امضاکنندگان برجام از ایران خواستند که آخرین شانس حل مناقشۀ اتمی را به خطر نیندازد

دوشنبه, 1ام دی, 1399
اندازه قلم متن

حسن روحانی رئیس جمهوری و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران. .

حسن روحانی رئیس جمهوری و علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران. . AFP

وزرای امور خارجۀ کشورهای امضاکنندۀ برجام در پایان نشست امروز خود، دوشنبه بیست و یک دسامبر، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که به دورنمای بازگشت آمریکا به میز مذاکرات دربارۀ برنامۀ اتمی ایران پاسخ مثبت می دهند و از ایران می‌خواهند که آینده را به خطر نیندازد.

در این بیانیه وزرای امور خارجۀ روسیه، چین، ایران، فرانسه، آلمان و انگلستان تأکید کردند که “به گفتگوهای خود ادامه می دهند و با ملاحظۀ دورنمای بازگشت آمریکا به مذاکرات بر آمادگی خود برای پاسخگویی مثبت به این دورنما و در چارچوب تلاشی مشترک تأکید می ورزند.”

ترور محسن فخری زاده چهره کلیدی برنامۀ نظامی اتمی ایران که این کشور به اسرائیل نسبت می‌دهد، ازسرگیری مذاکرات را پیچیده کرده است. سه کشور اروپایی امضاکنندۀ برجام پیش از این نگرانی عمیق خود را از نصب سانتریفیژهای جدید در تأسیسات نطنز و همچنین مصوبۀ اخیر مجلس شورای اسلامی ایران ابراز داشته‌اند که در صورت اجرا به منزلۀ پایان برجام تلقی خواهد شد.

دومینیک راب، وزیر امور خارجۀ بریتانیا، امروز دوشنبه بیست و یکم دسامبر، در صفحۀ توئیتر خود نوشت که صریحاً به جمهوری اسلامی ایران گفته است که نباید توسعه‌های اخیر برنامۀ اتمی‌ خود را به اجرا بگذارد، زیرا چنین اقدامی امکان پیشرفت را در سال ٢٠٢١ به خطر می‌اندازد. در اظهاراتی جداگانه، هایکو ماس، وزیر امور خارجۀ آلمان، از روی کار آمدن جو بایدن به عنوان آخرین فرصت حل مناقشۀ اتمی ایران یاد کرد و از این کشور خواست که با “اقدام‌های تاکتیکی” این فرصت را از دست ندهد.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران ابراز اطمینان کرده که جو بایدن به زودی با بازگشت به برجام کلیه تحریم‌های وضع شده توسط  دونالد ترامپ را علیه ایران لغو خواهد کرد.   

از: ار اف ای

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.