جمهوری اسلامی حکومت اعدام: جاوید دهقان، زندانی سیاسی بلوچ بامداد شنبه اعدام شد

شنبه, 11ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

مقام‌های قضائی ایران از اعدام جاوید دهقان، خبر داده‌اند. این زندانی بلوچ به اتهام “محاربه” به اعدام محکوم شده بود. سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواهان برگزاری محاکمه‌ای عادلانه و شفاف برای او شده بودند.

    
Iran | Javid Dehghan - als politischer Gefangener zur Hinrichtung verurteilt

 

مقام‌های قضائی ایران از اعدام جاوید دهقان، در بامداد شنبه ۱۱ بهمن (۳۰ ژانوی) خبر داده‌اند. این زندانی ۳۱ ساله بلوچ در ماه مه ۲۰۱۷ (خرداد ۱۳۹۸) به اتهام “محاربه” به اعدام محکوم شده بود.

بنا به اطلاعیه دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان، که در سایت میزان بازتاب یافته است، حکم اعدام “جاوید دهقان خلد” معروف به محمد عمر بامداد شنبه در محوطه زندان زاهدان به اجرا در آمده است.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقام‌های ایرانی خواسته بود که اعدام جاوید دهقان را متوقف کنند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز با اشاره به کاستی‌های جدی در روند دادرسی و محاکمه جاوید دهقان، خواهان انجام محاکمه‌ای عادلانه برای او شده بود.

به گزارش روابط عمومی دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان، دهقان “یکی از سرکرده‌های گروهک وابسته به جیش العدل” بوده که “در “عملیات تروریستی در کوه بیرک ایرانشهر” شرکت داشته است.

گفته می‌شود که در عملیات یادشده در ۲۰ فروردین ۹۴ دو مأمور سپاه کشته شده و پنج مرزبان ربوده شدند.

جاوید دهقان در ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۴ دستگیر شده بود.

به گفته کمیساریای عالی حقوق بشر در یک ماه و نیم گذشته “دست‌کم ۲۸ مورد” اعدام در ایران انجام شده است که “از جمله شامل گروه‌های اقلیت می‌شود”.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.