دختر ناهید تقوی: پنج هفته است مادرم در انفرادی است و از او خبری نداریم

یکشنبه, 2ام آذر, 1399
اندازه قلم متن

دختر ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی که در زندان اوین زندانی است، به ایران‌اینترنشنال گفت مادرش پنج هفته در انفرادی از حقوقش محروم مانده و اطلاعی از وضعیت و سلامتش در دست نیست.

مریم کلارن،‌ فرزند این زندانی دوتابعیتی، روز یکشنبه دوم آذرماه پیامی ویدیویی برای ایران اینترنشنال فرستاد و گفت با وجود گذشت بیشتر از پنج هفته از بازداشت ناهید تقوی کسی از دلیل آن خبر ندارد و تلاش‌های روزانه خانواده‌اش برای ملاقات با او راه به جایی نبرده است.

به گفته او، این زندانی از حق دسترسی به وکیل و سایر حقوقش هم محروم بوده است.

کلارن ضمن ابراز نگرانی درباره سلامت مادرش افزود: «من نمی‌دانم حال مادر من چطور است. من نمی‌دانم چه کار با مادر من می‌کنند. من نگران جانش هستم. مادرم مریض است، فشار خون بالا و یک جراحی داشته است.»

ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله‌ای است که روز ۲۵ مهرماه در منزل خود در تهران بازداشت و وسایل شخصی از جمله گذرنامه آلمانی او ضبط شد. تقوی در حوزه معماری اشتغال داشته و از سال ۱۹۸۳ میلادی در شهر کلن آلمان زندگی می‌کند.

دختر این زندانی امنیتی در ادامه ضمن انتقاد از شرایط بازداشت و اطلاع‌رسانی درباره مادرش گفت: «در کجای دنیا یک انسان را می‌گیرند و پس از پنج هفته هیچ‌کس خبری ندارد؟»

مریم کلارن در پایان پیام تصویری‌اش از مردم ایران خواست صدای او را بشنوند تا بتواند از شرایط مادرش مطلع شود. او همچنین خواستار آزادی مادرش شد.

ادامه بازداشت تقوی در حالی است که پیشتر وزارت خارجه آلمان در پاسخ به ایران‌اینترنشنال اعلام کرده بود که هیچ گزارش رسمی از طرف جمهوری اسلامی درباره بازداشت ناهید تقوی دریافت نکرده و به پیگیری‌های خود برای روشن شدن وضعیت او ادامه می‌دهد.

علاوه بر دولت آمریکا، سه کشور بریتانیا،‌ آلمان و فرانسه نیز ضمن انتقاد از بازداشت شهروندان دوتابعیتی در ایران سفرای تهران را احضار کرده و نسبت به این موضوع به آن‌ها تذکر داده بودند.

در نامه‌ای که وزارت خارجه بریتانیا به سفیر ایران داد، ضمن انتقاد از شرایط حقوق بشر و زندانیان سیاسی در ایران اشاره شد شهروندان بریتانیا، از جمله دو تابعیتی‌ها، اغلب در شرایط سخت و بدون توجیه در زندان‌های این کشور نگهداری می‌شوند.

وزارت خارجه آلمان هم اخیرا در پی بازداشت شهروندان دوتابعیتی در ایران،‌ به اتباع ایرانی-آلمانی توصیه کرده بود از سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند.

بر اساس اعلام دولت آلمان،‌ علاوه بر ناهید تقوی، سه شهروند ایرانی-آلمانی دیگر در ایران زندانی هستند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.