واکنش اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا به اعدام زم: ایران سرکوب رسانه‌ها را متوقف کند

پنجشنبه, 11ام دی, 1399
اندازه قلم متن

اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در پاسخ به ایران ‌اینترنشنال با محکوم کردن اعدام روح‌الله زم، موسس و مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، از حکومت ایران خواست ارعاب روزنامه‌نگاران و حمله به رسانه‌ها را متوقف کند.

شیموس دولی، دستیار دبیرکل این اتحادیه، در همین زمینه گفت: «هدف قرار دادن، ربودن و اعدام یک روزنامه‌نگار مخالف که مدت‌ها خاری در چشم حکومت ایران قلمداد می‌شد و مسئول انتشار اخبار و انتشار اطلاعاتی که مقامات برای سرکوب آن تلاش می‌کردند بود، عملی نفرت‌انگیز و حساب‌شده برای تاثیر هولناک بر روزنامه‌نگاری و آزادی رسانه است.»

او این اعدام را «آخرین اقدام وحشتناک» حکومتی خواند که روزنامه‌نگاران تبعیدی در سراسر جهان را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

در همین زمینه، دولی به آزار و ارعاب و فشارهای امنیتی حکومت ایران به اعضای این اتحادیه و کارمندان رسانه‌ها در شبکه‌های ایران ‌اینترنشنال و بی‌بی‌سی و همچنین خانواده‌های آنان اشاره کرد.

دستیار دبیرکل اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در ادامه خواستار توقف جرم‌انگاری روزنامه‌نگاری و حمله به آزادی رسانه‌ها توسط حکومت ایران شد.

پیش از این نیز میشل‌استان‌استریت، دبیرکل این اتحادیه، از «آدم‌ربایی» و «محاکمه نمایشی» زم انتقاد کرده و آن را پیامی «گستاخانه» به سایر روزنامه‌نگاران خوانده بود.

این اظهارات در پی آن بیان می‌شود که شماری از روزنامه‌نگاران خواستار واکنش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به اعدام روح‌الله زم شده بودند.

این فدراسیون در بیانیه‌ای اعلام کرده بود زم را به عنوان ادمین کانال خبری تلگرامی و براساس قوانین این نهاد روزنامه‌نگار قلمداد نمی‌کند، اما اعدام او را «جنایتی وحشتناک» می‌داند.

در ادامه این موضوع، ایران اینترنشنال و همچنین چندین رسانه فارسی‌زبان از جمله رادیوفردا نیز در توییتر خود اعلام کردند که زم را به عنوان روزنامه‌نگار می‌شناسند.

وب‌سایت سحام‌نیوز نیز در حساب توییتری خود نوشت که تایید می‌کند روح‌الله زم سابقه حضور در این مجموعه و همکاری در تهیه خبر،‌ گزارش،‌ محتوا و مصاحبه آن‌ها را داشته است.

روزنامه‌نگارانی از جمله ژیلا بنی‌یعقوب، ماهرخ‌ غلامحسین‌پور و معصومه پگاه هم در حساب‌های کاربری خود در رسانه‌های اجتماعی به سابقه روزنامه‌نگاری زم اشاره کرده و بر آن «شهادت» دادند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.