بالا گرفتن اعتراض‌های بین‌المللی به آزار بهائیان روستای ایول

چهارشنبه, 6ام اسفند, 1399
اندازه قلم متن

تخریب خانه و مصادره اموال بهائیان در روستای ایول مازندران با اعتراض‌های شدید بین‌المللی روبرو شده که همچنان ادامه دارد. در این روستا ۵۰ خانه ویران و اموال ۲۷ بهایی به نفع “ستاد اجرایی فرمان امام” مصادره شده است.    

defaultروستای ایول، حوالی شهرستان ساری استان مازندران به یکی از نمادهای ستم‌هایی تبدیل شده که حکومت جمهوری اسلامی ایران به دلیل باورهای مذهبی بر بخشی از شهروندان روا می‌دارد.

آبان ماه امسال دادگاهی در مازندران حکم به غیرقانونی بودن مالکیت ۲۷ شهروند بهایی بر اراضی آنها در روستای ایول و مصادره زمین‌ها و اموال آنها به نفع “ستاد اجرایی فرمان امام” داد.

در بیش از چهار ماه گذشته سیاستمداران، مقام‌های دولتی، شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی و نهادهای مسلمانان از سراسر جهان، از جمله ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، اسپانیا، آلمان، اتریش و هند علیه مصادره اموال بهائیان روستای ایول اعتراض کرده و از قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواستار رسیدگی به این مسئله شده‌اند.

اعتراض بین‌المللی نهادهای مسلمانان

دیان علایی، نماینده جامعه جهانی بهائی در مقر سازمان ملل در ژنو به تازگی گفته است: «نگرش رهبران مسلمان در سراسر جهان که با چنین موج چشمگیری از حمایت به کمک دوستان بهائی خود در ایران می‌آیند، نشان قدرتمندی برای جمهوری اسلامی است که مسلمانان اقدامات آن‌ها را محکوم می‌کنند.»

در یک فیلم ویدئویی که سیامک دهقان‌پور، روزنامه‌نگار روز گذشته (سه‌شنبه پنجم اسفند) در صفحه توئیتر خود منتشر کرد برخی از اهالی روستای ایول از برخورد ماموران و مقام‌های مذهبی محل با خود سخن می‌گویند.

یک زن سالمند ساکن روستای ایول از هجوم ماموران برای بیرون کردن ساکنان از خانه‌هایشن می‌گوید و شرح می‌دهد که آنها در پاسخ به این پرسش که ما کجا باید برویم گفته‌اند: «بروید به اسرائیل.»

حقوق بشر به روایت جمهوری اسلامی

دیان علایی در پیامی که روز چهارشنبه، ششم اسفند در توئیتر منتشر کرد می‌گوید علی باقری‌ کنی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در واکنش به اعتراض نهادهای بین‌المللی مسلمانان که رفتار با بهائیان روستای ایول را مخالف قوانین اسلامی خوانده‌اند گفته تعهد جمهوری اسلامی به حقوق بشر بر اعتقادات مذهبی استوار است.

چند روز پیش سازمان سراسری “فلاح المسلمین” در هندوستان نگرانی عمیق خود را نسبت به  مصادره اموال بهائیان در ایول ابراز کرده بود. جامعه بهائیان هند هم روز سه‌شنبه در پیامی توئیتری تاکید کرده که بهائیان روستای ایول فقط به خاطر باورهای مذهبی خود آواره شده و تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

آغاز سکونت بهائیان در روستای ایول مازندران به حدود یک قرن و نیم پیش باز می‌گردد و بر این اساس زمین‌هایی که در اختیار آنها بوده از بیش از ۱۰۰ سال قبل از تاسیس جمهوری اسلامی تا کنون نسل اندر نسل در اختیار آنها بوده است.

در جریان هجوم ماموران به روستای ایول ده‌ها خانه مسکونی بهائیان نیز تخریب شد. مالکان این خانه در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، ابراهیم رئیسی نوشتند: «۵۰ خانه مسکونی در این روستا را با خاک یکسان کردند و هیچ اثری از این خانه‌ها باقی نگذاشتند و یادگار سال‌ها تلاش و زحمت پدران و مادرانمان را به آنی ویران کردند.»

گروهی از حقوق‌دانان کانادایی، از جمله برایان مالرونی، نخست‌وزیر پیشین و شماری از وزیران دادگستری سابق و دادستان‌های کانادا حدود دو هفته پیش در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی هشدار دادند که “عدم پایبندی به اصول بین‌المللی حقوق بشر و تبعیض سیاسی و مذهبی علیه شهروندان ایرانی” برای حکومت جمهوری اسلامی پیامدهای جدی به همراه خواهد داشت.

از ابتدای تاسیس جمهوری اسلامی آزار و تعقیب بهائیان در ایران کلید خورد و همچنان ادامه دارد. بازداشت خودسرانه بهائیان و جلوگیری از ادامه تحصیل آنها مسئله‌ای است که از چهار دهه پیش آغاز شده و همواره ادامه داشته است.

در روزهای اخیر یک توفان توئیتری با هشتگ “ایول _خانه_آنهاست” به راه افتاده که اوج آن شامگاه سه‌شنبه پنجم اسفند ماه بود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. سالهای متمادی بخاطر مقالات انتقادی وتیوری ها و روش تدریس رهایی بخشم به روشهای شیطانی و فاشیستی حتی در آپارتمان خودم (مجرد و تنها هستم) مورد آزر و اذیت و شکنجه واقع شده ام که بعد از اینکه آنها را انعکاس می دهم با فشار آوردن بر خوانواده ام من را به بیمارستان روانی می برند و در آنجا سلامت روح و روان من را مختل می کنند. آخرین بار آذر ماه امسال من را برای سومین بار به بیمارستان روانی رضاعی تهران بردند و بعد از ۳۰ روز صدمه شدید زدن به اعصاب و روان م ۳۰ میلون تومان از من گرفتند و من را ظاهرا آزاد کردند. نمیدانم در بیمارستان با من چه کردند که هنوز بعد از سه ماه بسیار حساس، بی حوصله، بی قرار و بی حال شده ام و دستها و چانه ام ۲۴ ساعته لرزش دارند!؟ شکنجه گری که در آپارتمان بالای سرم مستقر کرده اند “هنوز” به آزار و اذیتها و شکنجه های پنهانش که از جمله آنها چکش زدن به بالای سر من و اجازه خواب ندادن به من است ادامه می دهد تا جایی که بعضی شبها در حرم یا مسافرخانه می خوابم. به دادگاهها و پلیس ۱۱۰ مشهد هم بارها گفته ام که با استفاده از رادار خانگی من را رصد و شکنجه می کنند. امیدوارم اگر دین دارند به این روشهای غیر انسانی برای گرفتن سلامت من خاتمه دهند. – دکتر سید محمد حسن حسینی