وحشیگری تا بینهایت: اجرای حکم ۳۵ ضربه شلاق یک شهروند در شهرستان نقده

چهارشنبه, ۵ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – حکم ۳۵ ضربه شلاق مهدی خیری، شهروند ساکن شهرستان نقده واقع در استان آذربایجان غربی ابتدای هفته جاری در واحد اجرای احکام دادگاه عمومی بخش محمدیار این شهرستان اجرا شد. آقای خیری مردادماه امسال به صورت غیابی توسط دادگاه عمومی بخش محمدیار به اتهام “توهین به مقام قضایی” به ۳۵ ضربه شلاق محکوم شده بود. ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات‌های تحقیرآمیز استفاده می‌کند، این در حالی است که کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ابتدای هفته جاری حکم ۳۵ ضربه شلاق مهدی خیری، شهروند ساکن شهرستان نقده واقع در استان آذربایجان غربی در واحد اجرای احکام دادگاه عمومی بخش محمدیار اجرا شد.

 یکی از نزدیکان آقای خیری در خصوص وضعیت پرونده وی به هرانا گفت: “آقای خیری سال ۹۷ در پرونده‌ای از کسی شکایت کرد اما این پرونده با کارشکنی بستگان متشاکی در دادگاه محمدیار به مدت ۲ سال به طول انجامید. نهایتا در جلسه آخر دادگاه به دلیل مشاجره پیش آمده، وی را بازداشت و نهایتا با شکایت قاضی کریم حاجی حتملو برای او پرونده سازی کردند”.

آقای خیری مردادماه امسال به صورت غیابی توسط شعبه ۱ دادگاه عمومی بخش محمدیار به ریاست قاضی افشین بنیادپور از بابت اتهام “توهین به مقام قضایی” به ۳۵ ضربه شلاق محکوم شد.

وی همچنین از اتهام “اخلال در نظم دادگاه” تبرئه شد.

این حکم مدتی بعد در مرحله تجدیدنظر بدون تشکیل جلسه دادگاه عینا تایید شد. مهدی خیری نهایتا در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه امسال جهت اجرای حکم به شعبه ۱ اجرای احکام کیفری بخش محمدیار فراخوانده شد.

مهدی خیری، فرزند نورالدین و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت صنعتی دانشگاه قم است.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.