واکنش افروغ به عدم قرائت گزارش حادثه قم: باید رانت ۲۰ ساله این باند مخوف افشا شود

پنجشنبه, 10ام مرداد, 1392
اندازه قلم متن

نمایندگان به وظیفه نمایندگی خود خیانت کرده و باید پاسخگو باشند. الان فرصت خشکاندن ریشه این افرادی است که واقعیت را قلب کرده‌اند. این افراد که تعصبات بی‌جا و کوته فکرانه هم دارند باید محکوم شوند. اسامی این‌ها باید اعلام شود.

عماد افروغ، جامعه شناس و نماینده مردم تهران در مجلس هفتم با تاکید بر ضرورت قرائت گزارش آشوب قم می گوید که افرادی که می‌خواهند مانع قرائت گزارش شوند هم وکیل‌الدوله‌هایی هستند که کار دیگری جز این ندارند.

هر چند قرار بود این گزارش در مجلس قرائت شود، اما برخی از محافل قدرت مانع از قرائت آن شدند.

عماد افروغ در خصوص عدم قرائت این گزارش گفته است: نمایندگان به وظیفه نمایندگی خود خیانت کرده و باید پاسخگو باشند. الان فرصت خشکاندن ریشه این افرادی است که واقعیت را قلب کرده‌اند. این افراد که تعصبات بی‌جا و کوته فکرانه هم دارند باید محکوم شوند. اسامی این‌ها باید اعلام شود. من اینقدر جرات داشتم که در تمام موارد از دولت انتقاد کردم. الان‌‌ همان کسانی که لیوان احمدی‌نژاد را تا ته سر می‌کشیدند ومدح ثنایش می‌کردند امروز از او انتقاد می‌کنند.

در جریان حمله به رییس مجلس فیلمی از جلسات حامیان دولت در قم منتشر شد که اعضای جبهه پایداری چون حسینیان، حمید رسایی و کوچک زاده از سخنرانان اصلی آن بودند. شرکت کنندگان در آن جلسات از برهم زنندگان جلسه علی لاریجانی در قم بودند.

به گزارش کلمه، بیست و دو بهمن ماه سال گذشته، عده ای حدود ۱۰۰ نفر از حامیان محمود احمدی نژاد که برخی از آن ها کفن پوش بودند، بلافاصله پس از آن که علی لاریجانی پشت تریبون قرار گرفت، شروع به سردادن شعارهایی از جمله “لاریجانی، بصیرت، بصیرت”، “خواص بی بصیرت، مایه ننگ ملت” و… کرده و با پرتاب مهر مانع از ادامه سخنرانی وی شدند. اقدام این گروه بازتاب بسیاری گسترده ای در میان محافل سیاسی و مذهبی داشت به طوری که برای بررسی دقیق آن پرونده ای در مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

وی در خصوص اینکه خاستگاه اجتماعی عاملین وقایع ۲۲ بهمن به سلام نو گفته است: خاستگاه اجتماعی این گروه از کدام قشر و طبقه باشد، مشخص است. این گروه در بیست سال اخیر اینطور فعالیت کرده‌اند، وابسته به باندی هستند که طی سال‌های اخیر خود را بصورت جدی به قدرت متصل کرده است. این باند غالبا در مواقعی قدرت گرفته است که گروهی از نزدیک‌ترین افراد به این باند در قدرت حضور پیدا کرده‌اند و به عنوان رانت به هوداران و جناح خود کمک کرده‌اند. اینکه برخی از نمایندگان مجلس اشاره به بیست سال اخیر می‌کنند کاملا درست است.

افروغ با اشاره به کارهای دیگر این گروه گفته است: متاسفانه این حرکات و رفتار که درشان جمهوری اسلامی ایران نیست از سوی این افراد همچنان هم پیگیری می‌شود. از گذشته مثلا در سال ۶۳ در جریان نماز جمعه شیراز شاهد ظهور و بروز این قضیه بودیم تا الان در سال‌های اخیر مثلا در جریان مراسم سالگرد ارتحال امام در خرداد ۸۹ و اتفاق هویدا‌تر هم که امروز بحث مجلس شده است، جریان حوادث ۲۲ بهمن قم بوده است.

وی افزوده است: گروههای مختلفی که وابسته به قدرت باندی و گروهی خود هستند، زمانی که قدرت را در اختیار داشته‌اند اقدام به این حرکت‌ها می‌کردند و زمانی که قدرتی را در اختیار نداشته‌اند از اقدام به این حرکت‌ها دست برداشته‌اند. در حادثه ۲۲ بهمن در واقع این گروه به پشتوانه قدرت افراد نزدیک به دولت اقدام به این کار کردند. اما اینکه شما فکر کنید که این گروه واقعا براساس عقیده مذهبی وسیاسی خود دست به اقدام بزند غلط است. افرادی در این گروه دیده می‌شوند که به نظر نمی‌آید دارای قدرت تحلیل سیاسی و عقیدتی باشد. رگ گردن‌های کلفت اینان با قدرت دولتی مرتبط است. دولت‌های روی کار آمده در تاریخ ایران به جای اینکه به دنبال راه اندازی تشکل‌ها ی مدنی باشند به دنبال تشکیل گروههای قدرت وفشار هستند.

افروغ در خصوص مخالفت ها در مجلس برای قرائت این گزارش گفته است: آقایان مخالف اگر می‌توانند، پای حرفشان بایستند. قطعا اگر گزارش خوانده نشود و اسامی و میزان تقصیر هر کسی مشخص نشود، نمایندگان به وظیفه نمایندگی خود خیانت کرده و باید پاسخگو باشند. الان فرصت خشکاندن ریشه این افرادی است که واقعیت را قلب کرده‌اند. این افراد که تعصبات بی‌جا و کوته فکرانه هم دارند باید محکوم شوند. اسامی این‌ها باید اعلام شود. من اینقدر جرات داشتم که در تمام موارد از دولت انتقاد کردم. الان‌‌ همان کسانی که لیوان احمدی‌نژاد را تا ته سر می‌کشیدند ومدح ثنایش می‌کردند امروز از او انتقاد می‌کنند. این افرادی که می‌خواهند مانع قرائت گزارش شوند هم وکیل‌الدوله‌هایی هستند که کار دیگری جز این ندارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.