تداوم محرومیت درمانی سعید اقبالی و ممانعت از اعزام به بیمارستان

یکشنبه, 30ام آذر, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سعید اقبالی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین با گذشت بیش از ۲ ماه از دستور پزشک مبنی بر اعزام به بیمارستان کماکان از رسیدگی پزشکی محروم است. پرده گوش راست آقای اقبالی دچار پارگی هفتاد درصدی است و این امر درد و عفونت شدید در این ناحیه را در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۳۰ آذرماه، سعید اقبالی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین با گذشت بیش از ۲ ماه از دستور پزشک مبنی بر اعزام، کماکان از رسیدگی پزشکی محروم است.

آقای اقبالی روز شنبه ۲۹ آذرماه به دلیل تشدید درد گوش به بهداری منتقل شد اما پزشک بهداری زندان اوین ضمن بی اعتنایی به درد و عفونت به او گفته است که مشکلی ندارد. این در حالی است که پیشتر پزشک بهداری زندان در ۵ نوبت با نوشتن نامه نسبت به نیاز مبرم به عمل جراحی تاکید کرده بود. به تشخیص پزشک زندان، در غیر این صورت آقای اقبالی شنوایی گوش راست خود را به صورت کامل از دست خواهد داد.

یک منبع مطلع از شرایط این فعال مدنی زندانی در این خصوص به هرانا گفت: “سعید اقبالی از شدت درد به بهداری منتقل و پیگیر اعزامش به بیمارستان شد. پزشک در جواب به او گفته است که مشکلی نداری و نیازی به اعزام نیست. پس از اصرار بالاخره معاینه‌اش کردند اما مجددا گفته اند مساله ای نیست. سعید هم معترض شده بود که شما خودتان قبلا گفتید باید اعزام شود و حالا بدون هیچ درمانی می‌گویید مشکی ندارم. نهایتا با همان وضعیت و بدون درمان به بند منتقل شد.”

اوایل آذرماه امسال در مراجعه خانواده آقای اقبالی به دادسرای اوین به آنها گفته شده بود که نامه‌ای از بهداری زندان مبنی بر حاد بودن بیماری و نیاز وی به عمل جراحی و یا وخامت حال او دریافت نکرده‌اند.

پیشتر یک منبع مطلع از شرایط آقای اقبالی در این خصوص به هرانا گفت: “گوش سعید اقبالی به شدت سنگین شده و عفونت به سمت مخچه گسترش پیدا کرده اما بهداری زندان جز تجویز مسکن کاری نمی‌کند. قرار بود او را جهت درمان به بیمارستان اعزام کنند اما در نهایت به دلایل نامعلومی این اعزام لغو شده و او را به زندان بازگرداندند. این بی مسئولیتی زندان در خصوص سلامت او در حالی است که اساسا این مشکل در بازداشت او در سال ۹۶ ایجاد شده. سعید اقبالی توسط یکی از ماموران بازداشت کننده با دستبند مورد ضرب و شتم قرار گرفت و در زمان حضور در بند ۲۰۹ زندان اوین دچار خونریزی از ناحیه گوش راست شد و همان زمان دکتر بهداری زندان اوین گفت که گوش او آسیب دیده است. او نهایتا پس از آزادی به دکتر متخصص مراجعه کرد و دکتر گفت که پرده گوشش آسیب جدی دیده و پس از ترمیم پرده گوش نیازمند انجام عمل جراحی است.”

هرانا آبان‌ماه امسال در گزارشی از عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت این فعال مدنی خبر داده بود.

پیشتر یک منبع مطلع دلیل ممانعت از اعزام وی را بدهی زندان اوین به بیمارستان طالقانی و شهدای تجریش عنوان کرده بود. به گفته او “این بیمارستان‌ها از پذیرش زندانیان سر باز می‌زنند و تنها در صورتی که زندانی هزینه درمان خود را متقبل شود او را به بیمارستان اعزام خواهند کرد و زندان تنها در مواقع اضطراری که زندانی اقدام به خودکشی کند او را به بیمارستان منتقل خواهد کرد”.

آقای اقبالی در تاریخ ۱۲ بهمن ۹۶ توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل خود در کرمانشاه بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. آقای اقبالی در تاریخ ۲۲ فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. سعید اقبالی در تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ برای ارایه آخرین دفاع به شعبه ۶ دادسرای اوین (مقدسی)  احضار و به دفاع از خود پرداخت.

این فعال مدنی شهریورماه ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” برای وی قابل اجرا است.

سعید اقبالی نهایتا روز یکشنبه ۱۱ خردادماه ۱۳۹۹ پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوره محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.