برگزاری دوازده تجمع کارگری؛ پرداخت معوقات مزدی و امنیت شغلی

پنجشنبه, ۶ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان وایر– پرداخت معوقات حقوقی و بیمه‌ای، احیای تولید و امنیت شغلی از مهمترین دلایل برگزاری ده تجمع کارگری در روزهای اخیر بوده است. کارگران در استانهای همدان، تهران، خوزستان، بوشهر، زنجان، البرز و خراسان رضوی در این تجمعات خواستار رسیدگی مسئولان به وضعیت خود شدند. تجمع اعتراضی کارگران معدن زغال سنگ کرمان و کارگران سایت بازیافت زباله اهر نیز از جمله این تجمعات بوده‌اند.

کارگران صنایع غذایی کیوان همدان خواستار احیای تولید و امنیت شغلی شدند

کارخانه صنایع غذایی کیوان واقع در همدان در آستانه تعطیلی قرار دارد و کارگران با خطر بیکاری مواجه‌اند. کارگران این کارخانه از بی‌توجهی مسئولان استان به وضعیت کارخانه انتقاد کرده و خواستار راه‌اندازی تولید، تضمین امنیت شغلی و بهبود شرایط کار خود شدند. کارخانه کیوان، قدیمی‌ترین کارخانه صنایع غذایی همدان است و پیش از دچار شدن به وضعیت کنونی، تغذیه دانش‌آموزان مدارس ۱۸ استان‌ کشور را تولید می‌کرد. از سال ۱۳۸۸ که این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شده بخش اعظم هزار کارگر کارخانه به مرور اخراج شده‌اند و تولید کارخانه تقریبا به صفر رسیده است. به گفته‌ی کارگران، بدهی کارخانه بابت مالیات و حق بیمه کارگران به ۲۲ میلیارد تومان رسیده است. کارفرما در صدد است کارخانه را تغییر کاربری دهد و مطالبات کارگران از جمله حق بیمه حدود ۵۰ کارگر باقی‌مانده را به طور کامل نمی‌پردازد.

اعتصاب رانندگان بخش توزیع روزنامه دنیای اقتصاد

رانندگان توزیع کننده روزنامه دنیای اقتصاد در شهرستان‌ها روز چهارم آذرماه در اعتراض به جریمه محدودیت تردد کرونایی دست به اعتصاب زدند.

گفته می‌شود هنگام وضع محدودیت‌های کرونایی اعلام شد که روزنامه‌ها جزو مشاغل اول هستند و می‌توانند در ایام محدودیت‌های کرونایی به فعالیت خود ادامه دهند. معترضان می گویند: «در چند روز اول ماشین‌های توزیع کننده روزنامه با وجود هماهنگی با وزارت ارشاد، جریمه شدند و همین مسئله سبب اعتصاب آن‌ها شده است.»

تجمع کارگران اخراجی هفت تپه

گروهی از کارگران فصلی مجتمع نیشکر هفت تپه که به تازگی از کار اخراج شده‌اند، با تجمع در مقابل دفتر مدیریت این مجتمع خواستار بازگشت به کار خود شدند.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

تجمع جوانان جویای کار در بهبهان

جمعی از جوانان جویای کار روستای شهرویی از توابع بهبهان، در مقابل درب ورودی پالایشگاه بیدبلند ۲ این شهرستان، تجمع کردند. بر اساس گزارش هرانا آنها که نسبت به بیکاری و نبود شغل معترض هستند، خواستار اشتغال‌زایی در این منطقه شدند.

به گفته جوانان معترض بهبهانی باید جوانان بومی در اولویت جذب و استخدام در صنایع پالایشگاهی و نفت و گاز باشند: «وقتی بومی‌ها بیکارند، چرا از غیربومی‌ها جذب می‌شوند. وجود پالایشگاه، باید برای مردم منطقه نعمت باشد و بیکاری را در روستاهای اطراف از بین ببرد.»

به تازگی در منطقه پارس جنوبی مصوباتی در ارتباط با لزوم جذب بومی‌ها و در اولویت قرار داشتن آنها صادر شده است. مصوباتی که می تواند در تمام مناطق نفتی و پالایشگاهی کشور در دستور کار قرار بگیرد.

یکی از جوانان روستای شهرویی با تاکید بر اینکه اشتغال در صنایع محلی، حق مردم بومی است، می‌گویند: «ما جوانان روستای شهرویی نباید برای کار آواره شهرها و استان‌های دیگر باشیم؛ وقتی پالایشگاه در منطقه خودمان است.»

بلاتکلیفی کارگران اخراجی شهرداری زنجان

۱۷۴ نفر از کارگران فضای سبز شهرداری زنجان همچنان بلاتکلیف و در انتظار جلسه تعیین تکلیف وضعیت خود توسط اعضای شورای شهر و شهرداری هستند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر زنجان در این‌باره به تسنیم می‌گوید: «شورای شهر طی جلسات متعددی که با شهرداری داشته تکلیف تعدادی از کارگران مشخص شده و تعدادی جذب خود شهرداری شدند. تعدادی در قالب برون سپاری در بخش خصوصی منطقه چهار مشغول به‌کار شده‌اند. تعدادی هم بازنشسته شده و ۱۷۴ نفر با سابقه‌های سه ماه تا چهار سال که امتیازات آنها پایین است هنوز تکلیف آنها مشخص نشده است.»

در اواخر تایستان سال جاری ۲۰۰ کارگر فضای سبز شهرداری زنجان از محل کار خود اخراج شدند.

تعطیلی کارخانجات به دلیل بدهی بانکی

خبرگزاری بسیج با انتشار لیستی از ۱۴۶۰ کارخانه تعطیل شده اعلام کرد: «بانک‌های ملی، صنعت و معدن، تجارت، توسعه و تعاون، صادرات، کشاورزی، مسکن و ملت ۱۴۶۰ کارخانه و مراکز تولیدی را به دلیل بدهی وعقب افتادگی اقساط تسهیلات دریافتی به تملک خود درآوردند. این اتفاق منجر به تعطیلی کارخانجات تولیدی و بیکاری عده زیادی از کارگران شده است.»

به گفته مسئول بسیج کارخانجات، بسیاری از این شرکت‌ها مشکل خاصی نداشته و توان ادامه تولید را داشته‌اند و بعضا دستگاه‌های به روز هم برای تولید فراهم کرده بودند: «مشکلات مالی بانک‌ها، باعث تعطیلی، پلمپ و مصادره شده و علاوه بر اینکه تولید متوقف شده، تعداد زیادی از کارگران مستقیم و غیرمستقیم در چرخه تولید آسیب دیده و بیکار شده‌اند.»

حال با توجه به گذشت چند ماه هنوز اقدام موثری برای مقابله با این اقدام بانک ها انجام نشده است و مشکلات تعداد زیادی از این کارخانه ها به قوت خود باقی است.

نگرانی کارگران شهرداری فردیس از وضعیت شغلی خود

برخی کارگران سد معبر شهرداری فردیس می‌گویند: «علی‌رغم پافشاری مدیران شهری فردیس برای تبدیل وضعیت استخدامی ما، هنوز تعدادی از کارگران با پیمانکار قرارداد امضا نکرده‌اند.»

کارگران میگویند چندین بار در دو ماه گذشته در انتقاد به تبدیل وضعیت قراردادهای کاری خود به پیمانی مقابل ساختمان شهرداری و دفتر پیمانکار تجمع کردیم که نتیجه‌ای نصیب‌مان نشد.

آن‌ها با بیان اینکه در حال حاضر در پیگیری مطالبات صنفی خود دچار عجز شده‌ایم، می گویند: «علی‌رغم پافشاری مدیران شهری فردیس برای تبدیل وضعیت استخدامی ما، هنوز تعدادی از کارگر واحد سد معبر با پیمانکار قرارداد امضا نکرده‌اند. جدا از مشکلاتی که در نتیجه ورود پیمانکار برای ما کارگران ایجاد شده، هر یک از کارگران بابت دو تا سه ماه حقوق معوقه از شهرداری طلبکاریم.»

به گفته آن‌ها مسئولان باید تصمیم جدی برای حذف پیمانکاران و نوع قرارداد کارگران بگیرند چرا که این موضوع هر روز نگرانی ما را بیشتر می‌کند: «وقتی شهرداری فردیس در مقام کارفرمای اصلی می‌تواند به صورت مستقیم با همه کارگران سد معبر قرارداد منعقد و مطالبات آن‌ها را به صورت کامل پرداخت کند، دیگر چه نیازی است تا با واسطه قرار دادن پیمانکار، امکان نادیده گرفته شدن بخشی از مطالبات مزدی آن‌ها را رقم بزند.»

درخواست بازنشستگان کارگری: انجام همسان سازی برای همه گروه‌ها

بازنشستگان کارگری استان خراسان رضوی خواستار اصلاح همسان‌سازی برای همه گروه‌ها هستند. آنها با تاکید بر لزوم ترمیم مستمری بازنشستگان و افزایش دریافتی همه گروه‌های مستمری‌بگیر می‌گویند: «باید فرمول‌های همسان‌سازی برای تمام گروه‌ها افزایش یابد.»

بر اساس گزارش ایلنا قرار است در آذرماه، همسان‌سازی برای بازنشستگان سخت و زیان‌آور اصلاح شده و سابقه سختی کار آن‌ها لحاظ شود. بازنشستگان خراسانی می‌گویند: «همه گروه‌های مستمری‌بگیر از جمله ازکارافتادگان و بازماندگان از دریافتی خود و نحوه اجرای همسان‌سازی اعتراض دارند و انتظار دارند هرچه زودتر اصلاحات لازم عملی شود.»

بلاتکلیفی مهمانداران اخراجی شرکت فنی بینا صنعت

با گذشت ۹ ماه از اخراج مهمانداران شرکت فنی بینا صنعت آنها هنوز مشمول بیمه بیکاری نشده‌اند.

بر اساس گزارش اتحادیه کارگران آزاد ایران وضعیت کارکنان اخراجی شرکت‌های مهتاب، ماربین، ریل سبا و رهنورد هم مشابه این شرکت بوده و هیچ مسئولی هم در این رابطه پاسخگو نیست.

مرداد ماه سال جاری برخی از شرکت‌های پیمانکاری حوزه‌های سیروحرکت و فنی از تقریبا یک ماه پیش اقدام به اخراج تعدادی از کارگران و مهمان‌داران خود کردند.

این شرکت‌ها که به دلیل تعدد شرکت‌های پیمانکاری، تعداد دقیق آن‌ها مشخص نیست به مرور شماری از نیروی کار خود را اخراج کرده‌اند؛ تنها در تیرماه شرکت‌های ماربین، صداقت، بینا صنعت و مهتاب، ۳۴۰ کارگر را اخراج نموده‌اند.

تجمع کارگران شرکت اکسیر صنعت در پارس جنوبی

شماری از کارگران شرکت اکسیر صنعت در فاز ۱۳ پارس جنوبی واقع در خلیج فارس، نسبت عدم دریافت مطالبات مزدی شان دست به تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس گزارش هرانا، کارگران این شرکت که تعدادشان به بیش از ۵۰۰ نفر می رسد، سه ماه حقوق پرداخت نشده دارند. در خصوص پرداخت معوقات تا این لحظه از سوی شرکت اقدامی صورت نگرفته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.