تهران دودآلود؛ ناسالم‌ترین روزهای شهر در ده سال گذشته

شنبه, ۲۷ام دی, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

شرکت کنترل کیفیت هوا اعلام کرد که تهران در دی‌ ۹۹ آلوده‌ترین هوا در ۱۰ سال گذشته را داشته است. ۱۳ روز این ماه برای همه ناسالم بوده و ۱۱ روز برای گروه‌های حساس. با وزش باد از روز شنبه، غلظت آلودگی رو به کاهش است.    

default

شرکت کنترل کیفیت هوا اعلام کرد که تهران در دی‌ماه ۹۹ آلوده‌ترین هوا در ۱۰ سال گذشته را داشته است. ۱۳ روز این ماه برای همه قشرها ناسالم بوده و ۱۱ روز برای گروه‌های حساس. مرکز اورژانس تهران نیز از افزایش هفت درصدی مراجعه بیماران قلبی و تنفسی خبر داده است.

شهروندان تهرانی در روزهای گذشته در محاصره دود، ریزگرد و غبار زندگی کرده‌اند. مدیر واحد سنجش و نگهداری شرکت کنترل کیفیت هوا می‌گوید دی ماه ۹۹ از نظر شاخص‌های ثبت شده، آلوده‌ترین روزهای پایتخت ایران در ده سال گذشته بوده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از احمد طاهری می‌نویسد: «تا ۲۷ دی، هوای تهران  ۱۳ روز وضعیت ناسالم برای همه و ۱۱ روز وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را ثبت کرده است.»

بالاترین رقم وضعیت ناسالم هوای تهران در سا‌ل‌های گذشته در آذر ۸۹ ثبت شده که ۱۱ روز بوده است.

احمد طاهری تغییر الگوی حمل و نقل در همه‌گیری کرونا و تراکم  تردد خودروها در ساعات مجاز را عامل انتشار بیشتر آلودگی در شهر دانسته و افزوده است: «شرایط جوی از جمله کاهش ارتفاع لایه مرزی، پایداری جوی و عدم وزش باد با سرعت قابل ملاحظه، انباشت آلاینده در سطح شهر را به همراه داشته است.»

سوخت مازوت یا نفت کوره در کارخانه‌ها، پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های اطراف تهران، اتوبوس‌ها و کامیون‌های فرسوده و قدیمی نیز از دلایل تشدید آلودگی پایتخت معرفی می‌شوند. مقامات مسئول هم‌زمان تاثیر آلودگی در تشدید ابتلا به کرونا را تایید کرده‌اند.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از جمله گفته است: «هر یک واحد افزایش ذرات معلق، ۵/ ۱درصد تلفات بیماران کرونایی را افزایش می‌دهد.»

در روزهای گذشته و پس از آن که پدیده وارونگی به فاصله ۲۰۰ متری رسید، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران از مردم خواست حتی‌المقدور از خانه‌ها بیرون نیایند و هشدار داد که افراد آلرژیک و مبتلا به بیمار‌های تنفسی یا آسم در معرض خطر جدی قرار دارند.

اورژانس تهران نیز که آمبولانس‌هایی را در میادین شهر مستقر کرده، از مراجعه ۸۳۰ نفر در ۱۰ روز گذشته در ارتباط با عوارض آلودگی هوا خبر داد. معاون فنی و عملیاتی این مرکز گفته که اکثر مراجعه کنندگان افراد میانسال بودند و تماس بیماران قلبی و تنفسی با اورژانس نیز در روزهای گذشته هفت درصد افزایش داشته است.

در این میان، با شروع وزش باد از روز شنبه ۲۷ دی، کمی از شدت آلودگی انباشت شده در تهران کاسته شده و شاخص کیفیت هوا به محدوده قابل قبول ۷۳ رسیده است.

هواشناسی اعلام کرد که با تداوم باد، دود و آلودگی در تهران و کرج کاهش می‌یابد. عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست سه سال قبل با اذعان به ناممکن بودن زندگی بدون خودرو و سوخت گفته بود: «باید دعا کنیم باد بیاید.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.