دادگاه تجدیدنظر؛ محکومیت شاپور رشنو و ۶ شهروند دیگر اهل اندیمشک به حبس و تبعید

چهارشنبه, 17ام دی, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان محکومیت شاپور رشنو، احسان میرزاوند، حسن تافی، داریوش جافرپور، ایمان میرزاوند، بهزاد قلاوند و سیاوش قلاوند، شهروندان اهل اندیمشک را عینا تایید کرد. این شهروندان پیشتر در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب دزفول مجموعا به ۱۷ سال و ۲ ماه حبس تعزیری و سایر محرومیت‌های اجتماعی محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان محکومیت شاپور رشنو، احسان میرزاوند، حسن تافی، داریوش جافرپور، ایمان میرزاوند، بهزاد قلاوند و سیاوش قلاوند، شهروندان اهل اندیمشک را عینا تایید کرد.

بر اساس این حکم که طی توسط شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان به ریاست قاضی سعید کوشا صادر و به تازگی به وکلای مدافع این شهروندان ابلاغ شده است، شاپور رشنو از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و تشکیل گروه با هدف بر هم زدن امنیت کشور” به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲ سال اقامت اجباری در شهرستان سرخس و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شده است. همچنین احسان میرزاوند از بابت این اتهامات به ۴ سال حبس تعزیری، ۲ سال اقامت اجباری در شهرستان بم و ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی محکوم شده‌اند. حسن تافی، داریوش جافرپور و ایمان میرزاوند نیز از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هر کدام به ۶ ماه حبس و بهزاد قلاوند و سیاوش قلاوند به اتهامی مشابه هر یک به ۴ ماه حبس محکوم شده‌اند.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال حبس تعزیری برای شاپور رشنو و ۳ سال زندان برای احسان میرازوند قابل اجرا است.

دادگاه در خصوص اتهام “تشکیل گروه با هدف بر هم زدن امنیت کشور” برای شاپور رشنو و احسان میرزاوند به گروه دوستانه کتابخوانی که هر ماه و یا دو ماه یک بار گرد هم می‌آمدند استناد کرده است. همچنین در بخش دیگری از حکم آمده است که آقای رشنو با شیخ علی تهرانی داماد آیت الله خامنه‌ای در ارتباط است. این در حالی است که آقای رشنو وجود هرگونه ارتباط با این فرد که هم اکنون در تهران سکونت دارد را انکار می‌کند. وی تنها برای یک تحقیق دانشگاهی از خاطرات آقای تهرانی را مطالعه کرده بود.

گفته می‌شود این شهروندان طی روزهای اخیر جهت تحمل حبس احضار شده‌اند.

این شهروندان آبان‌ماه ۹۷ توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب دزفول به ریاست قاضی مهدی آماده مجموعا به ۱۷ سال و ۲ ماه حبس تعزیری و سایر محرومیت‌های اجتماعی محکوم شده بودند.

این میان این شهروندان آقای رشنو که دانشجوی دکترای علوم سیاسی و فعال ملی مذهبی است پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مسالمت آمیز خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. او از بابت اتهام “اتهام تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری محکوم و در اسفندماه ۹۶ جهت اجرای حکم به زندان عادل آباد شیراز تبعید شده بود.

اندیمشک از شهرهای شمال استان خوزستان است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.