نامه آرش صادقی به کمیسر حقوق بشر سازمان ملل: رئیسی ویترین ساخته، ولی سرکوب خشن‌ ادامه دارد

یکشنبه, 19ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

آرش صادقی و گلرخ ایرایی، زوج زندانی سیاسی

آرش صادقی و گلرخ ایرایی، زوج زندانی سیاسی

آرش صادقی، زندانی سیاسی، در نامه‌ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به وضعیت پرونده ۳۰ زندانی سیاسی نوشته است که ابراهیم رئیسی، رئیس‌ قوه قضاییه جمهوری اسلامی، با «حفظ ظاهری نسبتاً موجه» و «ساخت یک ویترین»، سرکوب منتقدان را به شیوه‌های دیگر ادامه داده است.

او تاکید کرده است که در دوران ابراهیم رئیسی، «تغییرات ظاهری» در روش سرکوب ایجاد شده و قوه قضاییه کماکان با همکاری سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات «از خشن‌ترین شیوه‌ها» علیه منتقدان حکومت استفاده می‌کند.

در این نامه که روز ۱۸ بهمن منتشر شده است، ضمن اشاره شدن به مواردی چون قتل و شکنجه و ضرب‌وشتم زندانیان سیاسی، از مواردی چون پرونده‌سازی علیه زندانیان سیاسی، عدم رسیدگی پزشکی و تبعید آن‌ها به زندان شهری جز محل زندگی خود، عدم رعایت طرح طبقه‌بندی زندانیان و آزار خانواده آن‌ها به عنوان دیگر موارد نقض حقوق بشر در زندان‌های ایران یاد شده است.

آرش صادقی، زندانی سیاسی که شهریور ۱۳۹۳ توسط ماموران امنیتی بازداشت شد، به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی»، «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

آقای صادقی در نامه خود نسبت به وضعیت همسر خود گلرخ ابراهیمی ایرایی که در زندن به سر می‌برد، ابراز نگرانی کرده است.

خانم ایرایی در اردیبهشت‌ماه ۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.