کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعدام روح‌الله زم را محکوم کرد

سه شنبه, 25ام آذر, 1399
اندازه قلم متن

میشل باچله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که شامگاه دوشنبه ۱۴ دسامبر منتشر شد، اعدام روح‌الله زم در ایران را محکوم کرد. موسس کانال تلگرامی آمدنیوز به اتهام “افساد فی‌الارض” روز شنبه ۲۲ آذر اعدام شد.    

Michelle Bachelet | UN Hochkommissarin für Menschenrechteمیشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۱۴ دسامبر منتشر کرد نوشته که از اعدام روح‌الله زم، موسس کانال تلگرامی آمدنیوز “شوکه” شده است.

باچله به دار آویختن زم را نمادی از اعتراف‌گیری زیر شکنجه و پخش اعترافات در تلویزیون برای متهم کردن مردم دانسته است.

او همچنین “نگرانی جدی” خود را از اینکه دستگیری زم در خارج از خاک ایران می‌تواند مصداق آدم‌ربایی باشد اعلام کرده و گفته بیم آن می رود که روند قانونی در بازداشت و محاکمه او طی نشده باشد.

روح‌الله زم با جعل ایمیلی از آیت‌الله سیستانی در عراق به این کشور کشانده شد و در آنجا توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران ربوده و به ایران منتقل شد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین تصریح کرده که بسیاری از فعالان و مخالفان حکومت ایران به زندان‌های درازمدت محکوم شده یا حکم اعدام گرفته‌اند تنها به این دلیل که از حقوق انسانی‌شان استفاده کرده بودند.

باچله تاکید کرده که این احکام پس از دادگاه‌هایی که هیچ تطابقی با استانداردهای بین‌المللی ندارند صادر شده‌اند و این خلاف میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی و نیز حق آزادی بیان و عقیده  و حق حیات است.

او گفته نقض دادرسی عادلانه در پرونده‌‌هایی که به حکم اعدام ختم می شود، ماهیت “خودسرانه” به این احکام می‌دهد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقام‌های ایران تقاضا کرده که به این هشدارها توجه کنند و استفاده از حکم اعدام و اتهام نامشخص “اقدام علیه امنیت ملی” را برای صداهای مستقل و مخالف در ایران کاهش دهند.

او همچنین از حکومت ایران خواسته تا هرچه سریعتر تمامی کسانی را که تنها به دلیل استفاده از حقوق انسانی‌شان به طور خودسرانه بازداشت  شده‌اند آزاد کند.

باچله صدور و اجرای حکم اعدام را به طور عام مغایر با شأن انسانی دانسته و علاوه بر آن به دلیل بازگشت ناپذیر بودن آن در صورت بروز اشتباه، استفاده از آن را به شدت رد کرده است.

او تصریح کرده که بر اساس قوانین بین‌‌المللی حقوق بشر که همه جا پذیرفته شده است، مجازات اعدام باید تنها به جرائم بسیار جدی مثل قتل برنامه‌ریزی شده محدود باشد و تنها پس از یک دادرسی عادلانه و منصفانه صادر شود که در آن تمامی حقوق متهم به درستی رعایت شده باشد؛ شرایطی که به گفته باچله صراحتا برای روح‌الله زم وجود نداشته است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.