علی ارژنگی، کودک – مجرم زندان اردبیل در خطر اعدام

چهارشنبه, 8ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۶ بهمن ۱۳۹۹: علی ارژنگی که متهم است در سن ۱۷ سالگی مرتکب «قتل عمد» شده و به اعدام محکوم شده است، تا آخر اردیبهشت ماه فرصت دارد تا رضایت شکات پرونده خود را جلب کند.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، علی ارژنگی فردقوجه بیگلو، کودک-مجرمی است که از سه سال پیش بازداشت شده و اکنون در صف اعدام، و دربند جوانان زندان مرکزی اردبیل به‌سر می‌برد.

علی ارژنگی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «شاکی تا پایان اردیبهشت ماه به من مهلت داده و چنانکه نتوانم دیه مورد نظرشان، یعنی یک میلیارد تومان را تهیه کنم، حکم را اجرا می‌کنند».

فایل صوتی علی ارژنگی از داخل زندان:

پیشتر منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفته بودند که علی ارژنگی و وکیل وی بر اساس اصل «دفاع از خود» در دادگاه دفاعیات را مطرح کردند و او را بی‌گناه میدانند.
به گفته این منابع، پزشکی قانونی رشد عقلی علی ارژنگی را تایید کرده بود و حکم اعدام از سوی شعبه ۳ دادگاه کیفری یک، ویژه اطفال و نوجوانان صادر شد و این حکم در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است.
طبق ماده ۹۱  قانون مجازات اسلامی، مصوب ۱۳۹۲، «در جرائمِ موجب حد یا قصاص، هرگاه افراد بالغ کمتر از ۱۸ سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آن‌ها، به مجازات‌های پیش‌بینی شده در این فصل محکوم می‌شوند.» تبصره این ماده نیز، تشخیص رشد و کمال عقل را نهایتا بر عهده قاضی گذاشته است: «دادگاه برای تشخیص رشد و کمال عقل می‌تواند نظر پزشکی قانونی را استعلام یا از هر طریق دیگر که مقتضی بداند، استفاده کند.»
ایران یکی از معدود کشورهایی‌ست که کودک-مجرمان را به مرگ محکوم می‌کند و بیشتر از تمام کشورهای دیگر، مجازات اعدام را برای نوجوانان اجرا می‌کند. در سال ۲۰۱۹، دست‌کم چهار کودک با نقض کنوانسیون حقوق کودک که مقام‌های جمهوری اسلامی آن را امضا کرده‌اند، در ایران اعدام شدند.
پیمان‌نامه حقوق کودک که ایران نیز از امضا کنندگان آن به شمار می‌رود به صراحت بیان می‌کند که اعمال مجازات اعدام و محکومیت‌های طولانی مدت در مورد کودکان نباید اعمال شود. با این حال، در سال ۲۰۱۸ دستکم شش کودک-مجرم در زندان‌های ایران اعدام شدند.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. فعلا که خانواده‌ مقتول رضایت نمیدن ای کاش یک کمپین درست میشد برای جور کردن پول دیه تا رضایت رو بگیرن