تاکید سیستانی بر لزوم صلح و امنیت در عراق در دیدار با پاپ فرانسیس

شنبه, 16ام اسفند, 1399
اندازه قلم متن

دیدار پاپ با مرجع تقلید شیعه در منزل او

در دومین روز از سفر «تاریخی» پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز شنبه در شهر نجف با آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه، در منزل او دیدار کرد.

این نخستین بار است که یک پاپ با یک مرجع تقلید شیعه در این سطح دیدار می‌کند. رسانه‌ها این دیدار را نیز «تاریخی» توصیف کرده‌اند.

در خبرها آمده است که آیت‌الله علی سیستانی مانع حضور مقامات عراقی در این دیدار شده است.

در عکس‌هایی که از این دیدار منتشر شده، آیت‌الله سیستانی در یک سو و پاپ فرانسیس به همراه چند کاردینال در سوی دیگر نشسته‌اند. این دیدار ۵۵ دقیقه طول کشید.

خبرگزاری رویترز به نقل از منبعی در دفتر ریاست جمهوری عراق می‌نویسد که آیت‌الله سیستانی تنها با شرط عدم حضور مقامات عراقی در این دیدار حاضر به ملاقات با پاپ شده است.

طبق بیانیه دفتر آیت‌الله سیستانی که پس از این دیدار منتشر شد، او در گفت‌وگو با پاپ فرانسیس بر لزوم «صلح و امنیت برای مسیحیان» در عراق تاکید کرده است.

او تاکید کرده است که «شهروندان مسیحی نیز همچون تمام عراقی‌ها باید در صلح و امنیت ضمن برخورداری از تمام حقوق قانون اساسی خود زندگی کنند».

آیت‌الله سیستانی، ‌۹۰ ساله، به‌ندرت با کسی دیدار رسمی دارد و تاکنون از دیدار با نخست وزیرهای عراق نیز سر باز زده است.

او با این حال از نفوذی گسترده در میان مردم و اثر فراوان بر عرصه سیاست در کشور عراق برخوردار است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز جمعه، ۱۵ اسفندماه، برای دیداری سه روزه وارد عراق شد. این نخستین دیدار یک پاپ از عراق و اولین خروج پاپ از اروپا پس از اعمال محدودیت‌های کرونا در این قاره است.

رهبر کاتولیک‌های جهان در اولین سخنرانی خود در بغداد خواستار پایان دادن به خشونت و اختلافات مذهبی شد و گفت باید به طرفداران صلح فرصت داد.

پاپ طی یک سخنرانی در کاخ ریاست جمهوری عراق و با حضور برهم صالح، رئیس جمهور و گروه کثیری از سیاستمداران عراقی و دیپلمات‌های خارجی گفت: «امیدوارم نبرد سلاح‌ها خاموش شود و خشونت و افراط‌گرایی پایان یابد.»

او پس از دیدار با آیت‌الله سیستانی عازم بازدید از سایت باستانی أور شد که گفته می‌شود زادگاه ابراهیمِ پیامبر است.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.