همسر محمد نوری‌زاد: عامدانه همسرم را آزاد نمی‌کنند تا آزارش دهند

چهارشنبه, 10ام دی, 1399
اندازه قلم متن
ماهرخ غلامحسین‌پور

در طول هفته‌ای که گذشت اخبار نگران‌کننده‌ای در مورد وضعیت سلامتی «محمد نوری‌زاد»، کارگردان و فیلمنامه‌نویس زندانی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشانه وخامت وضعیت او بود

همسر محمد نوریزاد، فاطمه ملکی معتقد است او را عامدانه در زندان نگه داشته‌‌اند تا آزارش بدهند

محمد نوری‌زاد که سابقه بازداشت‌های متوالی دارد در آخرین مورد، روز ۲۰مرداد۱۳۹۸ و در سفر مشهد دستگیر شد

در طول هفته‌ای که گذشت اخبار نگران‌کننده‌ای در مورد وضعیت سلامتی «محمد نوری‌زاد»، کارگردان و فیلمنامه‌نویس زندانی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که نشانه وخامت وضعیت او بود. او که این اواخر بارها در بند عمومی زندان به دلایل نامعلومی بیهوش شده است، روز بیست و هشتم آذرماه برای انجام آنژیوگرافی قلب به بیمارستان آتیه و ده روز پس از آن برای انجام عمل کیسه صفرا به بیمارستان طالقانی منتقل شد و بلافاصله بعد از عمل جراحی سنگ کیسه صفرا به زندان اوین بازگردانده شد. علی‌رغم آنکه پزشکان متعددی نسبت به «عدم تحمل کیفر حبس» نوری‌زاد هشدار داده و شرایط او را به علت بیماری قلبی و آسم، ناپایدار و خطرناک می‌دانند، اما مسئولان زندان از اعطای مرخصی استعلاجی به این زندانی سیاسی پرهیز می‌کنند. همسر او، فاطمه ملکی معتقد است او را عامدانه در زندان نگه داشته‌‌اند تا آزارش بدهند.

***
«فاطمه ملکی»، همسر محمد نوری‌زاد که روز گذشته بلافاصله بعد از انجام جراحی سنگ کیسه صفرا به زندان بازگشته در گفت‌وگو با «ایران وایر» می‌گوید به وعده مسئولان زندان امیدی ندارد.
به گفته خانم ملکی مسئولان زندان از ده ماه پیش که نوری‌زاد به اوین منتقل شده، وعده دادند که با توجه به شرایط دشوار فیزیکی‌‌اش، او را به مرخصی می‌فرستند اما علی‌رغم هشدار پزشکان متعدد و از جمله پزشکان پزشکی قانونی مبنی بر عدم تحمل حبس، نوری‌زاد را عامدانه در حبس نگه داشته‌اند.

فاطمه ملکی می‌گوید خوشبختانه وضعیت عمومی آقای نوری‌زاد طبیعی است اما کماکان تحت تاثیر عوارض بیهوشی و دوران نقاهت بعد از جراحی است.

اخیرا خبرهای متفاوتی از بیهوشی‌های مکرر محمد نوری‌زاد در بند عمومی زندان و در ساعت‌های متفاوتی از روز، توسط زندانی‌ها به بیرون درز پیدا کرد.

او بعدها در ملاقات با خانواده‌‌اش گفت که به تقاضاهای مکررش برای رسیدگی پزشکی توجهی نشده است.

تا اینکه روز سوم دی‌ماه سال جاری خانم «فاطمه ملکی»، همسر نوری‌زاد با نوشتن یک نامه خطاب به مسئولان زندان در مورد شرایط بحرانی همسرش هشدار داد و گفت پزشکان در ارتباط با وضعیت او هشدار «خطر مرگ» داده و گفته‌‌اند در صورت عدم رسیدگی به شرایط این زندانی، او زنده نخواهد ماند.

محمد نوری‌زاد که سابقه بازداشت‌های متوالی دارد در آخرین مورد، روز ۲۰مرداد۱۳۹۸ و در سفر مشهد دستگیر شد.

علت دستگیری او امضای بیانیه‌‌ای موسوم به بیانیه «چهارده امضا» بود. بیانیه‌‌ای که از سوی چهارده کنشگر مدنی و سیاسی امضا شده و در متن آن خواهان عبور از جمهوری اسلامی و استعفای رهبر شده بودند.

محمدنوری‌زاد که برای دیدار و همراهی با یکی از فعالان سیاسی به مشهد سفر کرده بود، در مشهد بازداشت شده و به زندان «وکیل آباد» منتقل شد.

او در تاریخ ۱۶اردیبهشت۱۳۹۹ از زندان وکیل آباد مشهد به زندان اوین منتقل شد اما همواره از مشکلات فیزیکی عدیده در رنج بود.

فاطمه ملکی به ایران وایر می‌گوید همسرش حدود چهل روز پیش و بعد از بیهوشی‌های مکرری که منشاء آن نامشخص بود به بیمارستان طالقانی اعزام شد و در آنجا نپذیرفت که آنژیو کند:«درخواست نوری‌زاد این بود که پزشک خودش آنژیو کند. در نهایت دو سه هفته پیش او را به بیمارستان آتیه منتقل کردند و در آنجا آنژیو شدند اما از آن جایی که سنگ صفرا هم داشت و باید تحت عمل جراحی قرار می‌گرفت، به ناچار ده روز صبر کردند تا مصرف داروهای آنژیو طی بشود و جراحی‌شان ده روزی به تعویق افتاد اما برای همین ده روز هم مرخصی ندادند و مجددا او را به زندان منتقل کردند.»

آن‌ها این بار موافقت نمی‌کنند که نوری‌زاد را برای ادامه درمان به بیمارستان آتیه برگردانند تا تحت معالجه پزشک خودش باشد و برای انجام عمل جراحی او را به بیمارستان طالقانی منتقل می‌کنند.

فاطمه ملکی می‌گوید بعد از انجام عمل او را مجددا دوشنبه ظهر هشتم دی‌ماه به زندان بازگردانده‌‌اند.
به گفته خانم ملکی قرار شده یک کمیسیون پزشکی برای رسیدگی به پرونده پزشکی آقای نوری‌زاد تشکیل شده و در مورد «عدم تحمل کیفر» ایشان تصمیم‌گیری کند.

با توجه به آنچه همسر محمد نوری‌زاد به ایران وایر می‌گوید ارتباط تلفنی او از چهارماه پیش تاکنون قطع شده و به همین دلیل هم خانواده‌‌اش از وضعیتش اطلاع چندانی ندارند:«ایشان فقط روزهای ملاقات با دنیای بیرون ارتباط دارند و ما هفته‌‌ای یک بار با او ملاقات کابینی داریم اما تماس تلفنی قطع است و به همین دلیل دیر به دیر از شرایط سلامتی‌شان مطلع می‌شویم. قطع تلفن از شهریورماه تا همین الان ادامه داشته و من هم وقتی دیدم مسئولان زندان برای انتقال او به بیمارستان تعلل می‌کنند آن نامه را نوشتم و بعد از آن بود که به شرایط او رسیدگی شد.»

هم‌زمان با حبس محمد نوری‌زاد، فرزندش «علی نوری‌زاد» نیز در زندان به سر می‌برد.

او به علت شرکت در مراسم بزرگداشت کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراین و با اتهام «شرکت در تجمعات و فعالیت تبلیغی علیه نظام» از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، به چهار سال و دو ماه زندان و دو سال محرومیت از عضویت در احزاب محکوم شد که با توجه به اصل ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع مجازات‌ها، به سه سال و شش ماه حبس تبدیل شده است.

علی نوری‌زاد هم اکنون در زندان مرکزی تهران، مشهور به «زندان فشافویه» به‌سر می‌برد و فاطمه ملکی هر دو هفته یک بار پسرش را در آنجا ملاقات می‌کند. زندانی که در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد.

او می‌گوید: «علی در یک اتاق بیست نفره و در کنار بچه‌های بازداشتی آبان ماه سال ۱۳۹۸ به‌سر می‌برد و گاهی در مورد دشواری آن‌ها می‌گوید. اینکه زندگی بعضی‌شان به شدت تحت تاثیر زندان و بازداشت قرار گرفته. خانواده‌های بسیاری متلاشی شده‌‌اند و همسر یکی از آن‌ها در آستانه طلاق است. برخی از آن زندانی‌ها تنها نان‌آور خانواده بوده‌‌اند و بعد از حبس، خانواده‌های‌شان در شرایط اسفباری قرار گرفته‌‌اند و منبع درآمد آن‌ها کاملا قطع شده است.»

خانم ملکی می‌گوید در شرایطی که مقصران ماجرای سقوط هواپیما آزادند، پسرش به جرم همدردی با خانواده کشته‌شدگان در حبس است.

«پسر من ۱۵ دقیقه در مراسم بزرگداشت کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین شرکت کرد، حالا فرض کنید شمعی روشن کرده، نم اشکی ریخته یا شعاری هم داده، چطور می‌شود که جوانی را به چنین جرمی متهم کنند یا به حبس در زندانی مثل فشافویه بفرستند و چنین شرایط دشواری برای خودش و خانواده‌‌اش مهیا کنند؟ با اینکه قابل فهم نیست اما به هر حال این‌ها واقعیت پیرامون ماست.»
خانواده محمد نوری‌زاد در طول سال‌های گذشته بارها تحت فشار و حتی در معرض بازداشت بوده‌اند. این کارگردان و روزنامه‌نگار ایرانی به اتهام «توهین به بنیان‌‌گذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی، همکاری با رسانه‌های خارجی، تبلیغ علیه نظام و شرکت در تجمعات غیرقانونی» از سوی شعبه چهار دادگاه انقلاب مشهد به ریاست «قاضی منصوری» به ۱۵ سال حبس، دو سال تبعید به شهرستان ایذه و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده و هم اکنون در زندان اوین در حال گذراندن دوران حبس است.

او دارای پرونده‌های مشابه دیگری نیز هست. از جمله به اتهام «اخلال در نظم عمومی و نشر اکاذیب» در شعبه دوم دادگاه کیفری مشهد به هشت ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و تبعید به «طبس» محکوم شده و همچنین به علت دفاع از حقوق یک شهروند بهایی ساکن شهر «ایوانکی» سمنان در دادگاه این شهرستان به یک سال حبس تعزیری دیگر محکوم شده است.

محمدنوری‌زاد در سال‌های پس از انقلاب ۵۷ و در طول دوران جنگ ایران و عراق از روزنامه نگاران و فیلم‌سازان حامی جمهوری اسلامی محسوب می‌شد اما  پس از اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸با نوشتن یک سلسله نامه خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، لب به انتقاد از سیستم حاکم گشود او از آن تاریخ تاکنون، همواره با بازداشت و زندان روبرو بوده است.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.