پناهجوی نوکیش مسیحی در آستانه اخراج از آلمان به ایران

سه شنبه, 21ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

یک پناهجوی ایرانی که به مسیحیت گرویده و شش سال است در آلمان کار و زندگی می‌کند، به دلیل رد تقاضای پناهندگی‌اش از سوی دادگاه باید به ایران بازگردانده شود. نهادهای حامی پناهجویان می‌کوشند اجرای این حکم را متوقف کنند.

    
Deutschland Abschiebung Shahin Dargahi Iranشاهین درگاهی، جوان ۲۶ ساله ایرانی که به مسیحیت گرویده و شش سال است در آلمان زندگی می‌کند، به دلیل رد تقاضای پناهندگی‌اش در آستانه اخراج از آلمان قرار دارد. بنا بر حکم دادگاه این پناهجو می‌بایست امروز سه‌شنبه ۹ فوریه به ایران بازگردانده می‌شد.

اما بهروز اسدی، سرپرست بخش پناهجویی مؤسسه کمک‌رسانی مالتزر در شهر ماینتس آلمان به دویچه‌وله گفت که به دلیل شرایط نامساعد جوی پروازی که قرار بود این پناهجو را به ایران بازگرداند لغو شده است.

اسدی افزود که همین امروز سه‌شنبه ۲۱ بهمن (۹ فوریه) با وکیل شاهین درگاهی صحبت کرده و او را از خطری که به دلیل انتشار اسم و عکسش در اینترنت و آشکار شدن تغییر دینش او را تهدید می‌کند، آگاه کرده است.

به همین دلیل از وکیل خواسته شده تا با توجه به این موضوع درخواست دیگری برای توقف فوری حکم اخراج این پناهجو به دادگاه داده شود.

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران کسانی که از اسلام به دین دیگری روی آورند، به جرم ارتداد به اعدام محکوم می‌شوند.

بهروز اسدی می‌گوید یک شنبه شب از این موضوع آگاه شده و به عنوان اولین اقدام نامه‌ای برای اقدام فوری به دادگاه فرستاده، اما هنوز پاسخی از دادگاه نگرفته است. او پاسخ ندادن دادگاه را نشانه‌ای مثبت می‌داند و خوشبین است که دادگاه در حال بررسی این موضوع است.

او همچنین با مسئول کمیسیون حقوق بشر در پارلمان آلمان و نیز مسئول کمیسیون مذهب در دولت آلمان تماس گرفته و از آنها خواسته است تا فورا در این باره اقدام کنند.

به گفته او خانم بربل کوفلر، مسئول کمیسیون حقوق بشر پارلمان آلمان بلافاصله به نامه او پاسخ داده و گفته است، در این مورد اقدام فوری خواهد کرد.

اطلاع رسانی گسترده

کارگروه حقوق بشری مشاوره پناهجویان و راهنمای مهاجرت و نیز اختر قاسمی، روزنامه‌نگار آزاد ساکن آلمان از چند روز پیش در این باره اطلاع‌رسانی و با این پناهجو گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفته کارگروه مشاوره پناهجویان، این گروه با سه وکیل حقوق بشری تماس گرفته و در این باره با آنها صحبت کرده است. یکی از این وکلا نامه‌های تند حقوقی به دادگاه فرستاده و بسیار خوشبین است که جلوی اخراج آقای درگاهی گرفته شود.

شاهین درگاهی در گفت‌وگو با کارگروه مشاوره پناهجویان می‌گوید، پناهندگان ایرانی که به نام پناهنده سیاسی به اینجا می‌آیند و بعد از چند سال با گرفتن پاسپورت ایرانی به ایران باز می‌گردند، باعث بدنام شدن کسانی مانند او شده‌اند و به اعتماد دولت آلمان به پناهجویان ایرانی لطمه زده‌اند.

گروه‌های حامی پناهجویان در غرب آلمان تمامی تلاش خود را کرده‌اند تا جلوی اخراج این پناهجو را بگیرند. در سایت اختر قاسمی و نیز کارگروه مشاوره پناهجویان شماره تماس و ایمیل ادارات و مقامات آلمان که می‌توانند به این موضوع رسیدگی کنند، منتشر و از همه خواسته شده است تا با ارسال ایمیل و تماس تلفنی اعتراض خود را به حکم اخراج این پناهجو اعلام کنند.

شاهین درگاهی دوشنبه گذشته (اول فوریه) در محل کارش از سوی پلیس بازداشت شد و هم اکنون در بازداشتگاه ویژه اخراج پناهجویان در شهر گلزن‌کیرشن در ایالت نوردراین وست فالن زندانی است. او شش سال است  که در آلمان زندگی و کار می‌کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.