مخالفت ادارات ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت دو کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی

دوشنبه, 13ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – علیرغم سپری شدن حدود ۳ سال ۶ ماه از تولد یک کودک در تبریز، اداره ثبت احوال این شهرستان، کماکان از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی خودداری کرده است. همچنین کودک دیگری در شهرستان شاهین دژ به دلیل مشابه از داشتن شناسنامه محروم مانده است. اداره ثبت احوال شاهین دژ کتبا به والدین یکی از این کودکان اعلام کرده است که باید نام دیگری را برای فرزند خود برگزیند. نام‌های انتخابی خانواده این کودکان “آتاکان” و “یاغیش” است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم سپری شدن حدود ۳ سال ۶ ماه از تولد یک کودک در تبریز، اداره ثبت احوال این شهرستان، کماکان از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی خودداری کرده است.

عادل چوپانی، پدر “آتاکان” با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود از تداوم محرومیت فرزندش از داشتن شناسنامه خبر داده است. از سوی دیگر بابک قابل نژاد با انتشار سندی از ممانعت اداره ثبت احوال شهرستان شاهین دژ، واقع در استان آذربایجان غربی برای صدور شناسنامه برای فرزند خود خبر داده است. در این مدرک حمید جلیلی، رئیس اداره ثبت احوال این شهرستان اعلام کرده است که تلاش‌ها برای راضی کردن پدر کودک برای برگزیدن نام دیگری جز “یاغیش” بی‌فایده بوده است.

ممانعت اداره ثبت احوال از صدور شناسنامه در شرایطی است که امکان دارد کودکان بدون مدارک هویتی با مشکلاتی در دریافت واکسن مواجه شوند.

پیشتر هرانا در گزارشی از محرومیت سه کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی خبر داده بود.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.