رییس سازمان مهندسی ساختمان: از ۵۵۰ هزار مهندس عضو این سازمان، ۲۵۰ هزار نفر بیکارند

سه شنبه, ۳۰ام دی, ۱۳۹۹
اندازه قلم متن

احمد خرم، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان
احمد خرم، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان
 © DR
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان  می‌گوید: ۲۵۰ هزار مهندس بیکار در کشور داریم. تعداد مهندس‌های عضو ساختمان تظم مهندسی ساختمان در ایران بالغ بر ۵۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود. چندی پیش، وزیر کار ایران گفته بود: ایران سومین کشوری است که بیشترین تعداد مهندس را تربیت کرده اما به لحاظ نرخ بیکاری در وضع مطلوبی به سر نمی‌برد و بسیاری از مهندس‌های ایرانی در شغل‌های نامربوط مشغول به کار هستند.

احمد خرم، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان، روز سه‌شنبه ۳۰ دی، در شهر قم، با بیان اینکه «سازمان نظام مهندسی ساختمان در کشور، ۵۵۰ هزار نفر عضو در مقاطع مختلف از لیسانس تا دکتری دارد»، یادآور شد: هم‌اکنون ۲۵۰ هزار مهندس بیکار در کشور داریم.

رییس سازمان نظامی مهندسی ساختمان، در روزهای پایانی ماه آبان نیز نسبت به بیکاری مهندسان عضو این سازمان ابراز نگرانی کرده و گفته بود: ۶۰ درصد مهندسان بیکار هستند یا بر روی اسنپ (تاکسی اینترنتی) فعالیت می‌کنند.

کارشناسان یکی از عوامل موثر در بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را عدم تناسب میان تعداد فرصت‌های شغلی تخصصی ایجاد شده در جامعه و شمار دانش‌آموختگان ارزیابی می‌کنند.

احمد خرم، بااشاره به «ظرفیت بالای مجموعه مهندسان» این سازمان، گفت: «به نظر می رسد در این سالها ظرفیت و توانمندی مهندسان سازمان نظام مهندسی ساختمان مغفول مانده است که در عرصه های مختلف می توان از این توانایی ها بهره برد».

طبق قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، رشته های مهندسی ساختمان عبارت از عمران، معماری، ترافیک، نقشه برداری، شهرسازی، تاسیسات مکانیکی و برق می‌باشد.

این مقام سازمان نظام مهندسی ساختمان، با اشاره به حوادث و بلایای طبیعی از جمله زلزله، تاکید کرد: کارکرد سازمان و نقش مهندسان با «مدیریت بحران» ارتباط مستقیم داشته و مهندسان در این زمینه می‌توانند موثر عمل کنند.

پیش از این، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان، با بیان اینکه «با نگهداری ساختمان‌ها ۲۰۰ هزار فرصت شغلی برای مهندسان ایجاد می‌شود»، تصریح کرده بود: ما در نسل سوم ساخت و سازها هستیم و دنیا در نسل ششم. خیلی عقب هستیم، باید متولی (وزارت راه) و متصدی (سازمان نظام مهندسی ساختمان) اراده و عزم واحدی داشته باشند که این عزم وجود دارد.

به گفته این منبع، ۱۰ میلیون واحد مسکونی موجود در کشور نیازمند نگهداری هستند که این برنامه باعث اشتغالزایی ۲۰۰ هزار نفر می‌شود.

چندی پیش، وزیر کار ایران هم گفته بود: در حالی که کشور با مشکل بیکاری فارغ‌التحصیلان روبرو است، ایران سومین کشور است که بیشترین تعداد مهندس را تربیت کرده است.

به گفته وزیر کار ایران، یکی از بالاترین نرخ‌های بیکاری در کشور در میان فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران است و آن دسته از فارغ‌الحصیلانی که در این رشته فعالیت ندارند در مشاغلی مانند اسنپ، مشاور املاک یا شرکت‌های طراحی داخلی در حال فعالیت هستند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.