جمهوری اسلامی حکومت اعدام: اجرای حکم اعدام ۲ برادر زندانی در زندان اردبیل

پنجشنبه, 25ام دی, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز چهارشنبه ۲۴ دیماه، حکم اعدام ۲ زندانی که نسبت برادری با یکدیگر دارند و پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، در زندان اردبیل به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز چهارشنبه ۲۴ دیماه ۱۳۹۹، حکم اعدام دو زندانی در زندان اردبیل اجرا شد.

هویت این زندانیان “مهدی فیضی و محرم فیضی از بند ۵ زندان اردبیل” توسط هرانا احراز شده است. این دو زندانی ۳۲ و ۴۰ ساله که نسبت برادری با یکدیگر دارند حدود ۶ سال پیش بازداشت و از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

آنها روز سه‌شنبه ۲۳ دیماه از بند ۵ به سلول‌های انفرادی زندان اردبیل منتقل شدند و نهایتا حکم اعدام آنها روز گذشته اجرا شد.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.