تخلف مدیران نیروگاه رامین در ماجرای آلودگی هوای اهواز

سه شنبه, ۲۳ام دی, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

استان‌وایر– مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان از استفاده مازوت در نیروگاه رامین اهواز خبر داده و گفته است این نیروگاه در حال حاضر «موضوع خاص شهر اهواز» است و تخلف از سوی مسئولان این نیروگاه انجام می‌شود.

به گزارش شبکه خبری عصر جنوب «محمدجواد اشرفی» با اشاره به «قانون هوای پاک» که در آن موضوعات مرتبط با کاهش آلاینده‌ها در حوزه‌های مختلف قید شده است گفته ایران در خصوص وضع قانون مشکلی ندارد اما «در اجرای قوانین با چالش‌های اساسی » مواجه است.

به گفته این مقام دولتی در ماده ۱۳ قانون هوای پاک صراحتا قید شده که ظرف مدت یک سال از تصویب قانون  کلیه فعالیت‌های صنعتی و خدماتی موظف به استفاده از سوخت استاندارد هستند و چنانچه واحدهای صنعتی قادر به استفاده از سوخت مناسب نباشند‌« باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از انتشار آلاینده‌ها » اندیشیده شود.

محمدجواد اشرفی مسئولان نیروگاه رامین اهواز را به  استفاده از مازوت در این نیروگاه متهم کرد و گفت: «به هیچ وجه مجوز استفاده از مازوت را صادر نمی‌کنیم. سوخت مازوت بسیار ناسالم و غیراستاندارد است و قطعاً از طریق مراجع ذی‌ربط موضوع استفاده از مازوت در نیروگاه رامین را پیگیری خواهیم کرد.»

در استان خوزستان شش نیروگاه وجود دارد که جز نیروگاه رامین هیچ‌یک از سوخت مازوت استفاده نکرده‌اند. مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به این نکته گفت: « با پیگیری‌های انجام‌شده، اجازه استفاده گسترده از مازوت در این نیروگاه داده نشده و تنها یک واحد نیروگاه رامین آن هم در دی‌ماه امسال که دستور استفاده از مازوت توسط وزارت نیرو و وزارت نفت داده شد به مدت ۱۲ روز  از مازوت استفاده کرده است.»

محمدجواد اشرفی با اشاره به میزان تولید نفت و آلودگی در مراحل مختلف تولید نفت در خوزستان گفته است این استان ن سهم خود را از آلودگی‌ دریافت کرده است و به همین راحتی فلرهای نفتی، هوای خوزستان را آلوده می‌کنند.

او همچنین گفته است مسئولان در استان خوزستان به شدت در برابر کاهش سوخت گاز برای شرکت‌های همچون «فولاد خوزستان» مقاومت کرده‌اند اما در نیروگاه رامین و کارخانه‌های سیمان مازوت به صورت محدود در حال استفاده است

کارخانه‌های مورد اشاره محمدجواد اشرفی  با مراکز شهری فاصله دارند اما اغلب کارخانه‌های سیمان در استان خوزستان در مجاورت روستاها فعالیت می‌کنند.

خوزستان در ۱۰ ماه گذشته هشت روز هوای پاک، ۳۵ روز هوای قابل قبول، ۱۰۰ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۳۹ روز هوای ناسالم برای همه گروه‌های سنی داشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص ورود پساب به رودخانه کارون نیز گفته است در شبانه‌روز ۲۵۰ هزار مترمکعب پساب وارد کارون می‌شود و اقدامات آبفا خوزستان در این حوزه «رضایت بخش نبوده » و این شرکت حتی «اقدامات کوتاه‌مدتی نیز برای کاهش آلاینده‌ها» انجام نداده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.