محاکمۀ مأمور اطلاعاتی ایران در بلژیک محاکمۀ تروریسم دولتی خوانده شد

جمعه, ۷ام آذر, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن
ناصر اعتمادی
ورودی دادگستری در شهر "آنوَر" در بلژیک.
ورودی دادگستری در شهر “آنوَر” در بلژیک. © AFP

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اسدالله اسدی، “دیپلمات-جاسوس” ایرانی، از شرکت در جلسۀ محاکمۀ خود که از امروز در دادگاه جنحۀ “آنوَر” در بلژیک آغاز می‌شود خودداری کرد. این اولین بار است که یک مقام رسمی دولت ایران به اتهام ساماندهی و شرکت در اقدام تروریستی به دستور حکومت تهران در اروپا محاکمه می‌شود.

یکی از وکلای شاکیان خصوصی محاکمۀ اسدالله اسدی را محاکمه “تروریسم دولتی ایران” توصیف کرده است.

در این پرونده سه ایرانی دیگر به نام‌های امیر سعدونی، همسر وی، نسیمه نعامی و مهرداد عارفانی به اتهام تبانی و مشارکت در یک سوءقصد تروریستی نافرجام طی دو جلسه محاکمه می‌شوند. حبس ابد مجازاتی است که در صورت اثبات جرم برای چهار متهم در نظر گرفته شده است.

اتهام اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت ایران در اتریش، و سه متهم دیگر اقدام برای انفجار تروریستی در گردهم‌آیی سازمان مجاهدین در حومۀ شهر پاریس، “ویلپن”، اعلام شده است. در این گردهم‌آیی قرار بوده شماری از شخصیت‌های سیاسی آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی نیز سخنرانی کنند. این شخصیت‌ها در کنار سازمان مجاهدین امروز از شاکیان خصوصی پرونده به شمار می‌روند.

به گفتۀ پلیس فرانسه اسدالله اسدی مأمور سرویس‌های اطلاعاتی ایران است و به دستور تهران قصد بمب‌گذاری در تجمع سازمان مجاهدین را داشته است. به گزارش رویترز، اسدی در جریان بازجویی‌های خود تهدید کرده که محکومیت او در دادگاه اقدامات تلافی‌جویانه در پی خواهد داشت. فرانسه که وزارت اطلاعات ایران را مسئول سوءقصد نافرجام “ویلپن” می‌داند یک “دیپلمات” ایرانی را از خاک خود اخراج و اتحادیۀ اروپا نیز دارایی‌های سرویس‌های اطلاعاتی ایران و شماری از اعضای دستگاه اداری حکومت این کشور را مسدود کرده است.

منابع دیپلماتیک در فرانسه می‌گویند هیچ تردیدی دربارۀ وابستگی اسدالله اسدی به سرویس‌های اطلاعاتی ایران ندارند.

“ژورژ-هانری بوتیه” یکی از وکلای بلژیکی شورای ملی مقاومت محاکمۀ اسدالله اسدی و سه متهم دیگر را در اصل محاکمۀ “تروریسم دولتی” ایران توصیف کرده است. یکی دیگر از وکلای شاکیان خصوصی، “ویلیام بوردون”، گفته است که انفجار بمب در گردهم‌آئی مجاهدین می‌توانست تلفات جانی سنگینی به بار آورد. در مقابل وکیل اسدالله اسدی شاکیان خصوصی را متهم کرده که قصد دارند “محاکمه‌ای سیاسی” راه باندازند آنهم با نادیده گرفتن حقوق اولیه متهم از جمله بی‌گناهی او تا زمانی که جرم به اثبات نرسیده است.

کشف سوءقصد تروریستی نافرجام علیه سازمان مجاهدین با سفر حسن روحانی به فرانسه همزمان بود و به همین خاطر خشم رئیس جمهوری ایران را برانگیخته بود. روحانی در پاسخ به مقامات فرانسوی از سوءقصد “ویلپن” علیه مجاهدین خلق به عنوان “توطئۀ برخی محافل” یاد کرده بود. فرانسوا نیکولو، سفیر پیشین فرانسه در ایران، گفته است که هیچکس در پاریس توضیح روحانی را جدی نگرفت.

محاکمۀ امروز اسدالله اسدی و سه متهم دیگر همزمان است با مبادلۀ یک پژوهشگر استرالیایی-انگلیسی با سه تن دیگر از مأموران سرویس‌های اطلاعاتی ایران که پس از سوءقصد نافرجام‌شان در بانگ‌کوک توسط دولت تایلند دستگیر و زندانی شده بودند. برخی جراید امروز فرانسه با استناد به این موارد نوشتند که مدت‌هاست جمهوری اسلامی ایران دیپلماسی مبتنی بر گروگانگیری اتباع کشورهای غربی را به اجرا می‌گذارد و وقت آن رسیده که به این رویه پایان داده شود.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.