قطع دست برای مجازات دزدی؛ عفو بین‌الملل می‌گوید در زندان ارومیه ‘گیوتین’ در انتظار انگشتان شش نفر است

پنجشنبه, 13ام آذر, 1399
اندازه قلم متن

مجازات قطع دست

در سال ۹۱ مجازات قطع دست یک نفر در شیراز در انظار عمومی اجرا شد

سازمان عفو بین‌الملل هشدار داده است که مقام‌های زندان ارومیه برای مجازات قطع انگشتان دست راست شش نفر دستگاهی مشابه “گیوتین” آماده کرده‌اند.

دیانا الطحاوی، معاون دفتر منطقه‌ای خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین‌الملل، این مجازات را محکوم کرده و گفته “بی‌رحمانه بودن این مجازات بدنی قابل بیان نیست”.

پیش از این فعالان حقوق بشر از احتمال قطع انگشتان چهار نفر به نام‌های هادی رستمی، مهدی شریفیان، مهدی شاهیوند و کسری کرمی ابراز نگرانی کرده بودند که قوه قضاییه ایران تایید و اجرای مجازات آنها را تکذیب کرد.

حال عفو بین‌الملل از احتمال فوری اجرای این مجازات درباره این چهار تن و دو برادر به نام‌های شهاب و مهرداد تیموری خبر می‌دهد.

خانم الطحاوی از مقام‌های ایرانی خواسته اجرای انواع مجازات‌های بدنی را متوقف کنند.

هفته گذشته داود رفیعی، از کارگران معترض در ایران، برای “توهین” به علی ربیعی، وزیر سابق کار، مجرم شناخته شده و او را به طور غافلگیرانه ۷۴ ضربه شلاق زدند.

دیانا الطحاوی گفته: “مجازات قطع عضو در واقع شکنجه به حکم دادگاه است و مطابق قوانین بین‌الملل جرمی جدی تلقی می‌شود.”

فعالان حقوق بشر اینگونه احکام را خشن، وحشیانه و خلاف کرامت انسانی می‌خوانند.

هر شش مردی که در زندان ارومیه در خطر از دست دادن انگشتانشان با حکم دادگاه‌های ایران هستند برای دزدی مجرم شناخته شده‌اند.

Tasnim
حکم قطع دست از افتخارات بزرگ ما است
ابراهیم رئیسی
رئیس قوه قضاییه ایران

بنیاد عبدالرحمان برومند می‌گوید در دو دهه اخیر دادگاه‌های ایران دست‌کم ۲۶۴ نفر را به مجازات قطع انگشتان محکوم کرده‌اند که از این میان اجرای حکم قطع انگشتان دست‌کم ۱۲۹ نفر ثبت شده است.

بنا به اعلام همین سازمان حقوق بشری در این دوره بیست ساله بیش از ۶ هزار نفر به جرایم گوناگون حکم شلاق گرفته‌اند که این مجازات درباره دست‌کم ۲ هزار و ۱۳۴ نفر از آنان اجرا شده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران که مستقیما در اعدام دسته‌جمعی هزاران زندانی سیاسی در دهه ۶۰ نقش داشته است، پیش از این از احکام سختگیرانه دفاع کرده است.

آقای رئیسی چند سال پیش و در مقام معاون اول قوه قضاییه گفت: “حکم قطع دست از افتخارات بزرگ ما است.”

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.