سخنگوی وزارت خارجه ایران مدعی “طراحی یک دام پیچیده” برای اسدالله اسدی شد

یکشنبه, 5ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

سخنگوی وزارت خارجه ایران مدعی شد اسدالله اسدی در «یک دام پیچیده» که با استفاده از مجاهدین خلق طراحی شده، گرفتار شده است. اسدی به اتهام طراحی و هدایت نقشه حمله به نشست مجاهدین در پاریس در بلژیک دادگاهی شده است.

   
Assadollah Assadi, iranischer Diplomat in Österreichسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس خبری یک‌شنبه پنجم بهمن درباره موضوعات گوناگونی از جمله پرونده اسدالله اسدی صحبت کرد.

خطیب‌زاده مدعی شد که اسدی، دیپلمات سابق جمهوری اسلامی با «نقض آشکار مصونیت دیپلماتیکش» دستگیر شده است. او این اقدام را «برخلاف عرف و حقوق بین‌الملل» دانست و گفت به همین دلیل ایران دادگاه بلژیک را برای رسیدگی به اتهامات اسدی تایید نمی‌کند.

اسدی به همین دلیل در جلسات دادگاه حاضر نشده است.

اسدالله اسدی در حالی که گذرنامه دیپلماتیک ایران را داشت و به عنوان دبیر سوم در سفارت ایران در اتریش مشغول کار بود، به اتهام  طراحی و هدایت نقشه حمله به نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس، در حالی که در تعطیلات در آلمان بود دستگیر و تحویل بلژیک شد. دادستانی بلژیک برای او تقاضای ۲۰ سال حبس کرده است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از خطیب‌زاده نوشت: «یک دام پیچیده با استفاده از گروهک ورشکسته منافقین برای این دیپلمات ایرانی طراحی کرده‌اند که البته انجام چنین اقدام‌هایی از سوی برخی از سرویس‌های کشورهای غربی مسبوق به سابقه است.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته که «داده‌های حقوقی مستند» و «مستندات کافی و روشن» علیه اسدی وجود ندارد و ادعا کرده که اروپا تنها می‌خواهد از این پرونده برای یک «کارزار اطلاعاتی علیه ایران» استفاده کند.

این در حالی است که اخیرا اعلام شد در اتومبیل اجاره‌ای اسدی دو دفترچه پیدا شده که یکی رمزگذاری شده برای طرح‌ بمب‌گذاری بوده و دیگری مربوط به پرداخت‌های او.

گفته می‌شود ایران پیشنهاد مبادله این متهم به اقدام تروریستی را با احمدرضا جلالی،  پزشک و محقق ایرانی داده است. دکتر جلالی به اتهام جاسوسی در ایران به اعدام محکوم شده است.

پرونده نازنین زاغری

خطیب‌زاده در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی درباره پرونده نازنین زاغری، ارتباط این موضوع با بدهی بریتانیا به ایران را رد کرد و گفت لندن سعی دارد بین این دو موضوع ارتباط برقرار کند.

در آخرین ‌سال‌‌های حکومت پهلوی دوم، ایران حدود ۴۰۰ میلیون دلار بابت خرید تانک چیفتن به بریتانیا پرداخت کرد اما با وقوع انقلاب اسلامی در ایران این تانک‌ها هرگز به ایران تحویل داده نشدند.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد که از نظر ایران نازنین زاغری «محکوم» است و هیچ تحول خاصی هم در پرونده او ایجاد نشده است.

گفته می‌شود جمهوری اسلامی در قبال آزادی نازنین زاغری خواهان پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون دلاری بریتانیا به ایران شده است.

نازنین زاغری، کارمند دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی بنیاد تامسون رویترز، در فروردین ۱۳۹۵ در زمان بازگشت از سفری خانوادگی، در فرودگاه تهران بازداشت و سپس به اتهام تلاش برای “براندازی” و “جاسوسی” به پنج سال زندان محکوم شد.

هشدار به ایرانیان دوتابعیتی

خطیب‌زاده در ارتباط با دستگیری عماد شرقی زندانی دوتابعیتی ایرانی آمریکایی در ایران ضمن ابراز بی‌اطلاعی از این پرونده به ایرانیان دوتابعیتی هشدار داد که «در دام برخی از سرویس‌های اطلاعاتی غربی قرار نگیرند.»

او در این باره گفت: «در سال‌های اخیر رویکرد دستگاه‌های اطلاعاتی غربی در ارتباط با انجام برخی از فعالیت‌ها در داخل ایران تغییر کرده است و آن‌ها به جای اعزام مأمور سعی می کنند که در راستای پیشبرد اهداف خود از برخی از ایرانیان دوتابعیتی سوءاستفاده کنند و آن‌ها را فریب می‌دهند چنانکه حتی برخی از این هموطنان نمی‌دانند که این کشورها با چه پیچیدگی آنها را قدم به قدم به مسیر خیانت به کشور می‌کشانند.»

احمدرضا جلالی، نازنین زاغری، ناهید تقوی، سیامک و باقر نمازی، فریبا عادلخواه و سیروس طاهباز تنها چند نمونه از ایرانیان دوتابعیتی هستند که به اتهام جاسوسی یا «همکاری با دولت متخاصم» در زندان‌‌های ایران محبوسند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.