کشف جسد تاجر مشهور ایرانی مرتبط با پرونده استات اویل و کرسنت در امارات

جمعه, 18ام مرداد, 1392
اندازه قلم متن

در حالی که در ایران موضوع معرفی وزیر نفت به مجلس، زمینه ساز گشوده شدن پرونده های جنجالی نفتی سالهای گذشته، البته توام با انتشار اطلاعات راست و دروغ و جهت دار است، جسد عباس یزدان پناه یزدی، تاجر ایرانی- انگلیسی که یک ماه قبل ربوده شده بود، در امارات پیدا شد. نام او در پرونده استات اویل و کرسنت هم مطرح بود
در حالی که در ایران موضوع معرفی وزیر نفت به مجلس، زمینه ساز گشوده شدن پرونده های جنجالی نفتی سالهای گذشته، البته توام با انتشار اطلاعات راست و دروغ و جهت دار است، جسد عباس یزدان پناه یزدی، تاجر ایرانی- انگلیسی که یک ماه قبل ربوده شده بود، در امارات پیدا شد.

به گزارش خبرنگار “آینده”، شب گذشته بی بی سی هم تایید کرد که جسد یزدان پناه یزدی، روز یکشنبه این هفته در فجیره، از شیخ نشین های امارات پیدا شده است.

عباس یزدان پناه یزدی که نامش در گزارشهای مربوط به دو پرونده جنجالی استات اویل و کرسنت مطرح شد، روز ۴ تیر در دبی ناپدید شده بود. گفته می شود او یک روز بعد از آن که از دفتر خود در دبی از طریق ارتباط ویدئویی به عنوان شاهد در پرونده اختلاف بین دو شرکت نفتی گواهی داد، ناپدید شد .گویا موضوع این شهادت نیز مربوط به کرسنت بوده است.

آتنا یزدی، همسر عباس یزدان پناه، هفت روز پس از ناپدید شدن شوهرش با مقامات امنیتی دبی تماس گرفت و ناپدید شدن همسرش را اطلاع داد. وی این احتمال که همسرش از سوی ایران با هدف تحت فشار گذاشتن وی برای گرفتن اعترافات علیه طیف هاشمی را مطرح کرده بود.

وی پس از ربوده شدن شوهرش به لندن رفت و با مقامات وزارت خارجه انگلیس دیدار داشت که پیامد آن، چهارشنبه گذشته ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس در تماس تلفنی با همتای خود، علی اکبر صالحی نسبت به وضعیت عباس یزدان پناه اظهار نگرانی کرد. اما سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، عباس عراقچی، در یک کنفرانس خبری دست داشتن نهادهای ایرانی در هرگونه اقدام غیرقانونی در امارات را تکذیب کرد.

همسر آقای یزدان پناه یزدی هم اکنون در بریتانیا به سر می برد و طبق گزارش بی بی سی پلیس امارات، خبر یافته شدن جنازه همسرش را به او خبر داده است.

نام عباس یزدان پناه یزدی در چند پرونده مربوط به معاملات نفتی شرکت های خارجی با ایران به عنوان دلال و واسطه مقام های وقت و افراد صاحب نفوذ در ایران مطرح بوده که اولین و مهمترین آنها در جریان رسوایی شرکت نروژی “استات اویل” و قرارداد این شرکت برای استخراج و توسعه منابع گازی پارس جنوبی به مطبوعات جهان کشیده شد. در این موضوع شرکت نروژی “استات اویل” هم در دادگاه نروژ و هم در دادگاه آمریکا محکوم به پرداخت جریمه های سنگین شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.