تهدید خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراین: فقط سپاه و بسیج اجازه برگزاری مراسم دارند

پنجشنبه, ۱۸ام دی, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

یک منبع مطلع به ایران اینترنشنال گفت با فرا رسیدن سالگرد انهدام هواپیمای اوکراین با موشک‌های سپاه پاسداران، مقام‌هایی از بیت علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ در تماس‌هایی خانواده قربانیان را برای عدم برگزاری مراسم یادبود تحت فشار گذاشته‌اند.

براساس این گزارش، در روزهای گذشته تماس‌های مکرر امنیتی با خانواده کشته‌شدگان گرفته می‌شود و علاوه بر گذاشتن قرارهای شبانه و گاه و بی‌گاه، افرادی که خودشان را نماینده قضایی دفتر خامنه‌ای معرفی می‌کنند به این خانواده‌ها گفته‌اند اگر قصدی برای برگزاری مراسم سالگرد دارند، باید آن را فقط به «بچه‌های بسیج و سپاه پاسداران» بسپارند.

این فرد مطلع می‌گوید اعضای خانواده‌هایی که در برابر این تصمیم مخالفت کرده‌اند، با تهدید به تزریق «آمپول آرامش‌بخش‌» مواجه شده‌اند.

او همچنین اشاره کرد ماموران امنیتی به تعدادی از خانواده‌ها که قصد داشتند بر سر آرامگاه فرزندانشان مراسم برگزار کنند با حالتی تحقیرآمیز گفته‌اند:‌ «اصلا از کجا مطمئنید که ما فرزند شما را زیر این سنگ دفن کرده‌ایم؟‌ مگر با چشم خودتان جنازه را دیده بودید که مطمئنید؟!»

شماری از خانواده‌ها به دلیل آسیب‌های شدیدی که به جسم فرزندانشان در اثر سقوط و آتش‌سوزی هواپیما وارد شده بود، تحمل روانی بازبینی جسد را نداشتند و به همین دلیل رضایت داده بودند که بدون چک نهایی به خاک سپرده شوند.

سال گذشته پس از انهدام هواپیما، مراسم تدفین و یادبود کشته‌شدگان در شهرستان‌های مختلف با دخالت سپاه پاسداران و با حضور ماموران و مقام‌های نظامی با یونیفورم‌ برگزار شده بود.

سالگرد شلیک موشک‌های سپاه و کشته‌ شدن ۱۷۶ سرنشین هواپیما در حالی فرا رسیده که مقام‌های حکومت ایران هنوز دلایل روشن و مشخص این اقدام را به خانواده‌ها و رسانه‌ها گزارش نداده‌اند.

اکنون در بیانیه‌ای که سپاه پاسداران هم‌زمان با سالگرد این حادثه منتشر کرده نیز این نیروی نظامی اشاره‌ای به شلیک موشکی به هواپیما نکرده و «ماجراجویی آمریکا» را مورد سرزنش قرار داده است.

خانواده‌ها خواستار اعلام شهادت نبودند

یکی دیگر از نزدیکان به خانواده‌ها که نخواست نامش فاش شود، با اشاره به اقدام حکومت برای اعلام اسلامی ۱۲۷ نفر از سرنشینان به عنوان «شهید» گفت هیچ‌کدام از این خانواده‌ها خواستار چنین چیزی نبوده‌اند و حتی آن را پیگیری هم نکرده بودند.

او توضیح داد که موضوع به زمانی باز می‌گردد که هنگام پیگیری سال گذشته خانواده‌ها برای دریافت گواهی فوت و کارهای خاکسپاری، ‌حکومت این روند اداری را فیلتر کرد و تغییر داد، در پی آن خانواده‌ها مجبور شده بودند این گواهی را از بنیاد شهید دریافت کنند.

این منبع مطلع همچنین اشاره کرد اکنون نیز خانواده‌ها از «شهید» اعلام شدن ناگهانی فرزندانشان متعجب شده‌اند، چون هماهنگی با آن‌ها صورت نگرفته بود.

ادامه شکنجه و فشار

گزارش‌ها حاکی است فشار ماموران امنیتی سپاه پاسداران بر خانواده کشته‌شدگان در ایران همچنان در هفته‌های گذشته ادامه داشته و تشدید شده است.

یک فرد مطلع از وضعیت خانواده‌ها به ایران اینترنشنال گفت در مواردی اعضای این خانواده‌ها را شکنجه فیزیکی کرده‌اند و حتی بدون اطلاع دیگر اعضای خانواده آن‌ها را به مکان‌های ناشناس برده و تحت فشار روحی و جسمی قرار داده‌اند.

پیشتر نیز ایران اینترنشنال در گزارشی نوشته بود که خانواده کشته‌شدگان تحت فشار دائم و کنترل رفت‌وآمد و تماس‌هایشان قرار دارند و از هرگونه مصاحبه با رسانه‌ها نیز منع شده‌اند.

وسایل مسافران را تحویل نداده‌اند

یک منبع دیگر نزدیک به این خانواده‌ها همچنین اشاره کرده که وسایل شخصی و همراه بسیاری از مسافران هنوز به خانواده‌هایشان تحویل داده نشده است.

به گفته او وضعیت و مکان نگهداری لپ‌تاپ،‌ حافظه خارجی کامپیوتری،‌ طلا و جواهر،‌ ساعت و سایر وسایلی که مسافران همراه داشته‌اند، همچنان نامشخص است.

حکومت: ۸۰ تا شتر دیه می‌دهیم

منبع نزدیک به این خانواده‌ها همچنین اشاره کرده که بارها به اعضای خانواده‌های داغدار گفته شده می‌توانند ۲۰۰ میلیون تومان یا ۸۰ عدد شتر دیه برای کشته‌شدن بستگانشان دریافت کنند.

با این حال به برخی خانواده‌ها وعده پرداخت پول داده شده و در مقابل از آن‌ها خواسته‌اند نه مراسمی برای بستگانشان برگزار کنند، نه مصاحبه‌ای کرده و نه به پیگیری حقوقی شکایتشان بپردازند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.