احتمال دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای؛ یک اعتراف و یک تهدید

سه شنبه, 21ام بهمن, 1399
اندازه قلم متن

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی تلویحا اعتراف کرده که ایران در صورت لزوم اقدام به تجهیز خود به سلاح هسته‌ای خواهد کرد. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز گفته است که این کشور “همه آستانه‌های قدرت هسته‌ای” را در اختیار دارد.    

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

یک اعتراف و یک تهدید در واکنش به اظهارات اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه دولت بایدن؛ وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در گفت‌وگو ویژه خبری شبکه دوم سیما از احتمال تجهیز ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای سخن گفته است.

تا کنون مسئولان ارشد جمهوری اسلامی از اعتراف صریح و آشکار به احتمال تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای امتناع می‌ورزیدند.

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه خود با شبکه دوم سیما تصریح کرد که ایران “اگر ناگزیر شود، اقدام به ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای خواهد کرد”.

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ضمن تکرار این ادعا که صنعت هسته‌ای ایران اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کند، گفت: «رهبری صراحتا در فتوای خود فرمودند که تولید سلاح هسته‌ای خلاف شرع است و جمهوری اسلامی سراغ آن نمی‌رود و آن را حرام می‌داند. اما اگر گربه‌ای را گوشه‌ای گیر بیندازند ممکن است رفتاری کند که گربه‌ای که آزاد است آن رفتار را نمی‌کند.»

علوی افزود: «اگر ایران را به آن سمت‌ها هل دهند تقصیر ایران نیست تقصیر کسانی است که ایران را به آن سمت هل داده‌اند.»

به عبارت دیگر، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که در صورت آنکه دیگران ایران را به سمت تبدیل شدن به قدرت هسته‌ای سوق دهند، “فتوای رهبری” در این زمینه بلاموضوع خواهد شد.

محمود علوی در بخش دیگری از سخنانش تلویحا تحریم‌های دوران ترامپ و اقدام ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای را “فرصتی” برای آزمایش‌های جدید هسته‌ای توصیف کرد. او از ماهیت این آزمایش‌ها چیزی نگفت، ولی اذعان کرد که اگر برنامه هسته‌ای ایران تحت کنترل می‌بود انجام آنها مشکل می‌شد.

به گفته علوی: «تحریم‌های ترامپ برای ملت ایران فشار‌های زیادی ایجاد کرد، اما برای صنعت هسته‌ای ما فرصت بود… در جریان تحقیق و توسعه به دستاورد‌های بسیار بزرگی دست یافته‌ایم که باید آزمایش عملی می‌شد و خروج آمریکا از برجام و کاهش تعهدات برجامی از طرف ما این فرصت را ایجاد کرد که دستاوردهایمان را آزمایش کنیم».

علی اکبر صالحی

علی اکبر صالحی

پیش از آن نیز، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مدعی شده بود که جمهوری اسلامی “همه آستانه‌های قدرت هسته‌ای را در دست دارد”.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد که ایران در سال ۱۳۶۸ چند نمونه سانتریفیوژ وارد کرده، حال آنکه پیشرفت هسته‌ای این کشور به حدی بوده که در حال حاضر قادر به طراحی و تولید آن است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا با اشاره به افزایش تغلیظ اورانیوم از سوی ایران از خطر تجهیز قریب‌الوقوع جمهوری اسلامی به سلاح‌های هسته‌ای سخن گفته بود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.