بخشنامه آبان ماه؛ آزادی زودهنگام محمد حبیبی و سه زندانی سیاسی دیگر

سه شنبه, 20ام آبان, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه ۱۵۷ زندانی سیاسی-امنیتی شامل آزادی زودهنگام یا کاهش محکومیت شده‌اند، متاثر از این بخشنامه امروز سه‌شنبه ۲۰ آبان‌ماه محمد حبیبی، معلم و فعال صنفی معلمان پس از تحمل ۳۰ ماه حبس از زندان تهران بزرگ آزاد شد. همزمان جواد بلند جاه و مجید زره پوش دو زندانی سیاسی که پیشتر در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ بازداشت و به حبس محکوم شده بودند، از همین زندان آزاد شده‌اند. ملیکا قراگوزلو، دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ نیز شامل بخشودگی محکومیت شد و به زندان نخواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۹۹، محمد حبیبی، معلم و فعال صنفی معلمان از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

آقای حبیبی پس از تحمل ۳۰ ماه حبس در زندان تهران بزرگ بر اساس بخشنامه جدید رئیس قوه قضاییه به صورت زودهنگام از زندان آزاد شده است.

محمد حبیبی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۹۷، به همراه تعدادی دیگر از فعالین صنفی و شرکت کنندگان در جریان تجمع اعتراضی معلمان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

وی مدتی بعد توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی به ۷ سال و نیم حبس تعزیری، از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱۸ ماه حبس و به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۱۸ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شد. این حکم نهایتا در دیماه ۹۷ توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر عینا تائید شد. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال و نیم زندان در خصوص او قابل اجرا بود.

در تاریخ ۱ اردیبهشت‌ماه امسال نیز حکم صادره توسط  علیه محمد حبیبی مبنی بر بازخرید خدمت وی در مرحله تجدیدنظر تایید و به وکیل ایشان ابلاغ شد. وزارت آموزش و پرورش پیشتر پس از گذشت قریب به دو سال از سپری شدن دوران محکومیت وی، رای به اخراج این فعال صنفی داده بود.

همزمان جواد بلند جاه و مجید زره پوش دو زندانی سیاسی که پیشتر در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ بازداشت و به حبس محکوم شده بودند، از زندان تهران بزرگ آزاد شده‌اند.

جواد بلندجاه در تاریخ ۲۸ آبان ۹۸ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و مدتی بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد. آقای بلندجاه مدتی بعد توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی در ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی (اغتشاش) (بنزین)” به ۲ سال و ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد. جواد بلندجاه ۲۲ ساله است و پیش از بازداشت به عنوان فروشنده در میوه فروشی اشتغال داشت.

سید مجید زرهپوش نیز در آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با پایان مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی نهایتا توسط یکی از شعب دادگاه انقلاب انقلاب از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد امنیت کشور به ۳ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

از سوی دیگر ملیکا قراگوزلو، دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی و  یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ نیز شامل بخشودگی محکومیت شد و به زندان نخواهد رفت.

ملیکا قراگوزلو دانشجوی روزنامه نگاری دانشگاه علامه طباطبایی روز یکشنبه ٢۶ آبان ماه در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و در تاریخ ۱۰ آذرماه، با تودیع قرار وثیقه ۶۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

خانم قراگوزلو نهایتا در تاریخ ۷ اسفندماه ۱۳۹۸توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست سید علی قاضی مظلوم برگزار به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز سه شنبه ۲۰ آبان، از عفو و اعمال تخفیف در خصوص ۳۷۸۰ نفر از محکومان خبر داد. به گفته وی از این تعداد ۲۳۰۱ نفر آزاد شدند. در کنار این آمار و ارقام تنها ۱۵۷ تن از این زندانیان دارای اتهامات امنیتی بوده اند که درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل می شوند. اسماعیلی همچنین گفته است که محکومان امنیتی این لیست شامل افرادی با اتهامات تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و شرکت در اعتراضات مردمی سال های  ۹۶، ۹۷ و ۹۸ بوده است. در این میان ۱۶ نفر از اتباع کشورهای اسلامی نیز مورد عفو قرار گرفته اند. در کنار این آمار و ارقام زندانیانی که دارای اتهامات امنیتی بوده‌اند درصد بسیار ناچیزی از مشمولان این طرح را شامل می شوند.

هرانا امروز در گزارشی دیگر از بخشودگی باقی‌مانده مدت تبعید ۲۵ درویش گنابادی بر اساس این طرح خبر داد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.