تحویل وزارت نیرو با ۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی

سه شنبه, 8ام مرداد, 1392
اندازه قلم متن

vezarat-niru

وزیر نیرو از بدهی ۱۰ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به بخش خصوصی و بانک ها خبر داد و گفت: در صورت تصویب طرح ۷۴ هزار میلیارد تومانی دولت، بدهی وزارت نیرو به بانک ها صفر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجید نامجو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به دمای بیش از ۴۳ درجه ای هوا در تهران و طولانی شدن پایداری این دما که بی سابقه بود، باید از مردم بابت صرفه جویی ها تشکر کنیم اما در این مدت متوسط مصرف آب در تهران که در شرایط عادی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مکعب بوده به سه میلیون و ۴۰۰ هزار متر مکعب افزایش یافت.

وی افزود: در این شرایط تلاش شد تا وضعیت پایداری در تامین‌ آب تهران ایجاد شود اما به خاطر مشکلاتی که از نظر کمبود‌ آب و افت فشار در برخی از مناطق ایجاد شد از مردم عذرخواهی می‌کنیم.

نامجو با تأکید بر لزوم همکاری مردم و صرفه جویی در مصرف آب گفت: در زمان کنونی فشار مخازن شرایط مناسبی دارند و در سامانه های غرب و شرق تهران نیز ذخیره آب به میزان کافی وجود دارد و اگر مردم صرفه جویی کنند، مشکلی پیش نخواهد آمد.

وزیر نیرو با اشاره به رسیدن پیک مصرف برق به بیش از ۴۵ هزار مگاوات گفت: همه نیروگاه‌های کشور در این مدت در مدار بودند و با کمی مراعات در مصرف همه مردم می توانند از خدمات برق استفاده کنند.

وی افزود: در طول دولت های نهم و دهم موفق به ساخت ۲۰ میلیارد و ۷۳۵ میلیون متر مکعب مخزن شدیم که این حجم در قالب ۶۹ سد در کشور به بهره برداری رسیده است و زیرساخت‌های لازم را برای تامین ‌آب شرب کشاورزی و صنعت کشور فراهم کرده است.

نامجو با اشاره به اینکه در دولت‌های نهم و دهم همچنین ظرفیت ذخیره سازی سدها به بیش از ۵۲ میلیارد متر مکعب رسیده است، گفت: ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور نیز به ۶۹ هزار و ۵۰۰ مگاوات رسیده که از این میزان بیش از ۳۱ هزار مگاوات در دولت‌های نهم و دهم ساخته شده است.

به گفته وزیر نیرو در دولت‌های نهم و دهم در بخش آب ۴۰ هزار میلیارد تومان و در بخش برق ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه وزارت نیرو گردش مالی بسیار بالایی دارد گفت: سالانه می بایست پنج هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شود که تحقق این مسئله نیاز به سرمایه گذاری عظیمی دارد و از سوی دیگر باید به آن ایجاد زیر ساختهای سدسازی را هم اضافه کرد.

وی افزود: در حال حاضر میزان بدهی وزارت نیرو به بخش خصوصی شش هزار میلیارد تومان است با احتساب بدهی وزارت نیرو به بانکها رقم بدهی وزارت نیرو به بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان می رسد.

وزیر نیرو اذعان داشت: با تصویب طرح ۷۴ هزار میلیارد تومانی دولت بدهی وزارت نیرو به بانک ها صفر خواهد شد.

نامجو با بیان اینکه صفر شدن بدهی وزارتخانه ها به بانک ها برای دولت اینده توفیق بزرگی خواهد بود، تصریح کرد: اگر شورای نگهبان اجرایی شدن این مصوبه را تأیید کند این ظرفیت برای وزارت نیرو و سایر وزارتخانه ها ایجاد خواهد شد که بتوانیم وام بیشتری از نظام بانکی کشور برای پیشبرد پروژه ها دریافت کنیم.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.