اعتصاب غذای سیامک میرزایی، علی و رضا واثقی در زندان‌های اوین و اردبیل

چهارشنبه, 1ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – سیامک میرزایی، علی و رضا واثقی، فعالین ترک (آذربایجانی) در زندان‌های اوین و اردبیل صبح امروز چهارشنبه ۱ بهمن‌ماه طی یک تماس تلفنی با خانواده‌های‌ خود، از اعتصاب غذایشان خبر داده‌اند. اعتصاب این شهروندان در حمایت از اعتصاب یوسف کاری دیگر زندانی محبوس در زندان اردبیل صورت گرفته است. آقای کاری از روز چهارشنبه ۲۴ دیماه در اعتراض به بدرفتاری دادیار ناظر بر زندان و بی‌توجهی مسئولان نسبت به حقوق زندانیان سیاسی محبوس در این زندان در اعتصاب است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۹، سیامک میرزایی، علی و رضا واثقی، فعالین ترک (آذربایجانی) در زندان‌های اوین و اردبیل طی یک تماس تلفنی با خانواده‌‌های خود، از اعتصاب غذایشان خبر داده‌اند.

اعتصاب این شهروندان در حمایت از اعتصاب یوسف کاری دیگر زندانی محبوس در زندان اردبیل صورت گرفته است. آقای کاری از روز چهارشنبه ۲۴ دیماه در اعتراض به بدرفتاری دادیار ناظر بر زندان و بی‌توجهی مسئولان نسبت به حقوق زندانیان سیاسی محبوس در این زندان در اعتصاب است.

پیشتر نیز عباس لسانی از تاریخ ۲۹ دیماه در حمایت از آقای کاری اعتصاب غذا کرده بود.

علی و رضا واثقی در تاریخ ۲۱ خردادماه امسال در محل کار خود همراه با ضرب و شتم بازداشت و در تاریخ ۲۷ خرداد با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند. این افراد توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی مهدوی راد به تربیت به ۳ و ۲ سال حبس تعزیری محکوم شدند. نهایتا این حکم در مرحله تجدیدنظر توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان اردبیل به ریاست قاضی عتباتی و مستشاری سیدشاکر موسوی قدیر محمدی از بابت اتهامات مشارکت در تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی کشور از طریق چاپ شب نامه و فعالیت تبلیغی علیه نظام برای رضا واثقی تایید و برای علی واثقی به ۲ سال حبس تعزیری تقیل یافت.

سیامک میرزایی در تاریخ ۶ مردادماه ۹۸ یک ماه پس از با پایان دوران محکومیت ۳ ساله پیشین خود با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد و جهت تحمل دوران محکومیت یک سال تبعید خود راهی شهر قائن شد. وی در این پرونده توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران قاضی ایمان افشاری به صورت غیابی به ۱ سال حبس تعزیری و من باب مجازات تکمیلی به دو سال ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب، گروه‌ ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی محکوم شد. در تاریخ ۷ اسفندماه ۹۸ ای شعبه ضمن رد درخواست واخواهی، حکم وی را به ۱ سال و ۱۰ روز حبس تعزیری به همراه مجازات تکمیلی دادنامه قبلی افزایش داد و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران این حکم را عینا تایید کرد.

یوسف کاری، در تاریخ ۱۲ شهریورماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان این شهر منتقل شد. آقای کاری آذرماه همان سال در مرحله بدوی توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب اردبیل مجموعا به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.