است.

وی افزود: البته در نشست اخیر روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی با وزیر بهداشت، که به صورت غیرحضوری برگزار شد، موضوع تعطیلی دو هفته‌ای از طرف روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مطرح شده است. باید توجه کرد که به جز تهران، بسیاری از بیمارستان‌ها در شهرهای بزرگ کشور نیازمند بازیابی توان خود هستند. کادر بهداشت و درمان پس از گذشت بیش از هشت ماه از مقابله با کرونا در مراکز بهداشتی و درمانی و ابتلای بسیاری از نیروها به ویروس کرونا و حتی شهادت نیروهای ارزشمند نظام سلامت، دچار خستگی شده‌اند.

لاری ادامه داد: این خستگی بیش از حد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی در کیفیت ارائه خدمات شود. هرچند نیروهای بهداشت و درمان در مراکز درمانی همه تلاش خود را برای بیماران انجام می‌دهند، اما افزایش بروز موارد بستری و فوت به علت کرونا باعث خستگی و بروز آسیب‌ به نیروهای نظام سلامت شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: بسیاری از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی این تقاضا را دارند که تعطیلی دو هفته‌ای برای بازیابی توان نظام سلامت اجرایی شود. به هر حال این درخواست به وزیر بهداشت جهت طرح در ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شده و در این زمینه باید ستاد ملی تصمیم گیری کند.

عصر ایران: در حالی که از نمایندگان مجلس گرفته تا شورای شهر تهران و از مسوولان نظام پزشکی گرفته تا روسای دانشگاه های علوم پزشکی خواستار تعطیلی دو هفته ای شهرهای قرمز کرونایی هستند تا از روند رو به رشد بیماری کاسته شود، تا کنون با این تقاضای کارشناسی موافقت نشده است و باید مشخص شود چه فرد یا افرادی مانع از این تصمیم هستند. ستاد ملی مبارزه با کرونا، در این باره مسوولیت مستقیم دارد و باید پاسخگو باشد.

*****

روسای ۶۵ دانشگاه علوم پزشکی ایران خواستار تعطیلی سراسری شدند

افزایش شمار قربانیان و موارد جدید ابتلا به کرونا در ایران باعث نگرانی روسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی شده است. آن‌ها در نامه‌ای سرگشاده به وزیر بهداشت خواستار تعطیلی حداقل دو هفته‌ای سراسری در ایران شده‌اند.    

Iran | Coronavirus | Straßenszenen in Teheran (Fatemeh Bahrami/AA/picture-alliance)

اخبار رسمی منتشر شده از سوی خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی ایران حکایت از افزایش شمار موارد جدید ابتلا به کرونا در ایران و همچنین افزایش شمار قربانیان بیماری کووید-۱۹ دارد؛ موضوعی که نگرانی روسای ۶۵ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در ایران را در پی داشته است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی خبرگزاری ایرنا شمار مبتلایان به کرونا در ایران به بیش از ۶۸۲ هزار نفر رسیده است. با درگذشت ۴۵۹ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت منتهی به روز یکشنبه ۱۸ آبان (هشتم نوامبر)، شمار قربانیان ابتلا به ویروس کرونا به ۳۸ هزار و ۲۹۱ نفر افزایش یافته است.

همین موضوع نگرانی روسای ۶۵ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی در ایران را سبب شده است. آن‌ها در نامه سرگشاده خود خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران از جمله چنین نوشته‌اند: «ما امضاکنندگان این نامه خواستار جدی تر شدن رویکردهای مدیریت فرابخشی و افزایش هماهنگی‌های بین بخشی به بحران همه گیری کرونا و البته در راس همه در این مقطع، تعطیلی حداقل دوهفته‌ای سراسری همراه با اعمال محدودیت جدی در سفرهای بین شهری و رفت و آمدهای غیر ضروری درون شهری همگام با ادامه محدودیت‌های اعمال شده قبلی، نظارت همه جانبه و موثر بر نحوه اجرایی شدن آن و نیز برخورد قاطع و بازدارنده با برگزارکنندگان هرگونه گردهمایی و تجمع در سراسر کشور هستیم.»

روسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی با اشاره به موج دوم کرونا در نیم‌کره شمالی بر الزام اجرای این خواست‌ها و پیش‌بینی محدودیت‌های اعلام شده تاکید کرده‌اند.

گفته می‌شود که بسیاری از شاغلان فعال در بخش خدمات بهداشتی و درمانی نیز مبتلا به ویروس کرونا شده و همین موضوع به باور امضا کنندگان نامه یاد شده می‌تواند بر چالش‌های موجود بیافزاید.

روسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی همچنین خواستار اجرای فوری این محدودیت‌ها پیش از شروع ماه آذر شده‌اند.

آن‌ها در نامه سرگشاده خود خطاب به سعید نمکی همچنین تقاضا کرده‌اند درخواست آن‌ها به اطلاع ستاد ملی مقابله با کرونا برسد. آن‌ها با اشاره به “شرایط هولناک در زمستان پیش‌رو” از ستاد ملی مقابله با کرونا خواستار “تصویب آنی و متناسب با شرایط فعلی” این محدودیت‌ها شده‌اند.

از: دویچه وله

*****

ممنوعیت تردد شبانه در تهران؛ استاندار تایید اما ستاد کرونا تکذیب کرد 

در حالی که استاندار تهران اعلام کرده بود بر پایه جدیدترین مصوبه ملی مبارزه با کرونا ، قرار است از روز شنبه قانون محدودیت رفت و آمد در پایتخت به اجرا در آید، سخنگوی این ستاد این موضوع را تکذیب کرد.

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران صبح امروز(دوشنبه) با اعلام تصویب پیشنهاد مقررات محدودیت تردد در این شهر گفته بود: «این پیشنهاد در ستاد ملی مبارزه با کرونا مطرح و بحث شد که زمان اجرای آن را در اختیار رئیس قرارگاه عملیات ستاد کرونا تهران قرار دادند.»

وی اضافه کرده بود: «بر همین اساس محدودیت منع تردد از ساعت ۲۱ روز شنبه ۲۴ آبان اعمال خواهد شد و این مصوبه ستاد ملی مبارزه با کروناست.»

با این حال چند ساعت پس از این اعلام، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تکذیب این موضوع گفت: «اینکه عزیزان پیشنهادات را به عنوان مصوبات تلقی می‌کنند، کار درستی نیست.»

وی افزود: «قرار بود پیشنهاد منع رفت و آمدهای درون شهری توسط خودروهای شخصی مورد بررسی بیشتری قرار گیرد و به همین دلیل امروز بعد از ظهر ساعت ۱۵:۰۰ جلسه قرار گاه برگزار می‌شود و قرار است در این جلسه این پیشنهاد مجددا مطرح و بررسی شود. زیرا هر اقدام و محدودیتی که قرار باشد اعمال شود، باید از جنبه‌های مختلفی مانند تاثیرش بر کنترل بیماری، قابلیت اجرایی آن و… بررسی شده و بعد از جمع بندی نظرات، تصمیم گیری شود. بنابراین این که گفته شده از شبنه قرار است این محدودیت اعمال شود، به هیچ وجه فعلا مصوبه ستاد ملی کرونا را ندارد و امروز بعد از ظهر مطرح شده و بعد از تصویب نهایی به اطلاع مردم می‌رسد.»

در پی افزایش شیوع کووید۱۹ در ایران در روزهای اخیر، پیش از این زمزمه‌هایی درباره بازگشت مقررات سختگیرانه کرونایی در کشور شنیده می‌شد. پیش از این ستاد مبارزه با کرونا اخباری را که بر پایه آن رئیس جمهوری دستور تعطیلی دو هفته‌ای تهران را صادر کرده، تکذیب کرده بود.

آخرین آمار رسمی اعلام شده تا نیمروز یکشنبه در ایران نشان می‌دهد که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در این کشور تا کنون ۶۸۲ هزار و ۴۸۶ نفر به کووید۱۹ مبتلا شده و شمار جانباختگان این بیماری نیز به ۳۸ هزار و ۲۹۱ نفر رسیده است. تنها در شبانه‌روز منتهی به یکشنبه، ۹ هزار و ۲۳۶ مورد جدید ابتلا تأیید شده و در همین مدت ۴۵۹ نفر نیز جان باخته‌اند.

نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران متعلق به تهران است.

از: یورونیوز


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.