فیگارو: جمهوری اسلامی احساس می‌کند که از داخل و خارج در محاصرۀ اسرائیل افتاده است

چهارشنبه, 6ام اسفند, 1399
اندازه قلم متن

تظاهرات ضداسرائیلی در تهران.

تظاهرات ضداسرائیلی در تهران

ژورژ مالبرونو، فرستادۀ ویژه فیگارو به تهران، در مطلبی در این نشریه نوشته است که در پی عادی شدن مناسبات اسرائیل با امارات و بحرین، حکومت ایران به ویژه سپاه پاسداران بیش از گذشته خود را در محاصرۀ اسرائیل می‌بینند و آن دسته از ایرانیان مرفه نیز که تا همین اواخر برای تفریح به دبی سفر می‌کردند حال احساس می‌کنند که از این پس امارات اسرائیلی‌ها را به ایرانیان ترجیح می‌دهد.

مالبرونو یادآوری می‌کند که طی ماه های گذشته – از زمان عادی شدن مناسبات اسرائیل و امارات-، دست کم صد هزار اسرائیلی به دبی سفر کرده‌اند. یک دیپلمات اروپایی در تهران به خبرنگار فیگارو گفته است که توافقات صلح میان اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس داده‌های منطقه را تغییر داده و از این تغییر رهبران ایران خوب آگاه هستند.

حسین کنعانی مقدم از کادرهای قدیمی سپاه پاسداران که اکنون به کار تجارت مشغول است به فیگارو گفته است که در پی توافقات صلح میان اسرائیل و کشورهای عرب خلیج فارس حکومت جمهوری اسلامی ایران “ناگهان احساس کرده است که نه فقط در محاصرۀ متحدان اسرائیل است، بلکه اسرائیل به همسایه ایران بدل شده و این خطرناک است، زیرا اسرائیل از این پس پایگاه‌های جاسوسی خود را علیه ایران در این کشورها تقویت خواهد کرد.”

با این حال، خبرنگار فیگارو یادآوری کرده است که پیش از امضای توافق صلح با امارات و بحرین، موساد پایگاه هایی در مرزهای ایران از جمله در اربیل، در کردستان عراق دایر کرده که از دیرباز با سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل رابطه داشته است. موساد همچنین، به نوشتۀ فیگارو، در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، یکی از پایگاه‌های مهم خود را برای نظارت بر فعالیت‌های جمهوری اسلامی دایر کرده است.

با این حال، به نوشتۀ فیگارو، با عادی شدن مناسبات اسرائیل و امارات شکاف تازه‌ای به وجود آمده است و همه مطمئن هستند که عربستان نیز به زودی به جمع کشورهایی خواهد پیوست که رابطۀ خود را با اسرائیل عادی کرده‌اند.

حسین کنعانی مقدم به خبرنگار فیگارو گفته است که اگر کشورهای عرب منطقه پایگاه‌های نظامی و جاسوسی در اختیار اسرائیل بگذارند، نه فقط مناسبات دوستانۀ ایران با کشورهای عرب منطقه از بین خواهد رفت، بلکه جمهوری اسلامی به پایگاه‌های اسرائیل در این کشورها حمله خواهد کرد.

فرستادۀ ویژه فیگارو به جنگ پنهانی که سال‌هاست میان اسرائیل و جمهوری اسلامی در جریان است، پرداخته و از ترور محسن فخری زاده به عنوان آخرین پردۀ این جنگ اشاره کرده است. حسین کنعانی مقدم به خبرنگار فیگارو گفته است که “ترور محسن فخری‌زاده نه ارزش نظامی، بلکه ارزش اطلاعاتی و روانی داشت.” به گفتۀ کادر قدیمی سپاه پاسداران، محسن فخری‌زاده توسط یک افسر اطلاعاتی اسرائیلی که وارد ایران شده به قتل نرسیده است. به گفتۀ کنعانی مقدم “محسن فخری زاده توسط عناصر اسرائیل در داخل کشور نظیر سازمان مجاهدین خلق به قتل رسیده است.” ژورژ مالبرنو سپس افزوده است که قتل محسن فخری زاده در هر حال نشان داد که اسرائیل پس از ربودن ۵۵٠٠٠ صفحه سند محرمانۀ برنامۀ اتمی ایران عوامل نفوذی خود را تا بالاترین مدارج قدرت و از جمله در نزد مقاماتی که سنگین‌ترین اطلاعات محرمانه را در جمهوری اسلامی ایران دارند مستقر کرده است.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامۀ “کیهان” به خبرنگار فیگارو گفته است که “جمهوری اسلامی هرگز مقابله با نفوذ دشمنان را متوقف نخواهد کرد.” او افزوده است : “اگر چه ما چهل سال است که با این معضل نفوذ مقابله می‌کنیم، اما هرگز نباید احتیاط را از یاد ببریم .” حسین شریعتمداری سپس ابراز اطمینان کرده است که اسرائیل عاقبت توسط جمهوری اسلامی “تنبیه خواهد شد.”

فیگارو تصریح نموده که نگرانی مقامات جمهوری اسلامی این روزها از “نفوذ دشمنان” چنان بالا گرفته که حتا جهانگردان آمریکایی، کانادایی و انگلیسی را تا دم در اتاق‌های شان در هتل‌های ایران همراهی می‌کنند. حسین شریعتمداری سپس مدعی شده که عادی شدن مناسبات اسرائیل و امارات انتقامجویی را برای جمهوری اسلامی ایران آسان کرده که به ادعای او از این پس قادر است “با یک تیر دو نشان بزند.”

البته، خبرنگار فیگارو این قبیل سخنان را “تبلیغاتی” توصیف کرده و به نقل از یک دیپلمات نوشته است که “ایران هرگز کوچکترین مشکلی برای امارات به وجود نخواهد آورد، زیرا، دوبی پایتخت اقتصادی ایران است. در سال های رونق همکاری های اقتصادی ۴٠٠ هزار ایرانی فقط در دبی به سر می بردند. هر چند این رقم امروز کاهش یافته، اما، دوبی همچنان به ویژه در زمانۀ تحریم‌های آمریکا سکوی صادرات ایران و نه فقط صادرات نفت، بلکه صادرات فولاد نیز به شمار می‌رود.”

فیگارو سپس افزوده است که هم اکنون دو بانک سپاه پاسداران با مجوز امیرنشین دبی در این شهر فعّال هستند.

به گفتۀ خبرنگار فیگارو، حکومت تهران برای مقابله با تهدید اسرائیل و آمریکا در مرزهایش از نیروهای نیابتی خود در عراق، لبنان و یمن استفاده می‌کند و برغم بمباران‌های منظم اسرائیل ایجاد پایگاه در سوریه همچنان از اولویت‌های ایران به شمار می‌رود. حسین شریعتمداری در پایان به خبرنگار فیگارو گفته است که از ترس جمهوری اسلامی “حالا اسرائیل ناچار است دور خود دیوار بکشد.”

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.