محرومیت کارگران مبتلا به کرونا از دریافت حقوق

چهارشنبه, ۵ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان وایر– حقوق کارگران مبتلا به کرونا که به مرخصی فرستاده شده بودند از طرف کارفرمایان پرداخت نشده است.

«عیدعلی کریمی»، دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین در این‌باره می‌گوید: «کارگران مجبور به انجام کار روزانه هستند. اگر از کار کردن روزانه خودداری کنند، کارفرما آنها را اخراج کرده و بیکار خواهند شد.»

او در عین حال شرح داده که برخی از کارخانه‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و محیط کار، باعث ابتلا و آلودگی کارگران به ویروس کرونا شده است: «کار کردن در چنین محیط‌هایی خطر ابتلا به کرونا را برای کارگران بیشتر می‌کند.»

در حالی که پروتکل‌های بهداشتی توسط بسیاری از کارفرمایان در محیط‌های کار رعایت نمی‌شود، کارفرمایان به بهانه مراعات پروتکل‌ غذای روزانه کارگران را قطع کرده‌اند.
کارگران می‌گویند رفتار کارفرمایان در دوران شیوع کرونا باعث شده تا بسیاری از کارگران که روزانه دستمزد دریافت می‌کنند، به اجبار، ابتلای خود به بیماری کرونا را پنهان کنند.
به گفته آنها بسیاری از کارگران صنوف که به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند؛ به دلیل ترس از اخراج یا دریافت نکردن حق و حقوق‌، از گفتن آن خودداری می‌کنند.

امنیت شغلی کارگران یکی از اصلی‌ترین موضوعات در خصوص آنها است، اما با شیوع و گسترش ویروس کرونا، این موضوع به چالشی بزرگ برای کارگران تبدیل شده است.

دبیر اجرایی خانه کارگر  قزوین در ادامه افزود: «هر چند کارفرما وظیفه دارد برای کارگران دستکش، ماسک و محلول ضدعفونی تهیه کند، ولی از تامین تجهیزات پیشگیری از بیماری کرونا طفره می‌رود؛ ما اعضای خانه کارگر نسبت به عملکرد ضعیف کارفرماها در تامین تجهیزات مراقبت پزشکی برای کارگران اعتراض کرده‌ایم.»

او به موضوع درمان کارگران پرداخته و می‌گوید: «یکی دیگر از مشکلات کارگران، رایگان نبودن خدمات درمانی برای کارگران بیماری است که به کرونا مبتلا می‌شوند، هر چند دولت وعده داده درمان کرونا رایگان باشد، ولی خدمات درمان هنوز رایگان نیست.»

کریمی به پایمال شدن حقوق کارگران اشاره کرده و می‌گوید: «بیشتر کارفرمایان کشور، در بخش خصوصی فعالیت دارند و بسیاری از آنها حقوق اولیه کارگران را پایمال می‌کنند؛ در این صورت چه طور باید انتظار داشت به کارگران برای ابتلا به ویروس کرونا، ۳ هفته مرخصی بدهند و حقوق آنها را کامل پرداخت کنند؛ تاکنون نشنیده‌ام که کارفرما چنین امتیازی به کارگران بدهد.»

دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین با تاکید بر این که هر ماسک تنها تا سه ساعت تاثیرگذار است، می‌گوید: «کارگران در شرایطی مثل گرد و خاک و محیط‌های آلوده کار می‌کنند و به همین دلیل، ماسک آنها بایستی حتی زودتر از ۳ ساعت تعویض شود. هر چند کارگران در محیط کاری خود به تعداد ماسک بیشتری احتیاج دارند، ولی کارفرما ماسک در اختیار آنها قرار نمی‌دهد. با این وجود ما فعالان کارگری، حتی راضی هستیم کارفرما روزانه یک ماسک به کارگر بدهد.»

به گفته کریمی، تنها پروتکل بهداشتی که در خصوص کرونا از سوی کارفرما برای کارگران صورت گرفته است، قطع غذای روزانه است که شاید از نظر بهداشتی درست بوده، اما هدف اصلی کارفرمایان، منافع اقتصادی است تا این که پروتکل بهداشتی رعایت شده باشد.

وی در خصوص ابتلای کارگران استان قزوین به ویروس کرونا می‌گوید: «متاسفانه کارگران بسیاری در واحدهای استان قزوین به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند؛ بسیاری از این آنها که کارگران خدماتی و شاغل در مغازه‌ها هستند، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار ندارند و زندگی کارگرانی که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند، از هم پاشیده است. ما از مسئولان درخواست می‌کنم به کارگران و مشکلات آنها رسیدگی کنند.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.